הצגה איכותית לנוער: הבריחה

סיפור חייהם בגטו לובלין של רב העיר תל אביב הרב ישראל מאיר לאו ואחיו נפתלי ז"ל.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , י"ח בכסלו תשע"ח

הצגה איכותית לנוער: הבריחה-ערוץ 7
הבריחה
צילום: קובי פינקלר

חודש מרץ 1942, גטו לובלין. מקום התרחשות ההצגה. במציאות, חמש שנים לפני כן, נולד מי שיהיה לימים רבה הראשי של ישראל הרב ישראל מאיר לאו.

את שנות המלחמה הראשונות עבר בגטו פיוטרקוב טריבונלסקי, הגטו הראשון בפולין הכבושה.

באוקטובר 1942 גורשו אביו ואחיו יחד עם רוב יהודי העיר למחנה ההשמדה טרבלינקה (שם נספו בי"א במרחשוון ה'תש"ג) אולם הוא הצליח לחמוק עם אמו מהגירוש וכך ניצלו חייו.

שנתיים מאוחר יותר, הצליחה אמו להצמיד אותו לאחיו הגדול נפתלי, שהיה מיועד להישלח למחנה עבודה, אולם היא עצמה לא ניצלה. יחד עם נפתלי נשלח למחנה עבודה בעיר צ'נסטוחובה, משם הגיעו למחנה הריכוז בוכנוולד.

סיפורם, שהוא בעצם תמצית חייהם הצעירים של הרב לאו ואחיו נפתלי שזורים כל העת. עכשיו, הצגה חדשה ומרתקת, הבריחה, מביאה לקרשי הבמה את סיפור חייהם המוסווים בגטו.

בשנת תש"ב (1942) הגרמנים מתחילים בגירוש היהודים מהגטו, הורסים את בית היתומים היהודי ומפנים גם את בית החולים בו עובד שמואל – רופא ילדים, חובב קסמים ואביהם של מיכאל בן ה- 13 ואחיו הצעיר יעקב. ( דמויותיהם של נפתלי וישראל לאו).

האב שמואל, המבין את העתיד להתרחש, עושה הכל על מנת להציל את ילדיו ומצליח להשיג למיכאל אישור עבודה. מיד לאחר מכן ,מופרדים מיכאל ויעקב מאביהם במהלך אחד השילוחים מהמחנה.

המחזה המרגש הזה, מעביר את סיפורם, יוצא הדופן ומעורר ההשראה של מיכאל ויעקב , מרגע הפרידה מאביהם, בו מבטיח מיכאל לאביו לשמור על אחיו הצעיר ולחסוך ממנו ככל שניתן, את המציאות המזוויעה.

בניסיון לשרוד את המציאות הקשה ולקיים את שהבטיח לאביו, בונה מיכאל ליעקב מציאות מדומה ועולם עשיר של דמיון עבור אחיו הצעיר ותוך כדי סיכון חייו וחיי הסובבים אותו.

כששומעים בכל רגע בהצגה, את מחיאות הכפיים של הילדים ובני הנוער למראה קטע כל שהוא בהצגה ולו המרטט ביותר, מבינים שההצגה חדרה לליבותיהם.

ההרגשה והתחושה שאתה יכול לעזור, גם ברגעים הקשים ביותר וגם כשאתה מסתכן, מלמדת יותר מכל קריאת כמה ספרים יחדיו.

בימוי ומשחק נפלאים של תיאטרון השעה שמצליחים בכל עת להביא בפנינו תוכן, ידע ואיכות בלי רגילים. שעה של לימוד.