המערכת שתתפוס מחבלים מהאוויר

יחידת הכלבנים לישראל הציגה מערכת תצפית מתקדמת, שמשדרגת את יכולותיה של היחידה לחשוף ניסיונות חדירה לישובים.

אלירן אהרון , כ"ו בכסלו תשע"ח

ביצועים מרשימים
ביצועים מרשימים
צילום: דוברות יכ"ל

יחידת הכלבנים לישראל הציגה היום (חמישי) מערכת תצפית מתקדמת, המשפרת באופן דרמטי את יכולות האיתור מהאוויר.

המערכת כוללת מצלמה טרמית, שיובאה לארץ במיוחד עבור יכ"ל, ומותאמת להתקנה על גבי הרחפן של היחידה.

הציוד החדש משדרג את יכולותיה של היחידה לחשוף ניסיונות חדירה לישובים, עוד לפני כניסת המחבלים לתחומם, או לאתרם בתוך תחומי הישוב לאחר חדירה. כמו כן הרחפן המאובזר משפר את היכולות בחיפושי נעדרים, בפרט בשעות הלילה.

בטיסת המבחן שביצעה יכ"ל, תועדו הביצועים המרשימים של המערכת.

לצורך טיסת המבחן נערך תרגיל לאיתור מחבל / נעדר. הרחפן המצוייד במצלמה הטרמית, הוטס בחושך מוחלט מהחפ"ק למרחק קילומטר, למקום שהוגדר בתרגיל כ'קצה חוט' של המחבל או הנעדר, כש-100 מטר מתחתיו, על הקרקע, מצטרפים גם כלבן וכלב לחיפושים.

במציאות אמיתית, קצה חוט יכול להיות פירצה שאותרה בגדר, מיקום תנועה חשודה שנקלטה ע"י חיישן /מצלמה, פריט אישי של נעדר שנמצא בשטח, המקום האחרון בו הוא נצפה וכדומה.

בתרגיל זה, הסתתר מתנדב יכ"ל שדימה את המחבל/נעדר, בשכיבה על הקרקע ליד עץ, במרחק של כ-200 מטרים מנקודת קצה החוט.

באחד הסרטונים רואים בבירור דמויות לבנות על המסך בחפ"ק, כפי ששודרו מהמצלמה, הקולטת את חום הגוף שנפלט מהאנשים ובעלי החיים שבשטח: הכלב והכלבן נעים בשטח, והכלב מוביל את מפעילו היישר אל הדמות הלבנה המכורבלת.

עבודת חפ"ק מיטבית משלבת את כוחות האוויר והקרקע, ויכולה להכווין את הכלבן והכלב אל מושא החיפוש במהירות וביעילות, על-פי התמונות הנקלטות מהרחפן, ולהציל חיים.

לדאבוננו, במקרים רבים, כגון טבח משפחת פוגל באיתמר, למרות שהתקבלה התרעה בחמ"ל על נגיעה חריגה בגדר, לא הצליחו הכוחות שהוזעקו לשטח לעלות על עקבות המחבלים, ואלה המתינו במחבוא עד עזיבת הכוחות, ורק אז נכנסו לבית משפחת פוגל והחלו במסע הרצח.

הסיפור האומלל הזה חזר על עצמו גם באסון של משפחת סלומון בנווה צוף: החמ"ל קיבל אזעקה על חדירה, ובכל זאת המחבל הצליח לשוטט בישוב כ-20 דקות מבלי להתגלות.

כלבי גישוש ופישפוש בשילוב עם מצלמה טרמית על גבי רחפן, היו יכולים לסייע רבות באיתור וניטרול המחבלים לפני שהצליחו לרצוח אנשים.

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il