ח"כ ענת ברקו
ח"כ ענת ברקו צילום: לשכת ח"כ ברקו

בכנסת מנסה שר הביטחון לקדם את חוק עונש מוות למחבלים, וביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מי שחקרה את סוגית המוטיבציה של מחבלים לבצע פיגועים, חברת הכנסת הד"ר ענת ברקו, חברת ועדת החוץ והביטחון, וניסינו לבחון אם חוק כזה יהיה אפקטיבי בכלל במאבק בטרור.

ח"כ ברקו משיבה: "אם אפשר היה להוציא את המחבלים הללו להורג זה היה טוב, כי לא נתקלתי במחבל אחד שחשב שהוא יסיים את ריצוי העונש בכלא הישראלי", היא אומרת בהתייחס לעסקאות השונות המביאות לשחרורם וקיצור עונשיהם של מחבלים.

לזאת היא מוסיפה ומעירה כי "כבר היום יש עונש מוות ואין בעיה לתת אותו, אבל הוא צריך להיות פה אחד והעונש הזה לא מתממש. זה קורה כי ברגע שיש עונש מוות יש ערעור אוטומטי בבית המשפט לערעורים בשומרון ולכן זה פשוט לא מתבצע. אנחנו הולכים לתת עוד חקיקה כאשר כבר ישנה חקיקה שלא מתבצעת בגלל הדרישה לעונש מוות פה אחד".

לנוכח כל זאת אומרת ברקו כי בעיניה החוק אינו הכרחי אך היא עצמה לא תתנגד לו כי "המחבלים הללו הם בני מוות ומוסרית זה נכון. השאלה היא אם אנחנו יכולים להביא למצב שמשהו כזה יתממש. זה יכול להיות נכון כהצהרת כוונות אבל אני לא רואה את זה מתממש".

עם זאת היא מעירה כי יתכן ותימצא הדרך לגרום לכך שהחוק שעד כה לא התממש אכן יתממש מכאן ואיל, ואולם היא עצמה אינה רואה כיצד הדבר יתרחש בפועל.

על רמת האפקטיביות של חוק כזה, לו היה מגיע לכדי ביצוע, אומרת חברת הכנסת ברקו כי "לפחות זה היה אפקטיבי במובן אחד, שמי שנשפט לעונש מוות לא היה יוצא מהכלא. ראיינתי הרבה מחבלים עם עשרות מאסרי עולם, כולל השייח אחמד יאסין שאמר לי שהוא עוד ייצא מהכלא. אף אחד לא חושב שהוא הולך לרצות את מלוא העונש, וראינו שמחבלים ששוחררו בעסקת שליט חזרו לרצוח".

"זה לא ירתיע אותם מלבצע כי הם סומכים על המוסריות שלנו, לכן שולחים קטינים לבצע טרור. הם לא מאמינים שנקשה את חייהם עד כדי כך", מעריכה ברקו וכשהיא נשאלת אודות החשש שעולה גם הוא סביב הסוגיה, החשש מהריגתם של ישראלים המוחזקים בידי האויב, היא אומרת: "בעיני עונש הכלא הוא חמור מאוד. שלילת החופש היא עונש חמור מאוד. גם כאלה שהלכו לפיגועי התאבדות רואים בשלילת החופש עונש חמור. אחד המחבלים אמר לי שהחיים בכלא הם מוות בכל יום מחדש. הבעיה היא שלא תמיד זו שלילת חופש, לא תמיד מבודדים אותם, לפעמים מפיקים פיגועים גם מתוך הכלא ומתוך כך מגיע הרעיון הזה".

ד"ר ברקו מציינת בדבריה כי היא לא חתמה על הצעת החוק בשל כל השיקולים הללו, ואולם כאשר זו תובא להצבעה היא לא תצביע נגדה אלא על פי החלטת הקואליציה.