הר הזיתים
הר הזיתיםצילום: שלומי כהן

שר הדתות דוד אזולאי, יו"ר השדולה להגנת הר הזיתים ח"כ יואב בן צור (ש"ס), מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי ולמעלה מחמישים חברי הוועד הבינלאומי להגנה על הר הזיתים, סיירו היום (שלישי) בהר הזיתים.

בסיור השתתף גם מנהל מועצת בתי העלמין בירושלים, הרב הלל הורביץ. בהמשך היום תתקיים בכנסת השקת השדולה בהשתתפות רבים מחברי הכנסת מכל הקשת הפוליטית.

מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, אמר "אנחנו שומרים על כל ירושלים, בטח על המקומות היותר ויותר רגישים. אנחנו נמצאים באחד המקומות המאוד רגישים ומאוד קדושים. מהמקום הזה אפשר לראות את כל מורשת עם ישראל.

''מהמקום הזה אפשר להבין הכול, אנחנו עושים הרבה מאמצים בשנים האחרונות בעיקר בתקופה האחרונה כדי להביא שקט לירושלים, ליצור פה מצב שכל אחד, כל אזרח יהודי יכול להסתובב בכל מקום בירושלים ללא פחד ובלי מורא, להרגיש בטוח, להיות משוכנע שרואים אותו, שומרים עליו ומגנים עליו''.

הוועד הבינלאומי להגנת הר הזיתיםחזקי ברוך

מפקד המחוז הדגיש כי ''מצד אחד אנחנו שמחים על השקט הזה ועל הביטחון שאנחנו מייצרים, מצד שני אנחנו מאוד מאוד לא שאננים, אנחנו מבינים שכל רגע הדבר הזה יכול להשתנות, בכל שנייה המקום הזה יכול להתלקח אבל בשביל להרגיע אתכם, אני באמת רוצה להרגיע אתכם, שגם אם זה יקרה, זה יקרה ממש לזמן קצר כי אנחנו יודעים גם להגיב, אנחנו יודעים לתקוף, אנחנו יודעים ללכת קדימה ולא רק לספוג ולא רק להיכנס למגננה, ככה שיש לנו התרעה חזקה".

ניצב הלוי סיפר לעשרות הנוכחים כי בשנתיים האחרונות נרצחו שישה שוטרים בפיגועי טרור בירושלים. ''יש לנו לא מעט פצועים, אנחנו איתם, מחבקים אותם, אנחנו מבינים שבכל רגע נתון אם נידרש להגיב אנחנו נגיב. יש לנו הכלים יש לנו האמצעים".

שר הדתות דוד אזולאי אמר "אני מקווה שבחודש הבא בעזרת ה' נחנוך קו חדש של תחבורה ציבורית להר הזיתים כדי שכל מי שרוצה לבוא לבקר במקום הקדוש הזה יוכל לבוא בתחושת ביטחון".

השדולה להגנת הר הזיתים
השדולה להגנת הר הזיתיםצילום: שלומי כהן

יו"ר סיעת ש"ס ויו"ר השדולה להגנת הר הזיתים, ח"כ יואב בן צור, אמר "אני מברך וגאה להיות יו"ר השדולה הגדולה ביותר בכנסת להגנה על הר הזיתים, אליה הצטרפו 65 ח"כים מכל סיעות הבית. מיום הקמת השדולה צומצמו מספר חילולי הקברים באחוזים משמעותיים ואנחנו רק באמצע הדרך.

''בכל מחיר נשמור על כבוד הנפטרים הקבורים במקום ועל ביטחון המבקרים. בהזדמנות זאת אודה לשר הפנים הרב אריה דרעי על הגיבוי והתמיכה בתהליך, ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין על שיתוף הפעולה בהקמת השדולה, לשר השיכון יואב גלנט על מימוש האחריות ורתימת משרדו, לשר לשירותי דת , דוד אזולאי, לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, לוועד להגנה על הר הזיתים, למועצת בתי העלמין בירושלים למשטרת ישראל ולצה"ל".

מנהל מועצת בתי העלמין בירושלים, הרב הלל הורביץ, אמר לערוץ 7 ''אני שמח לארח את שר הדתות ומפקד מחוז ירושלים לצד אורחים מחו''ל. בשנתיים האחרונות, הממשלה באמצעות מועצת בתי העלמין משקיעה רבות כדי להחזיר את עם ישראל להר הזיתים.

הרב סיפר כי ''מעל 200 אלף מבקרים פקדו את הר הזיתים, זו תנועה מתמדת שלא הייתה מעולם. איפה שיש ביטחון וריבונות באים יהודים ופוקדים את המקום. בשנתיים האחרונות מצבה אחת לא חוללה בהר הזיתים ואני משבח את מפקד המחוז ומפקד המרחב.

''שילוב של שוטרים עם מצלמות מביאים לתוצאות בשטח. השבוע אגד פתחו קו מגבעת התחמושת להר הזיתים ושר התחבורה דאג למגן אוטובוסים ואני מברך אותו על כך. הר הזיתים הוא בית העלמין הקדום בעולם, הבסיס ההיסטורי של ירושלים ושל עם ישראל. אם אנחנו רוצים לתת את המשענת לירושלים הכל תלוי כאן. כשליח של הממשלה אני שמח שהחזרנו את עם ישראל להר הזיתים''.

יו"ר הוועד הבינלאומי להגנת על הר הזיתים, מנחם לובינסקי, סיפר כי בשנים האחרונות הוקמה תחנת משטרה בהר הזיתים והוצבו באזור 173 מצלמות אבטחה. ''העם עם הר הזיתים".

עוד אמר לובינסקי כי "השלב הבא זה להבטיח שכל הגישות להר הזיתים יהיו פתוחות וגם צריך לשפץ ולתקן את מה שנשבר, לבנות את מרכז המידע. בימים האחרונים התחילו לפעול קווי תחבורה ציבורית מסודרים להר הזיתים. כל ההר קם לתחייה אפשר להגיד".