קרקוב
קרקוב צילום: פלאש 90

מלון "פולין" הנמצא בסמוך לשדה התעופה בקרקוב מציע לאורחים 38 חדרים ומטבח עם אוכל כשר בהשגחת הרב הראשי של פולין, מיכאל שודריך.

כמו כן יוכלו האורחים להתפלל בבית הכנסת שהוקם בתוך בית המלון, ולהשתמש במעליות שבת על מנת שלא לחלל את היום הקדוש. מנהל בית המלון, אלי זולקוס, סיפר לסוכנות הידיעות JTA כי בעתיד מתכננים בעלי בית המלון להקים בתוכו גם מקווה.

לדברי זולקוס, עלות חדר בבית המלון הכשר תעמוד על 45 דולרים יחד עם ארוחת בוקר, כאשר בית המלון יציע לאורחים שרותי הסעות אל מרכז העיר ואל הרובע היהודי של קרקוב. יש לציין כי גם בית המלון "הולידיי אין" בקרקוב מציע לאורחיו אוכל כשר לפי הזמנה מראש, בהשגחת הרב של חב"ד בקרקוב אליעזר גור-ארי, אולם ללא בית כנסת או מעליות שבת.

בית המלון "פולין" הוקם לאחר השקעה של מעל לחצי מיליון דולר על ידי איש עסקים מקומי ולא יהודי, שהודיע כי הוא שוקל להקים סניף נוסף של בית המלון גם ברובע היהודי בעיר על מנת לספק את הצרכים של התיירים היהודיים שומרי השבת המגיעים לביקור בקרקוב.

זולקוס סיפר לסוכנות JTA כי ההחלטה להקים "בית מלון כשר" נבעה מהגידול המשמעותי בשנים האחרונות במספר התיירים המגיעים מישראל לפולין, בעיקר בזכות חברות התעופה הזולות המציעות טיסות ישירות מישראל למספר יעדים בפולין ובהם קרקוב, ורשה, זש'וב ועוד.

עד לפריצתה של מלחמת העולם השנייה התגוררו בקרקוב 65 אלף יהודים, מתוכם שרדו את השואה רק עשרה אחוזים, כאשר חלק גדול מהם תודות לאסוקר שינדלר.