זינוק בהתיישבות בעוטף עזה

על פי נתוני החטיבה להתיישבות המועצה האזורית אשכול רשמה זינוק של 45 אחוז בגידול האוכלוסייה וכיום היא מונה 15,545 איש.

ערוץ 7 , כ"ד בכסלו תשע"ח

נוטעים בכרם שלום
נוטעים בכרם שלום
צילום: ללא

משרד החקלאות, החטיבה להתיישבות והמועצה האזורית אשכול קיימו היום (שלישי) כנס תנופה וצמיחה בעוטף עזה בקיבוץ כרם שלום לחיזוק ההתיישבות באזור, אשר ציין באופן רשמי את חזרת החטיבה לפעולה.

הכנס, שנערך על רקע המצב בטחוני השורר באזור, התמקד בפיתוח היישובים אחרי מבצע ׳צוק איתן׳. בכנס הוצג הזינוק דמוגרפי ותנופת פיתוח ביישובי עוטף עזה, בהשוואה למצבם בימי המבצע.

על פי נתוני החטיבה להתיישבות המועצה האזורית אשכול, רשמה זינוק של 45 אחוז בגידול האוכלוסייה, כאשר בימי צוק איתן מנתה מועצת אשכול 10,658 נפש וכיום היא מונה 15,545 איש.

מנתוני החטיבה להתיישבות, היישובים הנמצאים במרחק של עד 4 קילומטרים מהגבול עוברים מהפיכת פיתוח, החל מבריכות שחייה וגני שעשועים וכלה במבני ציבור, כבישים ותשתיות חשמל ומים חדשות. בממוצע בכל יישוב הנמצא עד 4 קילומטר מהגדר מושקעים כ-8 מיליון שקלים וביישובים המצויים בין 4 ל-7 קילומטר מהגבול מושקעים בממוצע כ-4 מיליון שקלים בכל יישוב.

שר החקלאות ופיתוח הכפר אורי אריאל אמר בכנס "אני מצדיע לכם התושבים, שנמצאים בקו החזית. אתם החלוצים של שנת 2017. לא סתם בחרנו לערוך את הכנס כאן בכרם שלום. אני שמח על כך שהחטיבה להתיישבות חזרה לפעול ואנו מציינים את המשך העבודות. נמשיך ללוות את הישובים תוך מאמץ גדול שתקציב 2018 יהיה כך שיאפשר לחטיבה לפעול, זו אחריותנו. בנוסף חובה עלינו לחזק לטפח את הישובים להפוך אותם לגדולים וחזקים יותר תוך שיתוף פעולה מלא עם ראשי הרשויות. במקביל נמשיך לחזק את החקלאות כאן תוך דגש על שילוב הצעירים בענפי החקלאות, לשם כך מושקעים על ידי משרד החקלאות והאוצר 160 מיליון שח ואני מודה לאנשי משרד החקלאות על פועלם לקידום החקלאות באיזור".

ראש מועצת אשכול, גדי ירקוני אמר כי עוטף עזה הוא מקום אסטרטגי " אחרי צוק איתן זכינו למטריה תקציבית משמעותית שסייעה בתהליכי השיקום. אין לנו ספק שככל שאנו משתכללים במרכיבי ההגנה שלנו, כך גם הצד השני מפתח את הארסנל שלו, מעל ומתחת לפני הקרקע, כמו שנוכחנו רק השבוע. כדי להמשיך לצמוח אנחנו חייבים את הביטחון ואת המשך התמיכה והסיוע. לא צריך עוד 'צוק איתן' כדי לפתח את עוטף עזה. העוטף הוא מקום אסטרטגי למדינת ישראל אסם התבואה של מדינת ישראל, חזית ההגנה על העורף".

יו"ר החטיבה להתיישבות, גאל גרינוולד שיבח את שיתוף הפעולה של ראשי הרשויות בעוטף עזה עם החטיבה להתיישבות. "מתיישבי גבול עזה הם גיבורים שהחטיבה גאה בהם ורואה חשיבות עליונה בחיזוק יישוביהם וצמיחתם הדמוגרפית. יישובי עוטף עזה מוכיחים שגם בימינו יש לציונות רייטינג גבוה".

מפקד אוגדת עזה, תא״ל יהודה פוקס ציין כי "עוצמתה של מדינת ישראל ועוצמתו של צה״ל טמונים ברוח האנשים המיוחדים שכאן בעוטף עזה, אתם מושג הגנתנו, מושא משימתנו. שומרים על חוסן ישובי וקהילתי המאפשר גמישות וחוזק, עוצמה ערכות, ומאפשרים לנו לבצע את משימתנו תוך שותפות אמיתית ותחושת אחריות ושליחות".

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר אמר כי ‏כרם שלום הוא קיבוץ שהוא סמל. "התנועה הקיבוצית בשיתוף על הגורמים ימשיכו ויפתחו את הקיבוץ. נסייע לבניית מרקם חברתי חזק ונכון שיעמוד איתן במקום הזה. כרם שלום יהיה המבחן. תנופת הפיתוח בכל ישובי עוטף עזה, טרם הגיעה לכאן. אנחנו ניבחן ביכולתנו להצמיח ולייצב את הקיבוץ הממוקם 'בקצה הכביש'. נעשה ונצליח".

בתום האירוע התקיים דיון פתוח של נציגי ומזכירי ישובי מרחב דרום עם שר החקלאות אריאל והנהלת החטיבה להתיישבות והונחה אבן פינה למבנה הממוגן בסמוך לבית הכנסת שמוקם בקיבוץ בימים אלה.