ליברמן
ליברמן Miriam Alster/Flash 90

בעקבות דרישת שר הביטחון אביגדור ליברמן, ראשי מפלגות הקואליציה אישרו את הצעת חוק עונש מוות למחבלים של סיעת ישראל ביתנו.

הצעת החוק תובא להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת.

יו״ר סיעת ישראל ביתנו ח״כ רוברט אילטוב אמר כי ״היום הוא יום היסטורי בתולדות מדינת ישראל. לאחר שנים שמפלגת ישראל ביתנו מקדמת את הצעת חוק עונש מוות למחבלים ולאחר שנדחתה ע״י הכנסת והממשלה, היום סוף סוף הצעת חוק עונש מוות למחבלים אושרה בפורום ראשי הקואליציה״.

״החקיקה צריכה להיות פשוטה מאוד וברורה מאוד - מחבל שמגיע במטרה לרצוח אזרחים חפים מפשע, דינו מוות. אין יותר תנאי כליאה נוחים בכלא, אין יותר תמונות צהלה של רוצחים, אין יותר תארים אקדמיים", אמר אילטוב.

לדבריו, המשפחות השכולות שיקיריהן נרצחו בידי בני עוולה, מתמודדות יום יום ושעה שעה עם הכאב והצער הקשה מנשוא, "בזמן שהמחבלים נהנים מתנאים נוחים בבתי הסוהר. עבור המשפחות השכולות, מדובר פה בתיקון עוול היסטורי״.

״אני מברך על אישור החוק החשוב הזה ואני מקווה שבקרוב הוא יכנס באופן סופי לספר החוקים של מדינת ישראל. אני מצפה מכל חברי הכנסת להצביע בעד החוק, זה לא עניין של ימין או שמאל, זה עניין של צדק״, הוסיף ח"כ אילטוס.

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר כי "הרצח של סמל רון יצחק קוקיא ז"ל מוכיח שוב את הצורך בהנהגת חוק עונש מוות למחבלים. עונש מוות למחבלים יהיה כלי הרתעתי משמעותי. אסור לנו לאפשר שמחבלים יידעו שאחרי רצח שביצעו, הם יישבו בבית הסוהר, ייהנו מתנאים כאלו ואחרים ואולי ישתחררו בעתיד. המאבק שלנו בהם חייב להיות נחוש מאוד".

ח״כ ד״ר נחמן שי (המחנה הציוני), חבר ועדת חוץ וביטחון, מתנגד לחקיקת חוק עונש מוות למחבלים.

״לאורך ההיסטוריה היו מחבלים רבים הראויים לעונש מוות ובכל זאת המדינה נמנעה מלהטיל זאת. עונש מוות אינו מרתיע, אלא יוצר גיבורי טרור. לכם, בעולם המתורבת אליו אנו שייכים מטילים מאסרי עולם אך נמנעים מעונש מוות", אמר שי.

ח"כ שי הוסיף כי "עונש מוות יזמין לחץ בינלאומי שישראל לא תוכל לעמוד בו בעת זו. כל זאת למען שרידות הקואליציה?״.