מנער חרדי ללוחם חי"ר

אימוני קרב מגע, כושר קרבי, הקפצות לילה, שדאות, מסע אלונקות וסיורי שטח בסדרת ההכנה שעברו למעלה ממאה נערים חרדים לקראת גיוסם.

רפאל לוי , כ"ב בכסלו תשע"ח

למעלה ממאה בני נוער מהמגזר החרדי המועמדים לשירות בטחון השתתפו בסדרת ימי הכנה לקראת גיוסם בחודש הקרוב.

עשרות הנערים שנחשבים מלש"בים (מיועדים לשירות בטחון) ובחרו שלא לדחות את שירותם במסגרת הסדר 'תורתו אומנותו' עתידים להגיע אל הבקו"ם במועד גיוסם הצפוי בעוד כחודש, כשאין להם כל הכשרה גופנית, חינוכית או חברתית לשירות הצבאי.

בחודש הבא, הם יצטרפו, אחרי יומיים צפופים של הכנה מאסיבית לקראת גיוסם ושבועות ארוכים של קורסים שונים המכשירים אותם לקראת הגיוס, למסלול תומר בחטיבת גבעתי ומסלול חץ בחטיבת הצנחנים.

סדרת ההכנה לשירות שנערכה ע"י ארגון שח"ר והתקיימה בחוות ארץ האיילים בגוש עציון, כללה הרצאות על אופי השירות, סדנאות עבודת צוות ומנהיגות, ומגוון רחב של אימונים מאתגרים הכוללים אימוני קרב מגע צה"לי, כושר קרבי, הקפצות לילה, שדאות, מסע אלונקות וסיורי שטח.

סגל ההדרכה הורכב ממדריכים בעלי רקע צבאי מצטיין, לוחמים לשעבר ביחידות מובחרות ויחידות שדה. המאמנים הביעו התרשמות רבה מההצלחה והעמידה באתגרי המשימות, וציינו לשבח את רמת הכישורים הפיזיים והמנטליים הגבוהה של המועמדים לשירות.

בצה"ל רואים חשיבות רבה בהכנות לקליטת המשרתים ומברכים על התהליכים. קצינים ומפקדים שהשתתפו בימי ההכנה לשירות הציגו בפני הנערים את מבנה הפלוגות, תהליכי הטירונות וההכשרה, אופי וצביון השירות הקרבי המשלב בין דרישה לעמידה ברמה מקצועית ומבצעית גבוהה לבין שמירה על תנאים תורניים ואורח חיים חרדי.

מפקד פלוגת תומר, סרן אור מעטוק, שצפוי לפקד על המתגייסים החרדיים, סיפר להם על היסטוריית הקמת הפלוגה ע"י מי ששימש אז מח"ט גבעתי עופר וינטר, ועל נכונות החטיבה להעמיד עבור המתגייסים את סגל הפיקוד הטוב ביותר.

"תומר הוכיחה כי הלוחמים החרדים לא נופלים ברמתם משאר הלוחמים בצה"ל והדברים באים לידי ביטוי, בין היתר, בכמות הגבוהה של היוצאים לפיקוד ולקצונה", אמר מפקד הפלוגה.

מפקד פלוגת חץ, סרן אלדד שמואל, שירד אף הוא אל השטח אמר, כי חטיבת הצנחנים, שלה היסטוריה רבה, עוד מימי מלחמת העצמאות ולחמה בכל מלחמות ישראל, מקבלת בזרועות פתוחות את פלוגת חץ ואת המשרתים החרדים. "יש נכונות רבה מאוד בכל רמות הפיקוד, אנו נעשה הכול עבור מי שחדור מוטיבציה לשירות והחטיבה מעמידה במהלך הטירונות את כל הכלים על מנת לעבור את ההכשרה בהצלחה", אמר סרן אלדד שמואל למתגייסים.

לראשונה, בסיום ימי ההכנה, חולקו לנערים תווי רכישה לביגוד וציוד ספורט אשר ישמשו אותם לקראת הגיוס ובמהלך השירות הצבאי. משח"ר נמסר כי הארגון רואה צורך לספק עבור הנערים את התשתית החיונית לתנאים האלמנטריים הנדרשים.

בארגון שח"ר - שילוב חרדים, המלווה, בין היתר, את המסלולים החרדים בחטיבת גבעתי ובחטיבת הצנחנים מיום הקמתם, מציינים בסיפוק רב למעלה משלוש שנים של פעילות ההכנה לשירות, במהלכן השתתפו למעלה משמונה מאות בני נוער בתכניות חינוך וליווי פרט, כאשר רק לאחרונה הוקמו שבע קבוצות נוער איכותיות ברחבי הארץ של מיועדים לגיוס במחזור הבא, וכבר עתה מתקיימות פעילויות שדה, קורסי הדרכה ושטח, הכשרה והכנה מלאה לנערים החרדיים, כדי להביאם למועד הגיוס כשהם ברמה שאינה נופלת ממקביליהם בבקו"ם.