ה"אדיר" יירט טילים בליסטיים?

ניסוי הראה שחיישני מטוס F-35 יכולים לסייע למערכות הגנת טילים אחרות לעקוב אחר טילים בין-יבשתיים ולהשמידם.

גיא כהן , י"ט בכסלו תשע"ח

F-35
F-35
iStock

על פי דיווחים בארה"ב, ניסוי שנערך ב-2014 הראה שחיישני מטוס ה-F-35 ("אדיר") יכולים לסייע ביירוט טילים בליסטיים כמו אלה של צפון קוריאה. החיישנים יעזרו למערכות הגנת טילים אחרות לעקוב אחר טילים בין-יבשתיים ולהשמידם.

על פי ג'ון מונטגומרי ("באמה"), מנהל פיתוח עסקי בחברת נורת'רופ, אמר לאתר Defense One שניתן יהיה לשדר מידע שייאסף ע"י ה-35 למערכת THAAD נגד טילים בליסטיים.

"ליורה יש כעת את המידע הדרוש בכדי לשים את המידע שלו במקום הנכון", הסביר מונטגומרי ברמיזות. "ככה שהרדאר לא צריך לבצע חיפוש. הוא אומר, 'אני יודע איפה זה, הנה זה'".

בדו"ח של אתר Inside Defense צוטט חבר בית הנבחרים, דנקן הנטר (רפובליקני מקליפורניה), כמי שאמר שה-F-35 יוכל להפיל טיל בליסטי בין-יבשתי בשלב הדחף (boost) שלו.

אתר Defense One מסר כי לארה"ב אין כיום שיטה בדוקה להפלת טילים בין-יבשתיים. הזמן הטוב ביותר לפגוע בטיל הוא כאשר הוא עודנו בכן השיגור, או ממש יוצא לדרך. נורת'רופ ערכה את הניסוי ב-2014 בכדי לבדוק את היכולות של מערכות ה- Distributed Aperture Systemשל ה-F-35.

על פי הדיווחים, תוצאות הניסוי לא נמסרו עד היום בגלל שלקח שנים לנתח אותן. ברם, ייתכן שהוחלט להדליף את המידע על רקע המתיחות מול צפון קוריאה.