מדיניות שקולה. גבול סוריה
מדיניות שקולה. גבול סוריה צילום: יצחק הררי. פלאש 90

על פי דיווחים בסוריה אתר צבאי בפרברי דמשק הותקף בידי מטוסים של חיל האוויר הישראלי. ישראל מקפידה, כמו באירועים דומים בעבר, שלא להגיב לשמועות.

על התקיפה ומשמעויותיה שוחחנו עם חבר הכנסת האלוף במיל' אייל בן ראובן (המחנה הציוני).

כבר בפתח דבריו, וגם בהמשך השיחה עמו, מדגיש חבר הכנסת בן ראובן כי דבריו נאמרים תחת הכותרת 'במידה ו', כלומר רק במידה ואכן ישראל עומדת מאחורי התקיפה ובמידה ויש ממש בדיווחים הסוריים. בכך הוא מבקש לשמור על מדיניות העמימות הישראלית הנשמרת בשנים האחרונות סביב כל המתרחש בסוריה וסביבתה. לדבריו יש לזכור כי בגזרה זו "יש יותר מגורם אחד שיש לו יכולות שיגור רקטות כאלה ואחרות. פיצוצים בסוריה נשמעים כבר הרבה זמן, ואת זה צריך לשים על השולחן".

וכשהוא ניגש למהות הדברים התייחס ח"כ בן ראובן למטרותיה של מדינת ישראל בתקופה זו בה סוריה מתעצבת מחדש. "אנחנו בסיטואציה שיש גורמים בסוריה שרוצים להתבסס, והמובילה שבהם היא איראן שמנסה לחזק את מעמדה בסוריה. היא מכניסה מיליציות שיעיות, ומדובר באלפי טרוריסטים, ועשויים להיות יותר שבונים להם מחנות ורוצים לקדם אותם בשטח, האיראנים מפתחים תעשיות ויש להם מגמה של בקשות לנמל ושדה תעופה. לשם כך הם פועלים מול סוריה שהיא אמנם הריבון אבל ברור שהיא בובה. אסאד יושב היום על כסאו בזכות איראן ורוסיה והם גורמי הכוח כעת במדינה".

על יחסי רוסיה-איראן שמשמעויותיהן לזירה הסורית רבות, אומר בן ראובן: "זו קואליציה שלחמה ביחד, וכעת כל אחד מנסה לדרוש את חלקו. הרוסים לא דורשים כי הם לא צריכים לדרוש, הם פשוט שם כדי להישאר", אומר בן ראובן שחזר לפני ימים אחדים מביקור במוסקבה כחבר ועדת החוץ והביטחון ושם שמע על הלכי הרוח הביטחוניים בזירה זו: "ישבנו במוסקבה עם גורמי ביטחון בכירים מאוד, כאלה שלוחשים על אוזנו של פוטין, והם אומרים לנו 'חזרנו לסוריה ואנחנו שם כדי להישאר, כדי להיות חלק מעיצוב המזרח התיכון'. מולם נמצאים האיראנים שיש להם שליטה מאוד טובה בעיראק, בלבנון הם

העמימות ואי התגובה של מדינת ישראל הם מאוד נכונים. את המסר שלנו אנחנו מעבירים באמצעים כאלה ואחרים, ועם זאת אנחנו לא רוצים שהדברים יתפתחו לכדי מערכה גדולה
שולטים מזמן, ובין זה לזה יש חוליה חלשה שהיא סוריה, והם חוגגים את ניצחונם בהכנסת עוד ועוד כוחות. ישראל לא תאפשר לדבר הזה לקרות כי המשמעות היא שאם ניתן לאיראן וחיזבאללה לשבת על גבולנו הצפוני היציבות האזורית בסכנה ונראה עוד ועוד אירועים".

על האירועים הביטחוניים הללו, שלעיתים נראים קטנים ושוליים, הוא אומר: "הבעיה בהם היא הנפיצות שיכולה להביא למערכה שאף אחד לא רוצה בה".

במציאות אזורית מורכבת ועדינה שכזו, סבור בן ראובן, "העמימות ואי התגובה של מדינת ישראל הם מאוד נכונים. את המסר שלנו אנחנו מעבירים באמצעים כאלה ואחרים, ועם זאת אנחנו לא רוצים שהדברים יתפתחו לכדי מערכה גדולה, ונכון לשמור על שקט ככל שניתן. זה גם עוזר לצד השני לשמור על עמימות, ולכן לא נכון לדבר על זה ובוודאי לא להכריז על כך. לכן חשוב להדגיש שכל השיחה שלנו כעת היא על רקע מקורות זרים ויש עוד גורמים בשטח שיש להם אינטרסים לפגוע, וכך צריך להתייחס לכל הדיווחים הללו שמגיעים מסוריה".

לדבריו המניע הראשון שמוביל לעמימות הוא '"אנחנו לא רוצים מלחמה. מלחמה היא הדבר הרע ביותר שיש בעולם. שום דבר מעבר לטרגדיות. אין כמעט הישגים משמעותיים למלחמות. כל מערכה מסתיימת בבחינת ההיערכות למערכה הבאה".

"המסר המרכזי שלנו הוא שאם תביאו את איראן לכאן תהיה מערכה ואותה אנחנו רוצים למנוע, ולכן אנחנו אומרים לרוסים כבעלי הבית ולאמריקאים שלצערנו אינם כאן כפי שהיינו רוצים, שאם היציבות האזורית חשובה לכם אז תעשו מהלכים שידאגו להפסקת הזרמת הכוחות האיראנים. זה למניעת מלחמה".

על הביקור ברוסיה ומשמעות הקשרים עם מוסקבה אומר בן ראובן: "הקשר עם הרוסים הוא קשר מאוד טוב, כמעט קשר חברי. גם ראש הממשלה נפגש לא מעט עם פוטין ובכיריו. משתמשים בקשר הזה לשיח

הקשר עם הרוסים הוא קשר מאוד טוב, כמעט קשר חברי. גם ראש הממשלה נפגש לא מעט עם פוטין ובכיריו. משתמשים בקשר הזה לשיח וניתן לומר שהרוסים מבינים את הדרישה שלנו.
וניתן לומר שהרוסים מבינים את הדרישה שלנו. מעבר לכך, הרוסים לא מאושרים מהסיפור האיראני, וכך גם לא הסורים. השאלה היא מה לעשות עם המציאות הזו. האם כשעדיין נלחמים ביחד הם מוכנים לשבור את הקשר הזה כדי לעצור את האיראנים, או שאומרים שהם מבינים שבסופו של התהליך אנחנו רוצים לראות את סוריה כבעלת שלטון יציב, עם חוקה ללא גורמים זרים מעבר להם. כך הרוסים גם אמרו לנו את הדברים. מנגד אנחנו אומרים להם שאם הם לא יעצרו את התהליך האיראני הזה תהיה לכם בעיה, כל יום שעובר ונכנסים עוד כוחות ולוחמים יקשה על חזרה מהמצב הזה".

במציאות שכזו, נשאל בן ראובן, האם לישראל שאינה אלא פיון קטון על המפה יש כוח לפעול מול אינטרסים עצומי ממדים, בהם גם כלכליים, של טהרן ומוסקבה? "אנחנו אמנם פיון בממדי הגודל שלנו אבל בעולם אנחנו לא פיון. לכן נדרשת כאן המעורבות האמריקאית כדי שיהיה מי שמייצג אותנו בצורה משמעותית וחזקה. יש קשרי אינטרסים כלכליים גדולים בין איראן רוסיה והקשר הזה הוא חלק מהבעיה, ולכן הרוסים אומרים תנו לנו לעשות זאת בדרכנו, בקצב שלנו, כדי לבלום את הסוגיה האיראנית. אנחנו בוחנים את הדברים על פי התוצאות, והתוצאות הן ההסכמים שנחתמו לא מזמן בין הרוסים לאמריקאים שהיו כמעט חסרי משמעות בעניין, הסכם שעשה פער של חמישה ק"מ בינינו לבין האיראנים, מה שברור לכולנו שאין לו כל משעות להפרדה בין ישראל לחיזבאללה, ולכן לא נוכל לחיות עם ההסכם הזה והמסר שלנו הוא ברור – איראן מחוץ לסוריה. זה מסר שצריך להתעקש עליו בכל צורה, וזאת כדי למנוע את המלחמה הבאה".

את העמימות הישראלית מגדיר בן ראובן כביטוי לעצמתה של ישראל ולא לחולשתה. "יש הערכה וידיעה מאוד משמעותית לגבי היכולות הצבאיות, המודיעיניות והטכנולוגיות שלנו. הרוסים רוצים ללמוד מאיתנו דברים בנושאים שונים. זה ההיפך מרפיסות. זו עצמה, והעמימות שנותנת להם להתבחבש בשאלה מי עשה את זה היא מציאות טובה. מצד שני טוב שיבינו את המסר שלנו שעיקרו נועד לרוסים ולאמריקאים.

יש הערכה וידיעה מאוד משמעותית לגבי היכולות הצבאיות, המודיעיניות והטכנולוגיות שלנו.
כל ההישגים של רוסיה סביב הפסקת המלחמה עלולים להתרסק כי נותנים לכוחות האיראניים להתחבר למרחב שסביב מדינת ישראל ומייצרים מצב שהוא הרסני ליציבות האזורית".

לקראת תום השיחה עמו נשאל בן ראובן אם לא צפוי היה לשמוע ממנו כנציג אופוזיציוני בוועדת החוץ והביטחון נימה מבקרת יותר את מדיניות הממשלה ולא עמדה שמחזקת את הגישה בה נוקטת הממשלה, כפי שעולה מדבריו בשיחה זו.

בן ראובן משיב: "באתי ממקום שבו מדברים לעניין. כשאני מדבר על ביטחונה של ישראל, ימין ושמאל לא מעניינים אותי. מעניין אותי מה נכון למדינת ישראל. לכן במקומות שאני יכול להשפיע על מדיניות ישראל וכאשר צריך לדבר על ממשלה מושחתת אני אומר את הדברים במקומות שצריך להגיד, וכאשר צריך לדבר על ביטחון ואני חושב שהמדיניות נכונה אחזק את העמדה הישראלית. מדובר בחיי אדם, ובנפשי לעשות הכול כדי למנוע מלחמה, וכשיש צורך לעשות הכול כדי לנצח בה. לכן אין קשר לימין ושמאל, קואליציה ואופוזיציה".