ריבלין וכץ
ריבלין וכץ צילום: מארק ניימן, לע"מ

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, שוחח היום (רביעי) עם עורך הג'רוזלם פוסט, יעקב כץ, בכנס הדיפלומטים השנתי שעורך העיתון בירושלים.

על הכרת הנשיא טראמפ בירושלים ומעבר השגרירות אמר ריבלין כי "משפחתי חיה בירושלים למעלה מ-210 שנים בשכנות טובה עם כלל תושבי העיר. כולנו שכנים, ידענו עליות ומורדות אך לאורך השנים ידענו שירושלים היא החשובה מכל וכולנו בניה.

''הקונפליקט (הישראלי פלסטיני) הפך לטרגדיה, עניין זה מדאיג אותנו מאוד ואני מאמין ששכנינו ב-200 השנים האחרונות יודעים גם הם שלא נגזר עלינו לחיות יחד אלא נועדנו לחיות יחד. כשכולנו נכיר בכך, הטרגדיה הזו תבוא לסיומה", אמר ריבלין.

הנשיא נשאל האם מהלכים אמריקניים עתידיים אלו יקרבו את השלום או יחבלו בו. ריבלין השיב כי "ירושלים היא מיקרוקוסמוס ליכולת שלנו לחיות יחד או להכרה הקשה שאולי חלילה איננו יכולים לחיות יחד והקונפליקט נצחי. במאה השנים האחרונות נשחק האמון ההדדי בינינו. עלינו לכונן אמון אחד בשני, בלעדיו ומבלי שנבטח האחד בשני ונכיר זה את זה, אנחנו בצרות והגיעה העת להכיר בכך.

''כשנולדתי לפני 78 שנים חיו כאן כ-200 אלף יהודים, ב-1948 חיו כאן כ-600 אלף יהודים, כ-200 אלף מהם שרדו את השואה. על שכנינו להבין, בין אם זה מוצא חן בעיניהם או לא, שאנו כאן כדי להישאר. החלטת האו"ם בכ"ט בנובמבר, היא החלטת משפחת העמים, הייתה החלטה מוסרית שלעם היהודי זכות לאומית. מאז הם (הפלסטינים) דוחים את עצם הרעיון.

''עליהם להבין שאנו כאן, ואנו צריכים להבין שהם כאן גם עמנו. אין קונפליקט בין היותנו מדינה יהודית ודמוקרטית ואנו היהודים אזרחי ישראל איננו יכולים לחיות במדינה אלא אם היא דמוקרטית. דיפלומטים המשרתים בישראל יודעים שכאשר עליהם להגיש את כתב האמנה שלהם כנציגי מדינתם בישראל הם באים לירושלים, לבית הנשיא, נציגי הממשלות נפגשים עם מקביליהם בירושלים, ממשלת ישראל יושבת בירושלים. מורי ורבי מנחם בגין אמר כי מפעם לפעם המובן מאליו ראוי שיאמר, ירושלים היא בירת ישראל''.

ריבלין התייחס גם להחלטתו שלא לחון את אלאור אזריה ולמתקפות עליו מימין. "אני אזרח מדינת ישראל, נולדתי כאן, ואני דור שביעי בירושלים. יש לי השקפות פוליטיות והייתי חבר מפלגה. מעולם לא שיניתי את עמדותיי בנוגע לנושאים עליהם אנו משוחחים.

''יש אנשים שמשנים את עמדתה של המפלגה, אך אני לא שיניתי את עמדותיי ואני דבק בעמדות שלי ומאמין בהן. אני מאמין שבישראל עלינו להיות דמוקרטיים, כמו שעלינו להיות יהודים. כי לפי האמונה שלי, להיות יהודי - זה להיות דמוקרטי. לא דמוקרטיים כעמדה פוליטית חלילה, אלא דמוקרטיים כרעיון".

בנוגע לההתבססות האיראנית על גבול ישראל-סוריה אמר ריבלין, "אני מאמין שעל ישראל לשכנע את העולם כולו שאיראן היא התומכת מספר אחת בטרור בעולם. נוכחותה של איראן באזורנו מסכנת את האזור כולו ויוצרת מסדרון טריטוריאלי ללבנון. אפשר להיות בטוחים שישראל תגן על גבולותיה.

''התמיכה של איראן בחיזבאללה ואספקת הנשק לארגון הם איום קיומי עבורנו כשם שנשק גרעיני איראני מהווה איום ובפגישתי בעבר עם פוטין הבהרתי זאת. לא נוכל להשלים עם נוכחותה של איראן על גבולותיה של ישראל מצפון''.

ריבלין מאמין כי יגאל עמיר, רוצח ראש הממשלה רבין, לא יקבל חנינה. ''יגאל עמיר פגע קשות בדמוקרטיה הישראלית. הוא החליט שאם לא יוכל להשפיע על ההחלטות הדמוקרטיות בישראל, הוא רשאי לרצוח. אני מאמין שהוא לעולם לא יזכה לחנינה".