בנט ואבואב
בנט ואבואב צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר החינוך נפתלי בנט ומנכ"ל המשרד שמואל אבואב הציגו היום (רביעי) בוועדת החינוך של הכנסת את מתווה משרד החינוך למתן מענה חינוכי בימי חופשות התלמידים.

על פי המתווה החדש, במגזר היהודי יקוצרו חמישה ימים מחופשת הפסח ויום נוסף באיסרו חג שבועות. מהשנה הבאה יקוצרו גם חמישה ימים מחופשת החנוכה. במגזר הלא יהודי יקוצרו שישה ימים מחופשת האביב.

שר החינוך הפתיע את הנוכחים כשנכנס לישיבה, הצטרף למנכ"ל המשרד ואמר "הנחיתי את מנכ"ל המשרד להיערך ליישום תוכנית החופשות בכל ההיבטים המקצועיים הקשורים לכך. אני קורא לשר האוצר להצטרף ליוזמה החשובה הזאת ולהקצות את התקציב הנדרש".

טרם כניסת בנט הסביר המנכ"ל אבואב שמשרד החינוך מחויב לתת מענה חינוכי לימי חופשות החגים. "אנחנו ערוכים ליישום הרפורמה ואנו נחושים לקדם את תוכנית החופשות כדי להקל את הנטל הכלכלי על ההורים ולהעניק הזדמנות שווה לכל תלמידי ישראל".

עם זאת אמר אבואב כי התוכנית שעלותה הכוללת כ-400 מיליון ש''ח היתה יכולה לצאת לדרך כבר בחנוכה, אך טרם הועבר התקציב ממשרד האוצר ליישומה.

נועה היימן מאגף התקציבים באוצר הציגה את עמדת משרד האוצר, "תקציב 2018-2017 אושר בחודש אוגוסט 2016 בממשלה, ובנובמבר 2016 עבר בכנסת. הדיון בחלוקת רזרבות יתקיים בינואר 2018 יחד עם אישור התקציב לשנת 2019. הנושא הזה כמו יתר הנושאים יעלה לדיון על ידי הממשלה".

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) אמר "כולם מעוניינים ברפורמה הזאת שנוגעת כמעט בכל בית ובית בישראל. כולם ערוכים ומוכנים ואני לא מקבל את זה שאין תקציב". לדבריו הצטרפו חברי הכנסת יוסי יונה, עודד פורר, מאיר כהן, איילת נחמיאס ורבין, מסעוד גנאים וחנין זועבי שהשתתפו בישיבה.

מרגי אמר עוד כי "אין לי ספק בכוונותיו החיוביות של שר האוצר, אבל אנחנו יושבים כאן היום בתסכול. כולם מסכימים וכולם רוצים ולא מאשרים זאת. המנגנון קיים, התוכנית מוכנה ואני לא מקבל את זה שאין תקציב. אני מצר על כך שהבנות והסכמות בין שר האוצר לשר החינוך שכבר הובאו לידי הציבור לא באות לידי מימוש בגלל פרוצדורות מנהליות בלבד".

על כך העירה ח"כ מירב בן ארי מסיעתו של שר האוצר, כי לא מדובר בפרוצדורות מנהליות אלא בהיעדר מקור תקציבי.

יו"ר ועדת החינוך קרא לשר האוצר למצוא דרך להתחייב למשרד החינוך לטובת יישום תוכנית החופשות. "אם התקציב לא יעבור, יגרם עוול לציבור אך גם לכנסת ולממשלה בשל משבר אי אמון. לא יתכן שיגובשו הסכמות אך לא ימצא המימון המתאים".