הנשיא טראמפ בהכרזה היסטורית

דיוויד סאטרפילד, אחד מהיועצים המרכזיים של מחלקת המדינה ומי שמשמש כסגן מזכיר המדינה לענייני מזרח התיכון, התייצב הלילה (שישי) בפני עיתונאים שביקשו הסברים על מהות ההכרה של ארה"ב בירושלים.

הוא נשאל האם ממשלת ארה"ב הכירה רשמית בכך שעיריית ירושלים נמצאת בתוך מדינת ישראל, וניסה להתחמק. "לא חל שינוי במדיניות שלנו ביחס לתפעול קונסולרי או להנפקה של דרכונים בשלב זה".

הכתבים לא הירפו וביקשו לדעת, האם יש משמעות או השלכות להכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל. "בפועל אין שינוי בשלב זה בשום עניין. לגבי מפות וגבולות העיר, זה נושא שמצוי בבדיקה, וכאשר נקבל החלטה נודיע כיצד נתייחס לגבולות העיר באופן רשמי. שאלת גבולות העיר כלל לא נבחנה מחדש על ידינו עד כה".

כשנתבקש להרחיב אמר סאטרפילד, "אציג מחדש את מה שאמר הנשיא, שאנו מכירים בירושלים כבירתה של מדינת ישראל. אנחנו לא משתנים או נוקטים עמדה על גבולות הריבונות בירושלים. אנחנו מתייחסים לנושא הגבולות כמה שאמור לעלות במשא ומתן על הסדר הקבע בין ישראל והפלסטינים".

אחד הכתבים היקשה על היועץ ותהה, מדוע אם לא השתנתה כלל המציאות - לא הודיע הנשיא כי הוא מכיר במערב ירושלים, ואז יכול להיות שמדינות אחרות היו מסכימות לפעול באופן דומה.

הוא ענה כי "החלטת הנשיא מדברת בעד עצמה. יש דברים רבים אשר נמצאים בהצהרתו ויש מלים שלא הוזכרו. אנו מכירים בירושלים כבירת מדינת ישראל. הוא לא פירט את העניין הזה, אז כמובן שגם אני לא אפרט".

כתב אחר דחק את סאטרפילד לפינה וציין כי המדיניות האמריקנית עד כה היתה שמזרח ירושלים היא שטח כבוש כמו יהודה ושומרון ותהה האם המדיניות השתנתה.

כאן חשף היועץ את המצב לאשורו. "לא שינינו שום עמדה קודמת. הכרנו בירושלים - כי באופן מציאותי ממשלת ישראל ובית המשפט העליון יושבים בירושלים. זה לא מבטל שום עמדה קודמת ובודאי לא משנה את סוגיית גבולות העיר, שתידון אך ורק במו"מ ישיר בין הצדדים. אנחנו מתייחסים למצב עכשיו ולא למצב העתידי".

נציין סאטרפילד הוא דיפלומט אמריקני ותיק ששירת במספר תפקידי מפתח במזרח התיכון ומכיר היטב את הנעשה בו הן מהצד הישראלי והצד מהצד הפלסטיני.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו