הרב יונה גודמן
הרב יונה גודמן מכללת אורות ישראל

הרב יונה גודמן מציע בפינתו השבועית בערוץ 7 לחפש בכל אירוע מה ניתן ללמוד ממנו להמשך בניין עולמנו הרוחני. את דעתו הוא מדגים תוך ניתוח העולה מהתפטרותו של השר ליצמן.

"לאירוע כמו התפטרותו של הרב ליצמן ניתן לגשת בשלוש רמות. הנמוכה ביותר, היא ניתוח הזירה הפוליטית: מי מרוויח מהמהלך, מי מפסיד, מה היו האילוצים וכן הלאה. את הניתוח הזה, עדיף להשאיר לפרשנים הפוליטיים", אומר הרב גודמן.

רמה נוספת היא בחינת הזירה הציבורית, "כאן ניתן וראוי לדון בשאלות חשובות כמו האם מהלכו מקדם את שמירת השבת; כיצד זה משפיע על הציבור החילוני; כיצד ראוי לאזן בין הרצון לקדם את יהדותה של המדינה ובין הרצון להימנע עד כמה שניתן מכפייה, ועוד".

הרמה המרכזית בה מציע הרב גודמן להתמקד היא הרמה החינוכית-רוחנית. "עלינו להרגיל את עצמינו להתנתק מהזירה הפוליטית, לוותר רגע על הפרשנות של 'מאחורי הקלעים' ולשאול את עצמינו מה ניתן ללמוד מפועלו של אדם. איזה לקח חינוכי או רוחני ניתן לאמץ מתוך התנהגותו?"

לדעת הרב שני מסרים מרכזיים עולים מהתפטרותו של ליצמן. "ראשית, המעשה שלו הזכיר לנו שאדם צריך לפעול לאור עקרונות. הוא צריך לגלות נאמנות לאמונותיו ונכונות לשלם מחיר למענם. מבלי להיכנס לסוגיה האם הוא צדק בעמדתו, טוב לראות אדם שמאמין במשהו, ומוכן לשלם מחיר אישי משמעותי כדי לדבוק בדרכו. כאן ראוי לשאול את ילדינו: האם גם אנו כאלו? האם גם אנו מוכנים לדבוק בערכינו, גם כשזה קשה ויש המבקרים אותנו?".

הרב מסייג את דבריו ואומר: "אני יודע שיש מי שיטען שהוא כלל לא רצה להתפטר, וכי הוא עשה זאת רק כי הרבי מגור דרש זאת ממנו. לדעתי, זו נקודה נוספת שראוי ללמוד ממנה. להיות חבר כנסת ופוליטיקאי זה מקצוע שדורש המון התעסקות בפרטים. המון תחבולות והמון מאמצים. טוב שאדם דבק באיש גדול, שעסוק רק במבט הרוחני, שעוזר לו לברור את דרכו בצמתים מעשיים עקרוניים. רובינו כנראה לא חסידי גור ולא יונקים מהאדמו"ר שלהם, אך העיקרון נכון לכולנו. לקבל הדרכה והכוונה מאנשים שהם בעלי מבט רוחני רחב, במקרה זה, רבנים גדולים.

"הרי כשאדם ממחנה אחר הולך להתייעץ עם סופרים ממחנה השמאל, רבים משבחים אותו. כשחבר כנסת נעזר בניירות עמדה שהכינו גופי מחקר, זה נחשב רציני. מדוע לקבל הכוונה מאת רב, שמבטו רחב יותר ממי שעוסק בפרטי החיים – נחשב דבר פסול? בעבר נהגו אנשי מחנה מסוים להתייעץ הרבה עם פרופסור ליבוביץ', וזה נחשב דבר מכובד ונכון. אין לנו במה להתבייש ברצוננו לקנות השקפה ותורה מפי רבנים גדולים".

הרב גודמן מסיים את דבריו באמירה, שראוי תמיד "לנקות את המבט"; להתעלם זמנית מהצד הפוליטי ולבחון מה ניתן ללמוד מגישתו של אדם, בין אם מסכימים לדעותיו ובין אם לא. "עלינו להיות כאלו, ועלינו לחנך את ילדינו להיות כאלו. להיות אנשים שיודעים להתבונן במעשים שאחרים דנים בהם, ולבחון את הטוב שניתן לקחת מהם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו