לא יתכן. מקלב
לא יתכן. מקלב צילום: פלאש 90

במהלך דיוני הוועדה המיוחדת ליישום הנגשת המידע הממשלתי שעסקו אתמול במדד השקיפות במשרד לשירותי דת, דרש חבר הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה) להוזיל את מחירי המקוואות.

"לא יתכן שישנם מקוואות פרטיים אשר מחיר הכניסה אליהם נמוך בהרבה מאילו הממשלתיים ובייחוד שהם כעסק פרטי אשר צריך להציג רווחים", טען.

מקלב ביקש מהמשרד לשירותי דת להכין עבור משרד האוצר מסמך מפורט המציג את העלויות אל מול ההוצאות של המקוואות ובכך יקל להביא להוזלת המחירים.

"אנו מקבלים תלונות רבות על תעריפי המקוואות הגבוהים. מחירי המקוואות הפרטיים זולים בהרבה. כניסה בערב שבת למספר דקות עולה עשרות שקלים. זה לא ייתכן. אני יודע שאת התעריף משרד האוצר קובע אבל אתם יכולים לנתח את עלות הפעלת המקווה מול הגביה ולהוכיח למשרד האוצר שהמחיר לא מוצדק", אמר.

מנכ"ל המשרד לשירותי דת הסכים עם הדברים. "אנחנו נמצאים בשיח מול משרד האוצר, אנחנו נכין את המסמך הזה שיעזור לנו מול האוצר".

כבר לפני כשנה פנה מקלב לשר לשירותי דת בכדי לראות כיצד ניתן להוזיל את מחירי המקוואות, בדיון שהתקיים במליאת הכנסת אמר ח"כ מקלב כי "מחירי המקוואות עלו באופן דרמטי במשמרת קודמת, וזו פגיעה ממשית בציבור, במשפחותיהם ובצרכי הדת שלהם, המחירים מאוד מאוד יקרים; המקוואות הפרטיות, לא הממשלתיות, לא הציבוריות, עולות הרבה יותר זול, איך יכול להיות ששירות שהמדינה נותנת, יותר יקר ממחיר של מקוואות פרטיות.

השר לשירותי דת השיב כי דבר זה תלוי בפקדי האוצר אשר מסרבים לאפשר את ההנחה. "אנחנו תלויים באוצר, ואני מאוד מקווה שהאוצר יאשר לנו את ההנחה. אמר והוסיף, אני מסכים אתך, לא יעלה על הדעת שאדם שבא עם ילדיו לטבול במקווה פעם בשבוע יצטרך לשלם כל כך הרבה כסף, אין לכך שום הצדקה, אני מאוד מקווה שזה יקרה בזמן הקרוב, ויאשרו לנו להוריד מחירים במקוואות".