עובדים בהייטק. אילוסטרציה
עובדים בהייטק. אילוסטרציה צילום: istock

ההסתדרות הודיעה הבוקר (חמישי) על סכסוך עבודה בחברת ECI, וזאת בהמשך להודעת החברה מאתמול על כוונתה לפטר כ-100 מתוך 800 עובדי האתר בישראל, תוך שבועיים בלבד ממועד ההודעה.

בהסתדרות מציינים כי הודעת ההנהלה על תכנית הפיטורים נשלחה לעובדי החברה, מבלי שקדם לה עדכון של נציגות העובדים, וללא משא ומתן בנושא זה.

מאז השלמת מהלך ההתאגדות של עובדי ECI באיגוד עובדי הסלולר האינטרנט וההייטק בהסתדרות, מתנהל משא ומתן בין ההנהלה לבין ההסתדרות והוועד בנוגע לגיבושו של הסכם קיבוצי ראשון בחברה.

בהסתדרות טוענים כי על אף ניסיונות חוזרים ונשנים של העובדים לקידום ההידברות, ממועד ההכרה ביציגות, ההנהלה הקשיחה את עמדותיה, נקטה בסחבת שיטתית ומנעה את התקדמות המו"מ. החברה פעלה בחוסר תום לב בניסיון להימנע מהסדרת זכויות העובדים בהסכם הקיבוצי.

לטענת העובדים, הודעת החברה על תכנית הפיטורים הגיעה על רקע דרישתם לזרז את המו"מ להסכם הקיבוצי, וכשבוע בלבד לאחר שוועד העובדים פנה לבעל השליטה בחברה שאול שני, בבקשה להתערבותו האישית לקידום הנושא.

במסגרת עילות הסכסוך שהוכרז הבוקר, נציגות העובדים מלינה על פגיעה קשה בהתאגדות ועל ניסיון מתמיד לדה-לגיטימציה של הוועד, תוך התקפות אישיות של ההנהלה כלפי ראשי ההתארגנות והעובדים הפעילים בה. במסגרת יחסי העבודה בחברה, ההנהלה פנתה לעובדים באופן ישיר בעניינים הכוללים חובת יידוע ומו"מ עם נציגות העובדים, ואף הרחיקה לכת וערכה אספות מנהלים בהן נמסר מידע שגוי על המשא ומתן, על נציגות העובדים ומוביליה.

הבוקר, במקביל להכרזת סכסוך העבודה, ועד עובדי החברה ופעילים נוספים בהתארגנות קיימו עצרת מחאה בכפר שמריהו, מול ביתו של בעל השליטה שאול שני. בהמשך היום העובדים בחברה צפויים לקיים אסיפה לתכנון והיערכות לקראת צעדי המחאה הבאים, בניסיון למנוע את רוע הגזרה.

יו"ר איגוד עובדי הסלולר האינטרנט וההייטק, יקי חלוצי, מסר הבוקר, "ההתנהלות הכוחנית של הנהלת ECI והניסיון שלה לכרסם בכוח הארגוני של העובדים, חושפת דפוסים בעייתים ומטילה צל כבד על כוונותיה האמיתיות. תכנית הפיטורים שההנהלה הנחיתה על ראשם של עובדי החברה, בהפתעה מכוונת וללא בחינת חלופות אפשריות מול נציגות העובדים, היא מהלך בזוי ואנחנו ניאבק בו בכל האמצעים שעומדים לרשות ההסתדרות והאיגוד. אני קורא לבעל השליטה בחברה, שאול שני, להתעשת, לקחת אחריות ולמנוע משבר כבד בחברה".

מוועד עובדי ECI, נמסר, "הדיסאינפורמציה שזורעת ההנהלה, לא תצליח להכניע את העובדים ולא תרפה את ידינו. העובדים שהקדישו את עצמם להצלחתה של החברה, צריכים וראויים להיות שותפים להליך קבלת ההחלטות הנוגע לגורלם בחברה".