המסיק בגליל
המסיק בגלילדוד אזולאי

בישיבת ההסדר טפחות שבגליל חגגו רק לפני כשבועיים חתימה על חוזה חכירה של מטע זיתים בשטח של 40 דונם בין הכפרים עילבון ומג'אר, וכבר הספיקו להביא תלמידים, בוגרים ומתנדבים לעבודות מסיק בשטח.

עבור תושבי הכפרים בגליל שמחזיקים ברוב המוחלט של ענף עצי הזית בשוק, היה זה מחזה בלתי רגיל לראות את החבורה הגדולה מוסקת בשמחה ובהתלהבות את העצים.

אז מה בעצם הביא את הישיבה להיכנס לתחום החקלאות? ולאן זה עוד יכול להתפתח?

כדי להבין את הדבר הזה שוחחנו עם הרב אייל גריינר, ראש ישיבת ההסדר בטפחות.

"היות והישיבה עסוקה באופן טבעי בעיקר בלימוד תורה, נושא כמו ענף החקלאות איננו דבר שאנו עסוקים בו באופן יום יומי ולמרות זאת מכיוון שהישיבה מהווה חלק משמעותי בישוב שיש בו גם חקלאות וחקלאים, מידי פעם בעונה המתאימה, ניתן למצוא בימי שישי את תלמידי הישיבה מתנדבים אצל החקלאים בקטיף מנגו ובמסיק זיתים, ולכן כאשר נוצרה ההזדמנות לחכור מטע משלנו, ראינו בזה הזדמנות חשובה להרחיב ולהעמיק את אחיזתנו בקרקע.

''הישיבה בטפחות שואפת לקחת חלק משמעותי בהתפתחות המחודשת של הגליל, ולהביא את הגליל למקום הראוי לו בתודעה הציבורית, בעשייה הקהילתית וההתיישבותית".

מטע הזיתים הוא מרכיב אחד במרכז ההתנדבות האזורי שהוקם ע"י הישיבה בשנה האחרונה ומאגד בתוכו פרויקטים התנדבותיים ייחודים, ובהם בין היתר אפשר למנות את תנועת הילדים האזורית של מרום הגליל "ופרצת", תחנת הזנקה של מד"א הפעילה 24/7 ע"י תלמידי הישיבה וחברי הגרעין הקהילתי בטפחות, פעילות עם קשישים, וסיוע למשפחות בהם ילדים בעלי צרכים מיוחדים בפרויקט מיוחד שנקרא "הקפה עלינו". כל הפעילויות האלו מתקיימות על בסיס שבועי במהלך כל השנה.

כבר עתה התחילה הישיבה בגיוס בוגרי צבא, ישיבות הסדר ומכינות, למסלול ייחודי שייפתח בעז"ה שנה הבאה וישלב עבודה חקלאית מועדפת בשעות הבוקר ולימוד תורה בשעות אחר הצהרים בישיבה. העבודות יתקיימו במטע הזיתים של הישיבה ובשטחים חקלאים באזור בהם זקוקים לידיים יהודיות עובדות במהלך כל השנה.

קמפוס הישיבה בטפחות
קמפוס הישיבה בטפחותללא

שאלנו את הרב אייל, כיצד תוכל הישיבה לקלוט את כמות התלמידים והבוגרים שיגיעו בשנה הבאה לישיבת ההסדר ולפרויקט החקלאות שהם מתעתדים לפתוח, במיוחד לאור העובדה שהתלמידים מתגוררים כיום במבנים יבילים ישנים ורעועים במיוחד, וגם הם אינם מספיקים לכמות התלמידים הקיימת כיום בישיבה.

הרב אייל לקח אותנו לחלק האחורי של ישיבת ההסדר ושם נגלה לעינינו, אתר עבודות שכמעט מוסתר מהעין, בו עובדים במרץ על בניית המעונות החדשים לישיבה.

"הדבר המיוחד ביותר בטפחות הוא שדווקא ליישוב הקטן הזה שאף אחד כמעט לא שמע עליו בעבר לא בתל אביב, לא בחיפה ואפילו לא בכרמיאל, יש כיום השפעה עצומה על כל הסביבה והיא מצליחה להקרין הרחק מאוד. גם את בית המדרש ע"ש משפחת שטיינברג שחנכנו לפני כשנתיים וגם כעת, את מבני הפנימיות אנו בונים בעיקר בזכות תורמים ושותפים מרחבי העולם שמשהו משך אותם דווקא לפה, וזה נותן לנו חיזוק עצום ואמונה גדולה בהמשך העשייה והפעילות למען הגליל. הברכה ששורה על הישוב מתבטאת גם בהרחבה הקרובה שצפויה לצאת לדרך בישוב בעוד כחודשיים, וזאת לאחר שנים ארוכות של ציפייה והמתנה.

היום, נר ראשון של חנוכה יוצאת הישיבה בקמפיין גדול ומבקשת את עזרת הציבור כולו בהתגייסות לטובת השלמת הקמפוס החדש לתלמידי הישיבה ופעילות מרכז ההתנדבות.

כל תרומה שתתקבל החל מהיום ועד מחר בערב תוכפל פי שניים על-ידי תורם של הישיבה.

זו ההזדמנות שלכם להיות שותפים. זה הזמן להניח יסודות לבניין הגליל.

להשתתפות בקמפיין והפצתו לחצו כאן