עובדי טבע מול ביתה של גליה מאור
עובדי טבע מול ביתה של גליה מאור צילום: דוברות ההסתדרות

עובדי טבע מחריפים את המחאות וממקדים אותן בהפגנות מול בתיהם של ראשי הדיריקטריון תוך שהם מבטיחים המשך החרפת הצעדים נגד החלטת הפיטורין ההמונית.

במקביל יש מי שכבר חושב כמה צעדים קדימה, במידה ואכן צעדי המחאה לא יניבו תוצאות והפיטורין יבוצעו.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם דור דודיאן, רכז ענפים בהתאחדות המלאכה והתעשייה המזמין את עובדי טבע המפוטרים, אם אכן יהיו כאלה, להשתלב בענפים שונים שתחת ההתאחדות.

על ארגונו הוא מסביר ומפרט כי מדובר בארגון המאגד מפעלים קטנים בהם מועסקים עד עשרים עובדים בתחומי השבבים האלקטרונים, הפרא-רפואה, המתכת, הפלסטיקה ועוד, ומעשה משמשים עבור מפעלים אלו צינור לאיתור כוח אדם.

"אנחנו מקווים, כמו כולם, שיימצא פתרון, אבל אם לא, אז ביצענו את ההיערכות הראשונית הרלוונטית עם המחוזות השונים. אנחנו מוכנים לקבל עובדים בזרועות פתוחות. מדובר במפעלים שלמרות הסטיגמה של מי שמסיים יום עם ידיים שחורות, מדובר במפעלים חדשניים עם בתעשיות מתקדמות וטכנולוגיה מתקדמת, מפעלים שעובדים עם התעשיות הביטחוניות, עם 'נטפים' ורשומים על הרבה פטנטים. אנחנו מזמינים את עובדי טבע שעם הידע והניסיון שלהם יוכלו לתרום לתעשייה ולנו ובסופו של דבר גם להביא פרנסה הביתה".

בדבריו מדגיש דודיאן כי שילובם של עובדי 'טבע' במפעלים המדוברים מהווה מענה לצורך קיים בידיים עובדות במקביל למתן מענה לאותה קבוצה של מפוטרים. "בשנים האחרונות התעשייה הישראלית מעלה שוב ושוב את נושא החוסר בעובדים מסיבות שונות. יש תכניות של משרד העבודה והרווחה להכשרה מקצועית, אבל הבעיה היא שבעל מפעל צריך לגייס את כוח האדם החדש.

''במפעל גדול זו לא בעיה כי יש את מחלקת משאבי אנוש שמגייסת עובדים, אבל במפעל קטן אין את זה ומנהל המפעל הוא גם מנהל, גם משווק, גם מתקין וגם מי שאחראי לגיוס עובדים ובתחום הזה קיים קושי גדול".

במידה ואכן יצאו הפיטורין לפועל מציעה התאחדות המלאכה והתעשייה לעובדים המפוטרים הסבה מקצועית לתחומים הנדרשים. להערכתו של דודיאן מחוז ירושלים של ההתאחדות יכול לקלוט למפעלים השונים כמה מאות עובדים בפרק זמן של כמה חודשים, תוך שבתקופת ההכשרה וההסבה המקצועית משרד הרווחה מעניק ללומדים משכורת מינימום.

"משרד העבודה בונה את ההכשרה יחד עם המפעל כדי להתאים את ההכשרה לצרכי המפעלים", הוא אומר ומעיר כי להערכתו יש גם מפוטרים עם די ידע ויכולת שאינם צריכים הכשרה ויוכלו להשתלב מיידית.

על התחומים בהם להערכתו יוכלו עובדים מ'טבע' להשתלב, הוא אומר: "עם ההקשר הרפואי של 'טבע' ניתן להשתלב במפעלים שמייצרים תכשירים פרארפואיים, אין לי ספק שיש להם מקום מכובד במפעלים כאלה. כך גם בתחום העיבוד השבבי, מפעלים שמייצרים חלקים למערכות תחמושת מתקדמת כמו כיפת ברזל ועוד, גם בבתי דפוס ועוד. לא חסרים תחומים".

לדברי דודיאן הגילאים המבוגרים יחסית של המפוטרים לא רק שאינם מהווים מכשול אלא שניתן לראות בהם יתרון שכן מדובר במפעלים שמחפשים מעבר לניסיון שנרכש במשך שנות עבודה גם מוסר עבודה גבוה ויציבות, ולא עובדים שיגיעו לשנים בודדות של עבודה ויעזבו

לפי שעה, הוא מציין, עדיין לא נוצר הקשר עם אנשי 'טבע' או ההנהלה, אלא "אנחנו יושבים על הגדר ומחכים לראות מה יהיה. במקביל אנחנו עושים היערכות פנימית שלנו, לראות כמה יכולים לקלוט ולתאם את השיתוף עם האגף להכשרה מקצועית". לדבריו הנכונות לקבל עובדים תהיה גם בקבוצות וגם בבודדים, "לא נאמר לא לאף גורם. יש לנו צורך באנשי מקצוע".