אלבניה: הדלקת נרות במעון ראש הממשלה

לרגל חג החנוכה אירח ראש ממשלת אלבניה את נשיא 'ועידת רבני אירופה', לטקס הדלקת נר חנוכה.

חיים לב , כ"ט בכסלו תשע"ח

''אנשים צריכים לדעת מהי יהדות''
''אנשים צריכים לדעת מהי יהדות''
צילום: באדיבות מזכירות משרד ראש ממשלת אלבניה

ראש ממשלת אלבניה אדי ראמה אירח במעונו הרשמי את נשיא 'ועידת רבני אירופה' ורבה של מוסקבה הרב פנחס גולדשמידט, לרגל חג החנוכה.

"אלבניה לא ויתרה על היהודים לנאצים, העם האלבני עזר והסתיר את היהודים, כדי שלא יימצאו על ידי החיילים הגרמנים – אני משוכנע שאנשים, בעיקר צעירים, צריכים לדעת מה היא היהדות, אני משתף אתכם ביוזמתי להקמת מרכז יהודי, כמו גם מוזיאון שבו לא רק יהודים אלא כל העמים יוכלו להכיר את ההיסטוריה של היהדות ואת גבורתם של העם האלבני בזמן המלחמה", סיפר ראמה.

לדבריו, הקמת המרכז חשובה ''הן לפיתוח הקהילה היהודית והן לחינוך שאר האוכלוסייה".

הטקס נפתח בהדלקת נר ראשון של חנוכה על ידי הרב גולדשמידט בהשתתפות חברים בוועדת הפטרונים של הוועידה, נשיא הקהילה היהודית באלבניה גרונט קורטה ושגריר ישראל באלבניה בועז רודקין.

ראש הממשלה ראמה שהתרגש מאוד בטקס אמר כי זו פעם ראשונה בחייו שהוא משתתף בהדלקת נר חנוכה ''המסמל יותר מכל את גבורתה של היהדות על הקמים עליה''.

הרב גולדשמידט הודה לראש הממשלה על האירוח החם ואמר כי 'ועידת רבני אירופה' תומכת ביוזמת הרשויות האלבניות: "למרות מספרם המועט של היהודים באלבניה יש משמעות היסטורית לעצם המפגש ולהתפתחות הקהילה היהודית באלבניה.

''אנו מודים לראש הממשלה אדי ראמה על ההזמנה והכנסת האורחים ועל נכונותו להחיות ולתמוך בקהילה היהודית באלבניה. העם האלבני הראה את התכונות הטובות ביותר שלו כלפי יהודים אלבנים ואחרים במהלך מלחמת העולם השניה ואת זה אסור לשכוח – זכרון העבר הוא בסיס מהימן לבניית העתיד".

הקהילה היהודית באלבניה מונה כמאה איש. במהלך מלחמת העולם השניה הפכה אלבניה לאחת המדינות במקום הראשון במונחים של מספר חסידי אומות העולם ביחס למספר היהודים: 64 אלבנים הוכרו כחסידי אומות העולם בעוד מספר היהודים באלבניה מנה אז 244 יהודים – אלבניה אירחה, כזכור, פליטים יהודים מגרמניה, אוסטריה, קרואטיה וסרביה. אלבניה הפכה לאחת ממדינות אירופה המעטות שבהן הקהילה היהודית לאחר מלחמת העולם השניה גדלה.