מברכת. ח"כ יוליה מלינובסקי
מברכת. ח"כ יוליה מלינובסקי צילום: עצמי

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק הבטחת הכנסה - מענק חימום אחיד, בתמיכת 16 חברי כנסת וללא מתנגדים.

מדובר בהצעה ממשלתית אליה הוצמדו הצעות פרטיות של חברי הכנסת איציק שמולי ויוליה מלינובסקי.

בדברי ההסבר נכתב: "בהתאם להוראות סעיף 14ב לחוק הבטחת הכנסה, התשמ"א – 1980 זכאי מקבל הבטחת הכנסה שהגיע לגיל פרישה, למענק שנתי חד פעמי בשיעור של 6.4% מהסכום הבסיסי (ששיעורו נכון להיום עומד על סך של 553 ₪). תכליתו של המענק היא להקל בתשלומי החשמל בעונת החורף שבמהלכה יש צריכה מוגברת של חשמל. ברם, המענק האמור אינו משולם לכלל אוכלוסיית הזכאים לגמלת הבטחת הכנסה אלא רק לאלה הגרים ב'איזורים קרים' כפי שקבע שר הרווחה בצו".

עוד צוין בדברי ההסבר, "בשנים האחרונות עלה הצורך במתן המענק באופן אחיד לכלל אוכלוסיית מקבלי גמלת הבטחת הכנסה בגיל הפרישה, וזאת בשל עלויות תשלומי החשמל המשמעותיים בכל חלקי הארץ, ולאו דווקא באזורים שמסווגים קרים".

ח"כ יוליה מלינובסקי בירכה, "קשישים רבים במדינת ישראל חיים מתחת לקו העוני ולא אחת נאלצים להחליט על מה לוותר - תרופות, מזון או חימום הבית. אנחנו כמובן צריכים לשאוף להגדיל את הסכום של 553 ש"ח אבל היום עשינו צעד ענק כי מ-30,000 זכאים הגדלנו באמצעות החוק את כמות הזכאים ל-200,000 ומדובר בשינוי חברתי אדיר".

ח"כ איציק שמולי הוסיף, "יש אבסורד במדינה שלנו, במאקרו אנחנו אלופי העולם והכלכלה הישראלית רצה קדימה אבל לא פעם יש אוכלוסיות שנשארות מאחור ולא מרגישם את אותה הצלחה. היום אנחנו עושים צעד גדול בכך שאנחנו מאפשרים להרבה מאוד קשישים עניים לעבור את החורף בשלום. זה שינוי היסטורי".