הנשיא טראמפ בהכרזה היסטורית

לא שכח את הבטחת הבחירות: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז הערב (רביעי) על הכרה אמריקנית בירושלים כבירתה של מדינת ישראל, 70 שנה לאחר הקמת המדינה ו-50 שנה לאחר איחוד ירושלים במלחמת ששת הימים.

"בעשורים האחרונים כל נשיא אמריקני סירב להכיר בירושלים כבירת ישראל ולהעביר את השגרירות אליה", אמר טראמפ בהצהרה מיוחדת מהבית הלבן.

"הנשיאים דחו את הצווים האלה באמונה שאי-ההכרה בירושלים תקדם את תהליך השלום. עם זאת, לאחר יותר משני עשורים, אנחנו לא קרובים להסכם שלום בין ישראל והפלסטינים. זה יהיה שגוי להניח שחזרה על הנוסחה הזו תפיק תוצאה טובה יותר ושונה. לכן, אני מאמין שזהו הזמן להכיר בירושלים כבירה".

בנוסף להכרה בירושלים כבירת ישראל, טראמפ הנחה את מחלקת המדינה להתחיל בהכנות להעברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים. "ההחלטה הזו אינה מהווה נסיגה מהמחויבות שלנו להסכם שלום ארוך טווח", אמר הנשיא אשר חתם על דחיית העברת השגרירות בחצי שנה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה כי "זהו יום היסטורי. ההצהרה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ היא אבן דרך חשובה בתולדות ירושלים", אמר נתניהו ''ירושלים היא בירתנו מזה 3,000 שנה. כאן התהלכו אבותינו, כאן עמד בית המקדש, כאן מלכו מלכי ישראל, כאן הטיפו נביאי ישראל.

''במשך אלפי שנים התפללו דורות של יהודים 'לשנה הבאה בירושלים'. על נהרות בבל ובין חומות גטו ורשה, דורות דורות בכו וחלמו על ציון'', הוסיף ראש הממשלה.

עיריית ירושלים האירה את חומות העיר העתיקה בדגלי ארה"ב וישראל משער יפו לכיוון הר ציון, זאת כאות הערכה לנשיא טראמפ על הכרתו בירושלים. כמו כן, תלתה העירייה דגלי ארה"ב לאורך הרחובות אגרון, שז"ר ורופין וגשר המיתרים מואר גם הוא בצבעי דגל ארה"ב.