הגעת העולים, הבוקר
הגעת העולים, הבוקר צילום: דניאל בר און

עם תום שנת 2017, הקרן לידידות רושמת הישג בולט נוסף בתחום העלייה, כאשר שליש מהעולים שהגיעו לארץ השנה עשו זאת באמצעות הקרן לידידות.

בכך ביססה הקרן את מעמדה כשחקן עצמאי מרכזי בזירת העלייה לישראל, במיוחד במדינות מזרח אירופה, דרום אמריקה והמזרח התיכון.

הבוקר (שלישי), נחתו עוד 140 עולים מאוקראינה בטיסת הצ'ארטר האחרונה של הקרן לשנת 2017.

זוהי השנה השלישית בה מעורבת הקרן באופן ישיר בעלייה, וכבר למעלה מ-5,600 עולים הגיעו באמצעותה לארץ ב-2017. העולים הגיעו מ-26 מדינות, ברבות מהן האיום האנטישמי גדל כל העת, כמו גם התבוללות, קשיים כלכליים ומלחמות אזרחים.

שיעור העולים באמצעות הקרן מגיע לכדי כ- 20% מנתח 28,400 העולים מרחבי העולם שהפכו את ישראל בשנה החולפת לביתם. מנגד, חישוב מספר העולים שהביאה הקרן תוך אי התייחסות לעולים שהגיעו ממדינות דוברות אנגלית, בהן הקרן אינה פעילה, מעידה כי הקרן העלתה בשנה החולפת לא פחות משליש העולים. (כל זאת ללא התייחסות לכמעט 6,000 אנשים עצמאיים שהגיעו לישראל בשנה האחרונה וביקשו להפוך את שהותם מזמנית לקבועה).

מספריה הכוללים של העלייה בחסות הקרן לידידות לשנת 2017 רשמו, כאמור, עלייה משמעותית. בשנת 2015 הביאה הקרן 1,660 עולים חדשים בלבד, במהלך שנת 2016 הביאה הקרן 4,141 עולים ורשמה עלייה יפה של 250%. השנה המשיכה הקרן במגמת עלייה והוסיפה עוד 135% למגמה זו.

הקרן לידידות מעורבת בתחום העלייה כבר למעלה מ-20 שנה, במסגרת זאת, תרמה כ-188 מיליון דולר למאמצי העלייה ולהבאת יהודים לישראל ממדינות ברית המועצות לשעבר, אתיופיה, הודו ומדינות נוספות. בדצמבר של שנת 2014, החלה הקרן לפעול באופן ישיר להבאת עולים וליישובם בארץ, כאשר מספר העולים באמצעותה באותה שנה עמד על 480 יהודים.

באוקראינה ניצבת הקרן לידידות בפני אחת ממשימותיה החשובות ביותר. רבים מקרב 3,107 העולים לישראל שהגיעו באמצעות הקרן לידידות בשנה האחרונה נעקרו מבתיהם, במיוחד אלו המגיעים מהמחוז המזרחי של אוקראינה, אזור למוד קרבות בין מליציות המורדים התומכים הפרו-רוסיות לבין החיילים האוקראינים.

רבים נוספים מבין העולים חוו קשיים כלכליים של ממש בשנים האחרונות עת מצבה הכלכלי של אוקראינה, המושפע מן הלחימה המתמשכת באזור, הורע באופן משמעותי. הקרן, בין היתר, שיכנה ודאגה לשלומם של יהודים רבים שהפכו לפליטים במהלך הקרבות עוד טרם הבאתם לארץ ומסייעת לעולים בשיקום הכלכלי גם לאחר הגעתם ארצה.

בטיסה שנחתה הבוקר מאוקראינה ועליה עוד 140 עולים, נרשמה התרגשות רבה. 18 מבין העולים הינם ילדים מתחת לגיל 10 ועוד ארבעה עולים הינם פעוטות מתחת לגיל שנתיים.

העולים החדשים יעברו לבתיהם החדשים מיד לאחר נחיתתם הפזורים מצפון ועד דרום. בין היתר יגורו העולים בקצרין שבגולן; דרך בת ים במרכז ועד אילת שבדרום. שיאנית הקליטה הינה העיר חיפה שאליה יגיעו 29 עולים. אחריה נמצאות ראשון לציון, בת ים ונתניה שיקלטו 13, 11 ו-9 עולים כל אחת בהתאמה.

הקרן לידידות ממקדת את פעילותה בסיוע ליהודים משכבות סוציו-אקונומיות נמוכות יחסית, הזקוקות לסיוע מוגדל כדי לצלוח את האתגרים הכרוכים בעלייה ארצה. הקרן מציעה סל סיוע נדיב ושירותים המותאמים לצרכיהם הייחודים של העולים לפי המצב בארצות המוצא שלהם.

סיועה כולל מימון הטיסות שלהם ארצה ומענקי הסתגלות של 400 דולר לכל ילד ו-800 דולר לכל מבוגר הניתנים למשפחות מיד עם נחיתתם. הקרן מלווה את העולים במשך חצי שנה ומעניקה להם סיוע מגוון וגמיש במציאת מוסדות חינוך ובתחומי הרווחה והחברה.

נשיא הקרן לידידות הרב יחיאל אקשטיין סיכם את נתוני העלייה המרשימים ואמר "אנו מלאים התרגשות עם כל טיסה וכל עולה שמגיע הנה וממשיך את חייו בישראל. הקרן תמשיך לפעול במרץ לאפשר לכל אלו המבקשים להגשים את חלומם הציוני לעלות ארצה ולהיקלט בהצלחה. עם הפנים קדימה לקראת שנת 2018 אנחנו בטוחים שהקרן תמשיך לשבור שיאים ולסייע ליהודים בכל מקום בעולם.

''אני שמח לראות כי מספר העולים חזר השנה לשיאו וסמוך ובטוח כי באמצעות ההשקעה הרבה בעלייה ובקליטה נמשיך לראות את יהודי העולם בוחרים בישראל כמדינה שתבטיח את עתיד ילדיהם. חשוב לציין ולהודות למשרד הקליטה ולשרה לנדבר על המחויבות וההתגייסות המרשימה למען העולים, במיוחד במדינות מצוקה", הוסיף אקשטיין.