"הימין יפול אם לא ילחם בשחיתות"

הרב יובל שרלו, שהשתתף בהפגנת השמאל בשדרות רוטשילד בתל אביב, מתייחס היום (שני) בשיחה עם אתר ערוץ 7 לתגובות להגעתו למחאה ולמסרים שחשוב לו להעביר למשתתפי ההפגנה מצד אחד - ואנשי מחנה הימין מאידך.

"מהתגובות לא הופתעתי, ומראש כתבתי מה יהיו התגובות", אומר הרב שרלו אך מספר כי הוא הופתע משני דברים, "אחד - מעוצמת השנאה, אני לא מדבר עליי, אלא שנאה בין שני המחנות. שנאה הדדית שהולכת ומעמיקה. קרעים ברמה עצומה. חוסר אמון במשהו שמישהו עושה, הכל מתפרש כמניפולציה.

"והדבר השני - העובדה שהרשתות החברתיות שינו קצת את כללי המשחק, מצד אחד לטובה כי כולם משתתפים בדיון, אך מצד שני רמת הדיון ורמת ההתקפות וההכפשות היא בצורה שכזו שהיא די ממאיסה את הדיון הציבורי ולכן הפחד שלי שכבר לא יהיה בו טעם. כדי להתבלט צריך לכתוב את הדבר הכי ציני, קשה וארסי בלי קשר לשאלה אם זה כן נכון או לא נכון, והדבר הזה מסוכן למי שחושב שצריך להיות דיון ציבורי"

הרגשת בהפגנה כנציג של צד אחר או מישהו שמצטרף לגל המחאה שלהם?

"להצטרף בודאי שלא. הם לא חשבו לרגע שאני מצטרף. החלטתי להגיד את מה שאני מאמין בו בכל מקום, איפה שזה לא יהיה".

הרב שרלו משוחח איתנו לאור המחלוקת המעמיקה בתוך הימין בין אנשים שיוצאים להגנת ראש הממשל אל מול החקירות והסיקור התקשורתי לבין גורמים בימין שקוראים להוביל את המלחמה בשחיתות גם אם זה נגד מי שהיום יושב בראש מפלגת השילטון של הימין.

הוא מסביר כי חשוב שהמלחמה בשחיתות תהיה חלק מהשיח של הימין, "שגם אנחנו נבין ששיח השחיתות הוא בנפשנו כמאמינים בקדושת הארץ ושרק מתוך התנהגות מוסרית ננחל את כל הארץ". בנוסף, אומר הרב שרלו, יש צד פרקטי. "הימין יפול אם שאלת השחיתות לא תהיה גם אחד הנושאים שהוא נמצא בהם".

מלבד העניין הערכי והפרקטי הרב שרלו מסביר שיש גם עיקרון של אחדות ודיאלוג שמוביל אותו - "יש הצלחה חלקית בזה שיש עוד אפשרות לדבר עם אנשים מהצד השני ולשתף פעולה בדברים אמיתיים מעבר לתהום שכרויה בינינו על נושאים אחרים".

הרב שרלו ואלדד יניב בהפגנה
הרב שרלו ואלדד יניב בהפגנהצילום: עודד לבנט

הרב שרלו מבקש שלא לדבר בתקשורת בימים אלו ומבחינת המסר לציבור הכללי הוא חש שהכל נאמר בהפגנה ובעצם ההשתתפות. לעומת זאת חשוב לו, גם במסגרת הראיון בערוץ 7, לדבר אל תוך המחנה "הסכמתי (להתראיין) כי אני מדבר עכשיו בתוך הבית שלי ואני מאמין שהרעיון של יושרה, צדק והליכה במוסר הנביאים והרעיון של ברית אחים ילכו ויחלחלו יותר ויותר לתוכנו, זו התקווה שלי".

לשאלתנו האם ההשתתפות בהפגנה משמעותה הסכם לקביעה כי ראש הממשלה נתניהו מושחת הרב שרלו עונה שהמחאה שלו מכוונת בעיקר לגל החקיקה האחרון. "יש בעיה בממשלה הזאת בתחום החקיקה. משהו רע מצטבר פה ביכולת הבלמים והאיזונים שגם התורה מצווה עליהם". הרב שרלו מזכיר את ענייני הלכות המלך ואת המושג "לא ירבה לו" שצריך להיות רלוונטי לדבריו גם לגבי המנהיגים של דורנו.

הרב שרלו מציין כי בדבריו אל המפגינים הוא הבהיר שאסור שהמלחמה בשחיתות תהיה כלי למאבק פוליטי אחר. "מי שרוצה להילחם בשחיתות לא יכול להיות מניפולטיבי ולא יכול לעשות לינץ' ברחובה של עיר. נאמרה בהפגנה סיסמה כמו "ביבי לכלא", זה לינץ' ברחובה של עיר, סיסמה שאסור לומר במיוחד אם אתה רוצה להילחם בשחיתות".

בתגובה לטענה שמדובר בהפגנת BDS בעקבות תמונה שהופצה עם האותיות BDS שהונפו בהפגנה קודמת מבהיר הרב שרלו: "כמה אנחנו מתקוממים שכשיש הפגנה גדולה של הימין התקשורת מתלבשת על השוליים ואומרת ככה הימין מדבר. מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך. מי שקורא לזה הפגנת BDS לא קורא את המפה נכונה, רוב מוחלט של המפגינים הם אנשים ציוניים, ערכיים ושונאי BDS כמונו".