הדלקת נרות חנוכה בבית צור

מאות גברים ונשים, תושבי כרמי צור בגוש עציון, הדליקו אמש (מוצאי שבת) נר חמישי של חנוכה בבית צור העתיקה הנמצאת בפאתי העיירה הערבית חלחול.

האירוע התקיים בתיאום עם צה״ל, בהשתתפות מפקד חטיבת עציון אל״ם שרון אסמן ובסיוע המועצה האזורית גוש עציון.

במשך ארבע עשרה שנים, מאז הקמת כרמי צור, נהגו התושבים להדליק נרות בחג החנוכה בבית צור וציינו שם את נצחונם של המכבים על היוונים במקום זה. ניצחון זה היה האחרון בשרשרת הקרבות שבעקבותיה עלו המכבים לירושלים וטיהרו את בית המקדש.

מסורת זו הופסקה לפני כשבע עשרה שנים. מאז פרוץ האינתיפאדה השנייה (שנת 2000), מנע הצבא את קיום האירוע בשל חשש מהתנגשויות עם האוכלוסיה הערבית העויינת בסביבה.

בשנתיים האחרונות חידשו תושבי כרמי צור את המסורת וגם אמש נערך טקס הדלקת נר חמישי של חנוכה במקום ההיסטורי.

בקור העז של גוש עציון התחממו הנאספים מאור הנרות, ממתיקות הסופגניות ומדבריו היוצאים מן הלב של מח"ט עציון, שאמר "חג החנוכה מסמן עבורי את הגבורה, את האור את האחדות את האמונה בצדקת הדרך, ואתם (המתיישבים) מסמנים את האחדות את צדקת הדרך, אתם החלוצים.

״אנו עושים הכל כדי להגן עליכם ופוגעים בטרור כדי שתחוו שגרה״, הדגיש אל״ם אסמן, ״נמשיך להיות המגן שלכם והמגן הדרומי של ירושלים".

ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, אמר כי "כאן בבית צור היה יישוב עברי. כאן הרימו המכבים את נס המרד שבסופו ירושלים טוהרה. אנו כאן בבית צור מחדשים ימינו כקדם ולא שוכחים שהמשימה העיקרית של טיהור בית המקדש- עדיין לא הושלמה אך במהרה בימינו בעזרת ה' - בא תבוא".

בישוב כרמי צור הוסיפו "קיום אירוע מורכב שכזה מבחינה מבצעית דווקא בתקופה מתוחה שכזו הוא מבחינתנו אמירה חשובה, אנו רואים בכך המשך ישיר לעבודה המאומצת היומיומית של מפקדי צה"ל וחייליו בגזרת עציון ששומרים על ביטחוננו ועל ריבונותה של מדינת ישראל.

״מול הקולות מצד גורמים שונים אנו משיבים פה בצורה ברורה- זו ארצנו וזו אדמתנו ומעט מן האור והרוח הזו יסלקו את החושך הגדול", אמרו ביישוב.

צילום: דוברות כרמי צור
צילום: דוברות כרמי צור