יהודי תימן בסכנה?

הרב פאיז גראדי, ממנהיגי יהדות תימן בעשור האחרון, טוען כי לאחר ההתנקשות בנשיא לשעבר יהודי תימן מצויים בסכנה

בן שאול , כ"ט בכסלו תשע"ח

לוחמי המליציה החות'ית - שיעית בתימן
לוחמי המליציה החות'ית - שיעית בתימן
צילום: רויטרס

בעקבות ההתנקשות בנשיא תימן לשעבר עלי עבדאללה סאלח, הקהילה היהודית המקומית שרויה בסכנת חיים - כך טוען הרב פאיז גראדי, ממנהיגי יהדות תימן בעשור האחרון, וכיום מרבניה הבולטים של הקהילה בארה"ב.

עלי עבדאללה סאלח נהרג בשבוע שעבר בתקיפה של המורדים החותים על מכוניתו בעת שניסה להימלט מהבירה צנעא. על פי החותים, כוחותיהם עצרו את מכוניתו של סאלח דרומית לבירה בירי רקטות אר-פי-ג'י ומקלעים, ולאחר מכן הוציאו אותו להורג. יחד עמו נהרג גם עוזר המזכ"ל של מפלגתו, ובנו של סאלח, חאלד, נפצע ונלכד.

החותים, שנתמכים על ידי איראן, היו בעלי בריתו של סאלח, אך באחרונה הוא ניתק עמם את הקשר ובבירת תימן נערכו קרבות בין נאמניו לכוחות החותים. בתחילת השבוע שעבר הודיע סאלח, ששלט בתימן במשך 33 שנה לפני שהודח בעקבות האביב הערבי ב-2011, כי הוא מוכן לפתוח בשיחות עם נציגי הקואליציה בראשות סעודיה, דבר שעורר את זעם החותים כנגדו.

הרב פאיז גראדי אמר בראיון לעיתון יתד נאמן כי "הנשיא עלי עבדאללה סאלח תמך אישית במוסדות החינוך היהודיים. במשך שנים היה תומך אישית במתן תרומות למוסדות שהקמתי בתימן, גם בעת שביקר כאן בארה"ב התעניין במצבם של יהודי תימן וביקש לתמוך במוסדות שלנו. הקשר היה הדוק עמו ובכל עת שהיהודים רצו לפגשו ולבקש ממנו עזרתו ובדרך כלל נענה לבקשתם מלבד באם היה העניין מתנגש לדת האסלמית".

"כעת אפשר לפרסם", הוסיף הרב גראדי. "הנשיא לשעבר, עלי עבדאללה המנוח, סייע למערך ההיסעים למוסדות החינוך, וזה היה דבר יוצא מן הכלל, כי הממשלה התימנית לא מספקת הסעה לתלמידים בבתי הספר הממשלתי. בחסותו, הממשלה התימנית תמכה בשכר שני מנהלי המוסדות ועוד מורה לאנגלית וחשבון. הממשה אף מימנה שולחנות וכיסאות, לוחות וספרי לימוד (שפת ערבית, חשבון ואנגלית) וכדו'.

"יחסו ליהודים היה טוב. הוא סייע בהסכמה שבשתיקה לאפשר ליהודים לעלות לארץ הקודש או לארצות הברית, כשהבין שלא יוכלו להמשיך לשמור על יהדותם בפרהסיה לאור התהפוכות בתימן".

בנוגע לעזרתו להצלת יהודי תימן מציין הרב גראדי כי "מפורסמות פעולותיו להצלת יהודי 'צעדה' לאחר שהחותים גירשו אותם מאיזור 'גריר' שבמחוז צעדה. הנשיא עלי עבדאללה סאלח, שלח מסוקים להוביל את היהודים אל עיר הבירה צנעא, ומני אז ועד רציחתו בשבוע שעבר סיפק להם דיור, אוכל ושאר צרכיהם".

"הייתי בקשר עמו עד לפני כמה חדשים וכל העת התעניין במצבם של יוצאי תימן היהודיים. במהלך כהונתו שומרים ומאבטחים מנאמניו שמרו גם על אנשי הקהילה היהודית שגרו באיזור. גרו שם כעשרים משפחות. כעת מי יודע מה יעלה בגורלן. חבל על לכתו. השם יעזור לאחינו היהודים שנשארו בתימן. הם צריכים רחמי שמיים מרובים", סיים.