אופוזיציה: אסד "הסליק" חומרים כימיים

אתר אופוזיציה סורי קובע כי בידיו ראיות לכך שמשטר אסד העביר חומרים כימיים אסורים למתקנים חשאיים בניגוד לסיכומים הבינלאומיים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ב' בטבת תשע"ח

אופוזיציה: אסד "הסליק" חומרים כימיים-ערוץ 7
בשאר אל אסד
צילום: רויטרס

אתר האופוזיציה הסורי zamanalwsl.net פרסם באחרונה שתי כתבות ולפיהן בידי המשטר הסורי שני מאגרים סודיים של נשק כימי.

האתר פרסם מסמך רשמי של המשטר הסורי, המוכיח, לדבריו, כי ערב הגעת פקחי ה-OPCW לדמשק כדי להתחיל בפירוק הנשק הכימי בספטמבר 2013, העביר המשטר למקום מסתור חלק ממאגרי הנשק הכימי. על פי תרגום ופרסום של חוקרי מכון ממר"י לפרסום זה נלווית עדות של מקור שהשתתף בהעברת החומרים הכימיים. האתר הוסיף ופרסם גם את עדותו של עובד לשעבר באתר חשאי ליד דמשק שבו לטענתו יוצרו חומרים כימיים.

עדויות וראיות אלה לכאורה באות כהמשך ישיר לטענות גורמי אופוזיציה לפיהן חרף הודעתו של מנהל הארגון הבינלאומי למניעת הפצת נשק כימי (OPCW), אהמט אוזומקו, כי ב- 23.6.2014 הושלם תהליך הוצאת החומרים הכימיים מידי המשטר, נמשכו מתקפות כימיות מצד המשטר הסורי. בממר"י מזכירים כי הבולטת בהתקפות הייתה באפריל 2017 נגד העיירה ח'אן שיח'ון שבדרום מחוז אידליב שבה, על פי דיווחים, נהרגו כמאה איש. בעקבות כך, הורה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לתקוף את בסיס אל-שועיראת, ממנו יצאו המטוסים לתקיפה זאת.

לעומת דיווחים אלה שב המשטר הסורי והודף טענות אלה, בציינו כי גורמי האופוזיציה ודאע"ש הם האחראים לתקיפות הכימיות.

המסמך אותו מציגים עורכי האתר האופוזיציוני המדובר זוכה לכותרת "סודי ביותר" ובו נכתב:

הרפובליקה הערבית הסורית

המרכז למחקרים מדעיים

מכון 1000

סימוכין: 793/1000

תאריך: 22.9.2013

אל: ד"ר המנהל הכללי

בהתייחס למכתבכם בסימוכין 31/ת מה- 19.9.2013, שהורה למנות יושב ראש לוועדת הפיקוח על העברת מאגר החומרים הכימיים המאוחסנים זמנית במחסני המכון בסניף 410, אל מחסני חטיבת 105, אנו מציעים למנות את לוטננט קולונל, המהנדס פראס אחמד, ראש משרד הביטחון במכון 1000 לראש ועדת הפיקוח. הוא יבחר את האנשים המתאימים בעיניו לבצע את משימת ההעברה באופן הטוב ביותר ובחשאיות הדרושה.

מנהל מכון 1000

ד"ר מוחמד ח'אלד נצרי

האתר טוען כי המסמך "מרשיע את משטרו של בשאר אל-אסד וחושף את המניפולציה שלו בנושא מסירת כל המלאי הכימי שלו, ימים ספורים לפני הגעת מומחים מטעם האו"ם לסוריה, כדי להתחיל בצעדים לפירוק הנשק הכימי של המשטר, בהתאם לעסקה בין ארה"ב לרוסיה שקוּבַּעה בהחלטת או"ם מחייבת".

כאמור האתר מציג גם את עדותו של מי שמוגדר כ"אחד האנשים שהיו שותפים להעברת המאגר הכימי ממחסני מכון 1000 לחטיבה 105".

על פי הדיווח "המקור הדגיש בעדותו כי ההכנה בפועל למבצע העברת המאגר הכימי החלה ב- 24 בספטמבר והמבצע ארך שבוע. לצורך ביצוע המשימה נבחרו חמישים איש מכוחות המשטר, בהתאם לנאמנותם העדתית (עלווים) ותחת פיקוח בריגדיר גנרל יוסף עג'יב, קצין ביטחון של המרכז למחקרים מדעיים ובהשתתפות לוטננט קולונל פראס אחמד, קצין ביטחון של מכון 1000, הנזכר במסמך".

בעדות נמסר כי הפעילים חולקו לחמש קבוצות שוות לפני העברתם מאזור ברזה שבצפון דמשק לאזור ג'מראיא, שם החלו הפעילים את משימתם ב-25.9.2013 באמצע הלילה. הם העמיסו את החומרים הכימיים שאוחסנו במכלים והניחו אותם בתוך חמש משאיות קירור סגורות. בכל פעם שהמשאיות התמלאו, הן נסעו לכיוון חטיבה 105 כדי לרוקנן שם.

המקור ציין כי "מקום האחסון החדש היה במנהרות תת קרקעיות בחטיבה 105 והוסיף כי "לפי ידיעתו היה מבצע מקביל להעביר מאגר [כימי] אחר ממכון 2000 באזור ברזה לחטיבה 105."