לקראת ההצבעה באו"ם
ישראל ליהודי העולם: לחצו על הממשלות

בירושלים מנהלים קרב בניסיון לשנות את התוצאות הצפויות של ההצבעה נגד הכרת ארה"ב בירושלים באו"ם ומנסים להיעזר גם בקהילות היהודיות.

ניצן קידר , ב' בטבת תשע"ח

שגרירת ארה"ב לאו"ם ניקי היילי
שגרירת ארה"ב לאו"ם ניקי היילי
צילום: רויטרס

בירושלים, בוושינגטון וניו יורק נמשכים המאמצים הדיפלומטיים לנסות ולשנות את תמונת ההצבעה בעצרת הכללית של האו"ם מחר (חמישי) בנוגע להצעת הגינוי להכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל.

משרד החוץ שלח מברק הנחיות לנציגויות ברחבי העולם הכולל בקשה לפנות לכל הארגונים היהודיים והקהילות הגדולות והמשפיעות - במטרה שיפעילו לחץ על ממשלותיהם להימנע מליטול חלק פעיל בדיון, ואף לנסות ולשכנע שנציגי ארצם יצביעו נגד היוזמה הערבית.

שגרירים ישראלים רבים כבר העבירו מסרים בנושא לגורמי המקצוע בארצות בהן הם מוצבים והלחץ יימשך ממש עד להצבעה עצמה שאמורה להתקיים מחר בסביבות השעה חמש בערב, על פי שעון ישראל.

במקביל, גם המשלחת הישראלית לאו"ם פועלת בקרב השגרירים בניו יורק כדי לנסות ולשנות את מאזן הכוחות, חרף העובדה שהמאבק נראה אבוד מראש, שכן רוב מדינות הגוש הערבי יתמכו בהחלטה, שמלבד משמעות הצהרתית אין לה ערך אמיתי.

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון אמר לערוץ 7 כי "הפלסטינים ממשיכים להוליך שולל את הקהילה הבינלאומית ולהסתתר מאחורי דיונים חסרי תוכן במקום להתיישב סביב שולחן המשא ומתן".

"אף דיון, הצבעה או החלטה לא ישנו את האמת ההיסטורית שירושלים היא בירת העם היהודי ומדינת ישראל - כך היה וכך יהיה", דברי דנון.

המשלחת האמריקנית לאו"ם בראשות ניקי היילי עובדת בתיאום עם הנציגות הישראלית לשם השגת אותה מטרה. מבחינת האמריקנים הגינוי הצפוי נתפס כעלבון של ממש ואיומיו של הנשיא טראמפ היום, מבהירים זאת היטב.

טראמפ אמר מוקדם יותר, בישיבת הקבינט לקראת ההצבעה בעצרת הכללית, "מדינות לוקחות מאיתנו מאות מיליוני דולרים ולפעמים מיליארדי דולרים ואז מצביעות נגדנו.

''אז אנחנו עוקבים עכשיו אחר ההצבעות הללו. נחסוך הרבה כסף. לא אכפת לנו", הדגיש הנשיא שהזהיר למעשה כי ישלול מימון ממדינות שיתנגדו להכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל.

שגרירת ארה"ב באו"ם, היילי, העבירה אתמול מסר חריף לכל המדינות החברות באו"ם, לפיה ארה"ב תראה בחומרה ותבוא חשבון עם כל מדינה שתצביע בעצרת הכללית של האו"ם בעד הצעת ההחלטה המגנה את ההכרה האמריקנית בירושלים.

"נעקוב היטב אחרי ההצבעה הזו - ועל פי בקשת הנשיא טראמפ נדווח לו על כל מדינה שהצביעה נגד ארה"ב", כתבה היילי במכתב ששוגר לכל שגרירי המדינות הארגון.

בחשבון הטוויטר שלה הוסיפה היילי, "כשאנחנו מקבלים החלטה בהתאם לרצון הציבור האמריקני בנוגע למיקום השגרירות שלנו, אנחנו מתקשים להבין כיצד מדינות שעזרנו להן בעבר - תוקפות אותנו".

גורם ישראלי דיפלומטי אמר לערוץ 7 הערב (רביעי) כי על פניו מדובר במאבק חסר סיכוי. "אנחנו לא מוכנים להזניח אף זירה ואף קרב, אבל כאן מדובר ברוב גדול ומשמעותי שקשה מאוד יהיה לשבור אותו".

הוא הוסיף כי "גם הפסד בהצבעה הזו, לא ישנה את העובדה שירושלים היא בירת ישראל. מדובר בהחלטה שלו היתה מאושרת במועצת הבטחון היתה בעלת משמעות. בעצרת הכללית זה רק, כמו שמגדיר זאת ראש הממשלה, אויר חם".