צוותי המטבח של הדסה בדרך לשמח במוסד השיקומי
צוותי המטבח של הדסה בדרך לשמח במוסד השיקומיצילום: דוברות הדסה

למעלה מ-20 דיירי המרכז השיקומי "אבוקת האור" בירושלים לא הצליחו להסתיר את התרגשותם.

במחיאות כפיים נלהבות ובחיוכים רחבים הם קיבלו את הצוות של מטבחי בתי החולים של הדסה, אשר החליטו להאיר את החג במעון עם לביבות, סופגניות ומטעמים רבים שהכינו עם הדיירים.

"אבוקת האור" הינו מרכז שיקומי תעסוקתי לבוגרים עיוורים בעלי נכויות נוספות, אשר הוקם לפני 13 שנים ע"י הורים לבוגרים (בני 21 ומעלה) שכולם עיוורים ולכולם בנוסף לעיוורון נכויות פיזיות ופיגור שכלי.

במרכז הייחודי, מועסקים החניכים בתעסוקה המותאמת ליכולותיהם בעזרת מתנדבים, ומידי יום זוכים להיות חלק מפעילות חוגים שיקומיים כמו גינון, ריפוי בעזרת בעלי חיים, מוסיקה, דרמה ואמנות.

"את נרות החנוכייה החלטנו שנדליק השנה במקום מיוחד, שבו נוכל להעניק ולהאיר בעשייה מבורכת", אומר אילן שמעוני מנהל שירותי המטבח של בתי החולים בהדסה. "נדהמתי מכמות המתנדבים בהדסה שהציעו להגיע, הייתי צריך רק 15 טבחים ועובדים מהדסה, וקיבלתי עשרות פניות להתנדב", הוא מתאר.

לדבריו, "לא הבנו את עומק הנתינה וההתלהבות שהיא תייצר, עד שלא הגענו וזכינו לחיבוק המדהים מדיירי הבית ובני משפחותיהם. התחלנו בפעילות של הכנת סופגניות, לביבות, ספינג', עוגות גבינה אישיות בכוסות מעוטרות, סלטים והרבה מטעמים – כולם הוכנו על ידי דיירי המרכז הנלהבים ובליווי הצוות שלנו מהדסה, שלא הפסיק להתרגש בעצמו מהאינטראקציה שנוצרה ומהחיבור המהיר והקרוב לדיירים.

״זו הייתה חוויה מדהימה. באנו לתת אבל קיבלנו הרבה יותר, זהו כבוד עצום להיות חלק מכזה מיזם ולזכות בחיוכים של הבוגרים המקסימים כאן ולדעת שהם זכו בחוויה יוצאת דופן".

עוד ציין שמעוני, כי גם הוריהם של השוהים במרכז השיקומי התרגשו עד דמעות לראות את ילדיהם בשיתוף הפעולה המיוחד.

שמעון, אביו של אלון המתגורר במרכז השיקומי, ליווה את האירוע וסיפר כי כל חברי העמותה הינם מתנדבים, והפעלת המקום מתאפשרת בזכות תרומות המופנות ישירות לתפעולו ובתוספת תקציב המתקבל ממשרד הרווחה.

שמעון סיפר, ״מטרותינו כהורים הן להעניק לילדינו הבוגרים יום עשיר בעשייה, במסגרת המעניקה תשומת לב אישית, כבוד ואהבה, מתוך הבנה כי גם לעיוורים, בכיסא גלגלים, עם פיגור ברמות שונות ובעיות התנהגות - יש זכות לחיים עשירים, לסיבה טובה לקום בבוקר עם חיוך ולהירדם בלילה לאחר יום פעיל ומעניין".