"תעסוקה היא הקנאביס הכי טוב"

לרגל יום ההוקרה לנכי צה"ל שמעה ועדת החוץ והביטחון את הדיווח השנתי של אגף השיקום במשרד הביטחון.

ערוץ 7 , כ"ד בכסלו תשע"ח

אבי דיכטר
אבי דיכטר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אגף השיקום במשרד הביטחון הנהיג נוהל לפיו לא יעברו 45 יום מיום הגשת תביעה לנכות ועד שיבוץ לוועדה רפואית. כך דיווח חזי משיטה, ראש אגף שיקום נכים במשרד הביטחון לוועדת החוץ והביטחון בראשות ח"כ אבי דיכטר.

לרגל יום ההוקרה לנכי צה"ל שמעה ועדת החוץ והביטחון את הדיווח השנתי של אגף השיקום במשרד הביטחון.

ח"כ ענת ברקו, ראש השדולה לנכי צה"ל ונפגעי פעולות איבה, אמרה כי "זה שיש שיבוץ תוך 45 יום לא מבטיח שגם יגיעו לוועדה בזמן סביר. אנשים מחכים חודשים". חזי משיטה אמר "בחלק מהמקרים העיכוב לא תלוי בנו. חובת מגיש התביעה לרכז את כל המסמכים, ואם נדרשים עוד מסמכים, הוא מחויב להביא.

''בחלק מהמקרים הוועדה נדחית לא בגלל אגף השיקום. נכון שזה לפעמים לוקח חודשים, אבל הסיבה לכך היא שהתובע מבקש להגיע עם עו"ד, ולכן הוא בעצמו מבקש להשהות את ההגעה לוועדה, או שנדרשות בדיקות נוספות".

יו"ר הוועדה, ח"כ דיכטר, סיפר כי "אנו מקבלים לא מעט פניות. במקרים שזה תלוי בכם, גם 45 יום זה פרק זמן ארוך".

עוד דיווח חזי משיטה לוועדה כי יישום המלצות ועדת גורן לבחינת זכאות לסיוע מאגפי השיקום, החל באפריל האחרון. הכלל הוא שאיש קבע בצה"ל או בכוחות הביטחון, שנפצע פציעה לא קרבית, יטופל באמצעות הביטוח הלאומי. תזכיר חוק הנכים נמצא בהליך מול ועדת העבודה והרווחה.

משיטה דיווח גם על המאמצים שנעשים למתן מענה תעסוקתי לנכים. בכל מחוז יש איש תעסוקה. מינהל הרכש מעביר לאגף את כל המכרזים, ויש סיוע גם ליזמות בעסקים קטנים. לדברי משיטה, כל שנה נעשית השמה למרבית אלה שרוצים לעבוד. ב-2017, בהתערבות האגף, נמנעו פיטוריהם של 175 נכי צה"ל, מתוך 190 מועמדים לפיטורין.

ח"כ מוטי יוגב תהה: "מה עושים בעניין עבודה שמורידה מקצבת הנכה?", משיטה השיב "הוועדה בראשות ראם עמינח עובדת על זה. היום עד הכנסה של 2200 ₪ אין קיזוז מהקצבה". ח"כ יוגב הדגיש "המגמה צריכה להיות שעד שכר מינימום של 5300 לא יגעו בקצבה. זה לא פוגע במדינה, וזה חל על כל הנכים האחרים".

תהליך קליטת נכים באגף השיקום עבר שינויים. השינוי העיקרי: זימון יזום של כל מי שהוכר, לפגישת הסבר זכויות. כן גובש סל שירותים ייחודי לנפגעי פוסט טראומה.

עוד דיווח משיטה כי האגף עובד עם משרד הבריאות על הקמתו מחדש של קונסורציום מומחים לפסיכיאטריה שיתווה מדיניות טיפול בנפגעי פוסט טראומה.

יו"ר הוועדה, ח"כ דיכטר, שאל "מה זאת אומרת ש-70 שנה לאחר הקמת המדינה אין לנו מרכז שזה עיסוקו?". נכה צה"ל עדו גל רזון: אמר כי "היחידה לתגובות קרב, הבעיה שהיא נראית כמו שהיא נראית. המשפט הראשון ששואלים אותך האם אתה מתכוון לתבוע את משרד הביטחון. מי מתקצב אותם? יש 350 רופאים לוועדות רפואיות אבל מחסור ברופאים שמטפלים בנו".

חזי משיטה סיפר "היחידה לתגובות קרב מצוינת. בתחום פוסט טראומה בארה"ב לא טובים מאתנו. ברור שחשוב לגעת בבחור הכי מהר שאפשר". נכה צה"ל נתי שקד ציין "ולשמר תעסוקה. זה המפתח".

ד"ר דן שגב, סגן ראש אגף השיקום, אמר כי,: "במקרים של אובדן כושר עבודה התחלנו השנה פרוטוקול לטיפול ממוקד בן 14 מפגשים". ח"כ אלי אלאלוף שאל "כמה אנשים מטופלים במסגרת הפרוטוקול החדש?" ודן שגב השיב "זה פיילוט של 12 איש".

חיים בר, יו"ר ארגון נכי צה"ל, אמר כי "הנכות הקשה ביותר היא פוסט טראומה, אין לזה שום פתרון טכנולוגי, והזמן הוא הגורם הקובע. צריך לקבל טיפול כשרק מזהים את הניצוץ הראשון, ואסור שתהיה שום מגבלה. אין אכיפה של חוק העסקת נכי מלחמה. קנס של 100 ₪ לא ישנה. צריך למנוע מחברות שלא מעסיקות נכים לגשת למכרזים".

נתי שקד אמר כי "תעסוקה היא הקנאביס הכי טוב", וחיים בר השיב "החוק הקיים אנכרוניסטי. הוא מדבר על משרות כרטיסנים באגד. חייבים לעדכן אותו".

בר העלה גם את דמי הקיום, "מי שמוגדר על ידי המדינה שאינו בר שיקום, צריך לקבל שכר שאתו יוכל לכלכל את משפחתו. צריך לעשות הפרדה בין פיצוי על הנזק, לדמי קיום".

נכה צה"ל עידן קליינמן העיד "בנושא מבחן ההכנסה – אין שום ועדה של ראם. הם היו אמורים לתת מסקנות בינואר 2016. היו כמה שבועות דיונים שנקטעו כשהתברר שאין מה לעשות. צריך לבטל את מבחן ההכנסה. נכי צה"ל מופלים לעומת נכי תאונות ומשפחות שכולות, שנהנים מפטור. יש נכי צהל עניים, ורובם תחת מבחן הכנסה.

''תקציב אגף השיקום 3.4 מיליארד, אבל זה כבר כמה שנים אותו תקציב, כך שריאלית הוא למעשה הצטמצם. אנשי אגף השיקום נאמנים למדינה. הם לא יתלוננו שלקצינת תגמול יש רק 3 עובדות שכל אחת מהן על 12,000 תיקים. הם לא יגידו שהם צריכים עוד מיליארד שקל. הדיבורים על העברת הטיפול הרפואי של נכי צה"ל לקופות החולים הוא אסון לפתחנו. ב-96 העבירו לקופות החולים את הנכים עד 19%. בהגדרה, על פי עשרות פסיקות, מערך קופות החולים נחשב פחות טוב".

יו"ר הוועדה אבי דיכטר סיכם: "העלתם את הבעיות בתקופה מאד רלוונטית. אמנם התקציב של 2018 כבר אושר אבל אנחנו יודעים גם בתוך התקציב לנווט בין תוכניות. עד סוף מרץ נגבש את תקציב 2019. לכן אני מבקש מאגף השיקום להעביר לוועדה תוך 10 ימים תמונה מאד מדויקת של תקני הרופאים וסוגיית ההעברה לקופות החולים. הוועדה תתעמק גם בסוגיית הפוסט טראומה. יש לנו חשיבה על הצעת חוק ייחודית לנפגעים אלה, שנכין בשנת העבודה הקרובה".