אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: אייסטוק

מחקר משותף למכללת קינגס קולג' בלונדון ולבית הספר לכלכלה של לונדון בדק את יעילותן של תרופות לטיפול בסרטן, אשר אושרו לשימוש בעשור האחרון.

מדובר ב-49 תרופות אשר אושרו לשימוש באירופה על-ידי הסוכנות האירופאית לתרופות (European Medicines Agency( ויצאו לשוק התרופות האירופאי בשנים 2008-2013.

הסוכנות האירופאית לתרופות היא הגוף אשר אחראי על אישור תרופות מטעם האיחוד האירופי. 49 תרופות אלה, הנחשבות לתרופות חדשות, נועדו לטפל ב-68 מצבים או מקרים שונים הקשורים לסרטן.

כך לדוגמה, אם תרופה אחת מסוימת נועדה לטפל בסרטן מסוג אחד וגם בסרטן מסוג אחר - הרי שהיא מיועדת לטיפול בשני מצבים שונים שקשורים למחלת הסרטן. ובעצם יש לה שני שימושים.

החוקרים בחנו את כל אחד מהמחקרים הקליניים, אשר הובילו לאישורן של כל אחת מ-49 התרופות החדשות. מחקרים אלה פורסמו לציבור על-ידי סוכנות האירופאית לתרופות.

יצוין, כי מדובר במחקרים אשר הוצגו לסוכנות כראיה ליעילותן של התרופות. ועל סמך מחקרים אלה החליטה הסוכנות לקבוע כי התרופות מאושרות לשימוש וניתן להוציאן לשוק התרופות במדינות אירופה השונות.

החוקרים עברו על המחקרים ובחנו כל אחד מבין 68 השימושים השונים או המצבים הקליניים לגופו, במטרה למצוא האם התרופה שנועדה לטפל במצב קליני מסוים זה יעילה לצורך שימוש זה.

החוקרים מצאו, כי ב-57% מבין המצבים הנ"ל, המחקרים לא הציגו ראיות חד משמעיות לכך שהתרופות הנבדקות אכן מגדילות את סיכויי ההישרדות של החולים או משפרת את איכות חייהם. החוקרים מציינים, כי למרות עובדה זו, הסוכנות האירופאית לתרופות אישרה את התרופות לשימוש.

יצוין, כי רבים מהמחקרים שנערכו לא היו מחקרים ישירים. כלומר, הם לא נערכו ישירות על חולי סרטן, אלה נערכו במעבדה. כך שלא ניתן היה להסיק בצורה חד משמעית, כי היעילות שתרופות אלה השיגו בניסויים במעבדה, אכן תהיה זהה ליעילות שתרופות אלה ישיגו בטיפול בחולי הסרטן עצמם. וזו בעצם הסיבה לכך, שמחקרים אלה לא הצליחו להציג ראיות חד משמעיות ליעילותן של תרופות רבות.

החוקרים החליטו לבחון מחקרי המשך. הם חיפשו במאגרי מידע אחר מחקרים אשר בחנו את יעילות התרופות מספר שנים לאחר שהן כבר יצאו לשוק והיו בשימוש לטיפול בחולי סרטן.

כעת, מדובר היה במחקרים שבדקו את השפעת התרופות על חולי הסרטן ישירות. במקרים לא מעטים החוקרים הצליחו אף להצליב בין ממצאים של מספר מחקרים, אשר חקרו את יעילותה של אותה התרופה. מחקרים אלה נמשכו בין 3 ל-8 שנים.

המחקרים שוב בדקו את כל 68 המצבים שהתרופות היו אמורות לטפל בהן. נמצא כי ב-49% מבין מקרים אלה שוב לא נמצאו ראיות חד משמעיות לכך שהתרופות אכן משפרות את אחוזי ההישרדות, או משפרות את איכות החיים של חולי הסרטן.

פרופ' אילן בנק, מנהל מחלקה פנימית במרכז הרפואי מעייני הישועה מציין כי "מדי שנה יוצאות לשוק כארבע תרופות חדשות לטיפול בסרטן". לדבריו, "משך הזמן שלוקח לפתח תרופה נגד סרטן - החל מחיפוש החומר וגילויו ועד לאישור התרופה לשימוש - נע בין 15 ל-30 שנה. ויש צורך בבדיקה קפדנית ובממצאים חד משמעיים".

פרופ' בנק מציין, כי "יעילות של תרופה לטיפול בסרטן נמדדת בהתאם לנסיבות. תלוי באיזה סוג של סרטן מדובר. אם מדובר בסרטן שתוחלת החיים הממוצעת של החולים בו היא כחודשיים, והתרופה החדשה מאריכה את תוחלת החיים לארבעה חודשים - הרי שלמרות שמדובר בתוספת של חודשיים בלבד, הרי שזו נחשבת להארכה משמעותית".

המחקר פורסם בירחון המדעי המוערך British Medical Journal.