פיטורין המוניים. טבע
פיטורין המוניים. טבע צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

חברת טבע הודיעה היום (חמישי) כי היא צפויה לפטר רבע מכוח האדם של החברה בעולם - כ- 14 אלף עובדים.

מטרתו של הקיצוץ היא להביא לחיסכון של 3 מיליארד דולר עד סוף 2019.

החברה תבטל את הדיווידנד על המניות הרגילות שלה. העובדים המפוטרים צפויים לקבל הודעה בשלושת החודשים הקרובים. החברה עידכנה כי התייעצויות עם נציגי העובדים הרלוונטיים יתחילו בתקופה הקרובה.

את התוכנית הציג המנכ"ל החדש קאר שולץ שנכנס לתפקיד לפני כחודש וחצי. מטרת התוכנית היא לייצב את מצבה הפיננסי של טבע שמתמודדת עם חוב של 35 מיליארד דולר.

לדברי שולץ, "לפני שבועיים הכרזנו על מבנה ארגוני והנהלה חדשים. היום אנו מודיעים על תכנית רה-ארגון מקיפה, החיונית להשבת הביטחון הפיננסי והיציבות העסקית של טבע. אנו נוקטים בפעולות מיידיות ונחושות כדי להפחית את בסיס העלויות של החברה בכל פעילותה העסקית הגלובלית במטרה להפוך לחברה יעילה ורווחית יותר".

"אנו נבצע את התכנית באופן שקול ומהיר ככל האפשר ונתמקד בשורת ההכנסות ובתזרים המזומנים, על-מנת להבטיח שטבע תוכל לעמוד בכל התחייבויותיה הפיננסיות. טבע תערוך אופטימיזציה מקיפה של בסיס העלויות, תוך שהיא מגנה על הכנסותיה ויכולות הליבה שלה בגנריקה ובנכסים ייחודיים נבחרים, כדי להבטיח צמיחה בטווח הארוך. ב-2018 אנו נתמקד בביצוע השקות מוצלחות של Austedo ו- fremanezumab", הוסיף.

טבע תידרש לפרוע במהלך השנים 2019-2018 חובות בסך 9.1 מיליארד דולר, דבר שתתקשה לעשות ללא קיצוץ עמוק במצבת כוח האדם של החברה.

טבע מעסיקה כ-57 אלף עובדים (נכון לסוף השנה שעברה) בעולם. 12% מהעובדים הם בישראל, 18% בארה"ב, 42% באירופה והשאר במדינות אחרות בעולם. החברה אף הגדילה את מספר העובדים ב-32% בתוך שנתיים, בין השאר בגלל רכישת אקטיוויס שהוסיפה כ-10,000 עובדים לחברה.