ראשי רשויות מיו"ש נגד איחוד היישובים

ראשי מועצות ועיריות שיגרו מכתב לשר הפנים שבו הם מביעים התנגדות לאיחוד הרשויות בשומרון.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ו בכסלו תשע"ח

ראשי רשויות מיו"ש נגד איחוד היישובים-ערוץ 7
מוביל את ההתנגדות. ראש מועצת אלקנה אסף מינצר
צילום: עדו בן פורת

20 ראשי מועצות ועיריות מאזור יהודה ושומרון שיגרו מכתב לשר הפנים אריה דרעי שבו הם מביעים התנגדות לאיחוד הרשויות במערב השומרון.

כזכור, ועדה מקצועית של משרד הפנים המליצה על איחוד ארבעה יישובים - אלקנה, עץ אפרים, שערי תקווה ואורנית.

במכתב ראשי הרשוית לשר הפנים הם כתבו ''שמענו לאחרונה על כוונתך לשקול לבצע איחוד רשויות ביו"ש. המדובר בכוונה לאיחוד של שתי מועצות מקומיות (אלקנה ואורנית) וניתוק-פירוד שני ישובים מהמועצה אזורית שומרון (שערי תקווה ועץ אפרים) וצירופם לאיחוד. אנו קוראים לכבוד השר שלא לקבל החלטה שכזו".

לדבריהם, ''אין מדובר באמת בהקמת עיר חדשה בשומרון כפי שמפורסם בכלי התקשורת, עיר שקמה יש מאין, שהרי עליה כולנו היינו גומרים את ההלל ונושאים את כל המעורבים על כפיים. אלא עסקינן בפועל ב'איחוד' של 4 ישובים קיימים לכדי ישות מוניציפאלית אחת.

"לא די שההתיישבות לא תרוויח מכך מאומה אלא אף ייגרם לה נזק חמור ורב", הם טוענים. "בעוד אנו זועקים זה שנים על הקפאת הבניה שהיא עוול משווע מאין כמותו, כעת תיווצר מראית עין ומיצג שווא של בניה והתרחבות שרק יגרמו לתחושת התבשמות ואשליה שהצרכים של ההתיישבות מסופקים''.

''דבר זה רק יחבל במאבק הנחוש שלנו לאשר בניה רחבה ומשמעותית ביהודה ושומרון ולא מיחזור של בניה או אישורים קיימים".

עוד נכתב בפנייה לדרעי, ''אנו רואים במהלך כולו ניסיון מלאכותי לאיחוד רשויות, אשר אף אין ביניהן רצף גיאוגרפי. רוב עתודות הקרקע בין היישובים משויכות כבר כיום לאחת המועצות כך שהכרזת רשות מאוחדת לא תעודד בנייה נוספת, מה עוד שכידוע שיקולים מדיניים מנחים זאת ולא הגדרת 'עיר' או 'מועצה'.

''יתר על כן, כפי שהתריע הממונה על מחוז יו"ש במשרד הפנים מר אבנר כהן, מדובר בתקופת בחירות שכלל המועצות ביו"ש כבר נמצאות בתוכה. החלטה במועד זה תהווה פגיעה בזכות הדמוקרטית של כלל התושבים ותהווה פגיעה במנהל התקין".

על המכתב חתמו כאמור 20 ראשי מועצות מאיו"ש, כמו בית אל, אלפי מנשה, מעלה אפרים, מעלה אדומים, בית"ר עילית, אריאל, בנימין ועוד.