התנועה להגינות שלטונית:
למנות רב ראשי לחיפה ותל אביב

עו"ד מרדכי אייזנברג שלח מכתב חריף לשר לשירותי דת בדרישה לקיים בחירות לרבני עיר, "עשרות מקומות מיותמים ללא רב".

תגיות: רבנים
בני טוקר , י"ז בכסלו תשע"ח

למנות רב ראשי לחיפה ותל אביב-ערוץ 7
דוד אזולאי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתנועה להגינות שלטונית דורשים מהשר לשירותי דת דוד אזולאי למנות רב ראשי בערים שבהן אין רב מזה זמן, ובראשן העיר תל אביב וחיפה.

יו''ר התנועה עו"ד מרדכי איזנברג מזכיר במכתבו לשר אזולאי כי מאז פטירתו של רבה הראשי של חיפה הרב שלמה שלוש לפני כשלוש שנים, לא מונה רב אחר לעיר.

כמו כן, בעיר תל אביב, מאז פרש הרב ישראל מאיר לאו מתפקידו, לא הוחל בהליך להרכבת ועדת בחירות ואסיפה בוחרת, ואף לא פורסמה ברשומות הודעה ראשונית על הצורך בבחירת רב לעיר.

עו"ד אייזנברג מציין במכתב ערים נוספות בהן לא הוחל בהליך בחירה לרב עיר, כמו אריאל, אשקלון, בני ברק, גדרה, הוד השרון, חריש, יהוד, לוד, מצפה רמון, קרית ביאליק, קרית מלאכי, קרית ארבע, רמת גן, רמת השרון, שדרות ועוד.

איזבנרג מאשים במכתבו גורמים פוליטיים שמעכבים את ההליכים בערים השונות, "הליך מינוי הרבנים והדיינים בישראל סובל מ'נחת' זרוע ידם של אותם אינשי דלא מעלי, פוליטיקאים, אוליגרכים ואנשי שררה, לעיתים אף איצטלא דרבנן להם, שכל עניינם בעיכוב הליך הבחירה למען הבשלת דיל אינטרסנטי, או דאגה להרחבתן של שושלות אצולה ועוד אמתלות שונות אשר המכנה המשותף להן הוא הדאגה לחצרותיהם, וכל זאת מתוך חוסר יראת שמים והעדר דאגה לקיום שרותי דת סבירים לתושבי הערים אשר כה זקוקים להם".

לדבריו אי מינוי רבנים ראשיים לערים פוגע במוסד הרבנות, "לנוכח התופעות הנ"ל, מהווה שתיקתם של הרבנים הראשיים לישראל, מועצת הרבנות הראשית לישראל, רבנים, עסקנים ונציגי ציבור החפצים במעמד הרבנות כמקדמת דנא, מעין 'איבוד עצמי לדעת' של מעמד הרבנות. התאבדות אשר הביאה לשפל המדרגה את התייחסותו של הציבור הרחב, למעמדם הציבורי מוסרי של הרבנים הנבחרים ולדעתם של רבנים נבחרים כאל 'דעת תורה'".