להשקיע בעיקר במי שאין לו קשר עם ישראל והיהדות, זה המסר של מיזם "מומנטום" של ארגון JWRP בשיתוף משרד התפוצות, שהוצג היום (שלישי) בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות.

לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד), "הקשר בין מדינת היהודים ליהודי התפוצות הוא חשוב, הכרחי וחיוני לשני הצדדים. לשם כך הקימה הממשלה את משרד התפוצות שמטרתו טיפוח, העצמת והעמקת הקשר הזה, יחד עם 'בית התפוצות' בתל אביב ששומר על המורשת והמסורת הזו ומנגיש אותה היטב לציבור הישראלי ובעיקר לתלמידים, בני נוער וחיילים".

דביר כהנא, מנכ"ל משרד התפוצות, הזהיר בדיון כי "העם היהודי מצטמק ורבים מיהודי הגולה מאבדים את הקשר שלהם עם ישראל ועם זהותם היהודית. בימים בהם הנושאים הפוליטיים בקשר עם ישראל והתפוצות תופסים את מירב העניין, עלינו, להשקיע, יחד עם עשרות השותפים שלנו, בעבודת שורש עמוקה לחיבור בין ישראל לתפוצות".

ארגון JWRP, שנוסד ע"י נשים יהודיות בארה"ב, הביא עד כה כ-15,000 נשים לביקור בישראל וללימוד יהדות, ועובד בשיתוף פעולה עם כ-190 ארגונים יהודיים בעולם.

בן פרי, מנכ"ל הארגון, אמר כי "הולכת ואובדת הרלוונטיות של הזהות היהודית בתפוצות".

התכנית ממשיכה את הקשר והלימוד המשותף עם המשתתפות במשך שנה לאחר הביקור בארץ ונרשמת אצלן העמקה וחיזוק משמעותי בקשר עם היהדות וישראל.

טליה גלעד, משתתפת ישראלית במסעות העמותה, סיפרה על ההיחשפות להתלבטויות של יהודי התפוצות ולתחושותיהם "להיות אורחים במדינותיהם".

לדברי ג'וש שוורץ, מזכ"ל הסוכנות, "כשנרשמים 70% התבוללות בארה"ב, כל יוזמה כזו הופכת להיות יותר ויותר קריטית", ואילו ח''כ נחמן שי (המחנה הציוני) הזהיר כי "מאורעות אקטואליים משכיחים את העיקר והשורש של חיינו כאן - שהוא העם היהודי, ולכן יש להמשיך ולהשקיע, זמן, תקציב ותשומת לב ציבורית בנושא זה".