בן ה-3 חזר לראות

עיניו של עבדלחי בן ה-3 מבית לחם ניצלו בניתוח מיוחד בבית החולים כרמל. שלושה מתוך ארבעת ילדי המשפחה חולים במחלת הגלאוקומה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , א' בטבת תשע"ח

בן ה-3 חזר לראות      -ערוץ 7
פרופ' גייר בודקת את עבדלחי יחד עם הוריו
צילום: אלי דדון

את המסע הארוך מבית לחם לבית החולים כרמל בחיפה מתחילה משפחתו של עבדלחי בן ה-3 כבר בשעה חמש בבוקר.

שלושה מתוך ארבעת ילדי המשפחה חולים במחלת הגלאוקומה, מחלת עיניים שהטיפול היחידי שלה הוא ניתוח. אם הניתוח לא מתבצע בזמן החולה מאבד את הראיה והופך להיות עיוור.

איברהים, אביו של עבדלחי הקטן, מספר "הייתי אצלנו בבית לחם ובכל האיזור שלנו בכל מיני בתי חולים ניסו לטפל בילדים שלי ואף אחד לא הצליח. שמעתי שבבית חולים כרמל יש מומחים שיכולים להציל לי את הילדים ועשיתי הכל והגעתי לכאן".

פרופ' אורנה גייר, מנהלת מחלקת עיניים בביה"ח כרמל, מתמחה ומובילה בניתוחי העיניים בילדים. בזכות מומחיותה הפך בית החולים למרכז ארצי לניתוחי גלאוקומה בילדים.

"בדרך כלל מחלת הגלאוקומה המולדת מופיעה מיד לאחר הלידה אבל היא יכולה להופיע גם במהלך השנה הראשונה לחיי התינוק'', מסבירה פרופ' גייר. ''המחלה נובעת מפגם בהתפתחות העין במהלך ההריון, שכתוצאה מכך הנוזל אינו מתנקז מהעין מה שגורם ללחץ גבוה בעין. הלחץ הגבוה שבתוך העין גורם לפגיעה בכל חלקי העין, ואם לא מטפלים מיד הילד יהיה עיוור".

בנו הגדול של איברהים, בן ה-17, עבר מספר ניסיונות טיפול ברשות הפלסטינית שלא צלחו והוא הפך לעיוור. גם בתו השניה ביאן בת ה-10 עברה ניתוחים ברשות שלא הצליחו להחזיר לה את מאור עינה וגם היא הפכה לעיוורת.

את בנו עבדלחי הוא כבר לא רצה לנתח ברשות והביא אותו בעזרת "מרכז פרס לשלום" לבית החולים כרמל. בכרמל ניתחה פרופ' גייר את עבדלחי התינוק יחד עם הצוות שלה ד"ר אלינה מלמוד וד"ר עלוית וולף ובעזרתם הוא ניצל מעיוורון וחזר לראות.

"גלאוקומה מולדת היא אחת הסיבות העיקריות לעיוורון בילדים", מעדכנת ד"ר עלוית וולף רופאה בכירה בכרמל בצוות הגלאוקומה. ''המחלה נדירה ויש בממוצע חולה אחד בגלאוקומה לכל 10,000 תינוקות אולם שכיחות המחלה גבוהה יותר באוכלוסיות שבהן יש ריבוי נשואי קרובים כמו במגזר הערבי. אז המחלה היא תורשתית ובדרך כלל קשורה למוטציה גנטית. לשמחתנו עבדלחי התינוק הגיע בזמן ובעזרת הניתוח הצלחנו להציל לו את העיניים".

מחלקת העיניים בבית חולים כרמל בחיפה מטפלת בילדים עם גלאוקומה מזה 15 שנה והיא מוכרת כמרכז ניתוחים ארצי של המחלה בילדים ובתינוקות. במהלך השנים הללו טיפלה המחלקה בעשרות ילדים פלסטינאים הסובלים מהמחלה, חלקם הופנו לכרמל ע"י רופאים פלסטינאים וחלקם הגיעו לבית החולים בהמלצת מטופלים שנותחו בכרמל ניצלו וחזרו לראות.

אימו של עבדלחי הקטן, חולד סלים, אמרה "אין לי מילים להודות לכל המלאכים שיש לנו כאן בבית חולים כרמל, אתם פשוט מלאכים משמיים שהצלתם לי את הבן היקר שלי, עבדלחי זה החיים שלי.

"אתם ופרופ' גייר היקרה החזרתם את העיניים לחיים שלי", הוסיפה האם הנרגשת, ''אני מאושרת, בוכה ומודה לאלוהים ששלח לי אתכם, שאלוהים ישמור על כולכם ותמשיכו להציל את הילדים שלנו, זה השלום האמיתי".