אילוסטרציה
אילוסטרציה פלאש 90

1. לאחר שנחקק חוק יסוד כבוד האדם וחירותו פותח בבית המשפט העליון אלמנט שזכה ברבות השנים לכינוי "מבחן הקשר הרציונלי".

זה נשמע קצת סינית אבל למעשה זה פשוט מאוד. חוק יסוד כבוד האדם וחירותו קובע שחוק שפוגע בזכויות שמוגנות לפי החוק הזה חייב להיות "לתכלית ראויה". באו שופטי בג"ץ והסבירו שלא מספיק שהתכלית שעליה מצהיר החוק תהיה ראויה, נדרש גם שיהיה קשר בין ההסדרים שהחוק קובע ובין המטרה שעליה הוא מצהיר.

ההיגיון מאחורי הדרישה הזו הוא פשוט. אם ההסדרים אינם תואמים את המטרה המוצהרת של החוק, הרי שהחוק איננו מכוון לתכלית ראויה, למרות ההצהרות היפות של מחוקקיו (שלפעמים מופיעות בתוך החוק עצמו.

2. מאבקם של עובדי "טבע" לצמצום היקף הפיטורין שלהם הוא בהחלט תכלית ראויה. נדמה שגם העובדים מבינים שהחברה כולה בבעיה קשה, בעיה שמצריכה ארגון מחדש וגם פיטורי עובדים, ועדיין יש מקום לפעול לצמצום המהלך כמה שניתן.

המחשבה שניתן לצמצם יותר את היקף המפוטרים נובעת בראש ובראשונה מהתנהלותה של החברה. אם ביום רביעי מספרים לנו מקורות יודעי דבר שהחברה מתכוונת לפטר 3,300 מעובדיה בישראל, ועד למחרת המספר הזה מצטמצם לכדי 1,750, אך טבעי להניח שגם המספר 1,750 הוא בעצם נקודת פתיחה למשא ומתן. ואם זו נקודת פתיחה למשא ומתן בהחלט כדאי לנהל את המשא ומתן הזה בקשיחות הרבה ביותר האפשרית.

3. ממשלת ישראל תהיה מגויסת בכל מקרה למשא ומתן הזה. היא תהיה מגויסת בגלל מספר המפוטרים הגדול יחסית, בגלל הפרופיל הגבוה יחסית של המפוטרים, ובגלל הגב ההסתדרותי החזק שיש להם.

ההסתדרות מצידה תגויס גם היא למערכה בקלות רבה, זה לגמרי ברור. מדובר בקבוצת עובדים חזקה המאוגדת בהסתדרות. אם ההסתדרות רוצה לשדר לעובדי חברות הייטק וחברות פרטיות מצליחות בכלל שיש טעם להתאגד במסגרתה, טיפול נחרץ במשבר הזה הוא תנאי לכך.

4. השאלה היא כמובן רק מה הקשר בין כל זה ובין ה"מגה שביתה" שפוקדת הבוקר (ראשון) את מדינת ישראל. מישהו טרח להפעיל כאן את "מבחן הקשר הרציונלי"?

האם העובדה שנתב"ג סגור אמורה לגרום למנכ"ל טבע הטרי, קאר שולץ, לשנות את עמדתו בסוגיית הפיטורין? האם סגירת נמלי הים ופגיעה בתעשייה הישראלית ישפיעו משהו על מועצת המנהלים של החברה? יש אדם אחד שיכול להסביר מה הקשר בין פיטורין בטבע ובין השבתה של רשות הטבע והגנים? מה תתן לעובדי טבע שביתתם של עובדי עמידר הבוקר? ואלו כמובן דוגמיות בלבד...

5. הלצה עממית אומרת שכאשר אדם מסתובב עם פטיש ביד כל בעיה נראית לו כמו מסמר והוא מנסה לדפוק עליה.

יש תפיסה ישראלית מאוד גם היא, שגורסת שתמיד "חייבים לעשות משהו". לא יכול להיות שאירוע מסוים ישאר ללא "תגובה ראויה" בין אם התגובה הזו תשפר את המצב, ובין אם לא, חייבים להגיב. למה? ככה.

השביתה הנוכחית היא שילוב של שתי הקונספציות הללו. התחושה של ההסתדרות וראשיה ש"חייבים לעשות משהו", והעובדה שה"משהו" הזה שההסתדרות יודעת לעשות, ה"פטיש" שהיא מסתובבת אתו תדיר ביד, הוא נשק השביתה.

אין להשבתת המשק הבוקר שום ערך מעשי, היא לא תקדם שום דבר ולא תועיל בשום צורה שהיא לעובדי טבע או למשק הישראלי בכללותו. השביתה הזו היא פרי הבאושים של שיטת הפרטאץ' הישראלית, וכך היא גם תחלוף ותעבור, ללא שום תועלת וללא שום הישג.