התחייב. קורץ
התחייב. קורץצילום: Kobi Gideon/GPO

ממשלת ישראל הודיעה כי לא תעבוד בצורה ישירה מול שרי ממשלת אוסטריה מ"מפלגת החירות" הנחשבת מפלגת ימין קיצוני שהואשמה בעבר באנטישמיות.

אולם, הקנצלר הנכנס של אוסטריה, סבסטיאן קורץ, בחר להודיע דווקא בנאום הבכורה שלו כי ממשלתו מחוייבת להילחם באנטישמיות.

קורץ, 31, נשא את נאום הבכורה לאחר שהושבע לתפקידו ביום שני האחרון, לאחר שהצליח להקים ממשלה יחד עם "מפלגת החירות" שהודיעה כי מיתגה את עצמה כ"מפלגת אנטי הגירה" בחודשים האחרונים.

ממשלת ישראל הודיעה כי תשתף פעולה רק עם "הדרגים המבצעים" של משרדי הממשלה שינוהלו על ידי שרי "מפלגת החירות" אך לא תעבוד ישירות מול השרים. מפלגת החירות קיבלה את משרדי החוץ, הפנים והביטחון בממשלה החדשה.

"לאנטישמיות אין מקום באוסטריה או באירופה. אנו נילחם בכל הצורות של אנטישמיות בנחישות מוחלטת. גם באנטישמיות שעדיין קיימת מהעבר, וגם בגילויי אנטישמיות שיובאו מחדש לאחרונה. זו תהיה אחת המשימות המשמעותיות של הממשל החדשה שלנו" אמר קורץ.

גם ראשי הקונגרס היהודי האירופי קרא לראשי הממשלה החדשה בוינה לנקוט צעדים משמעותיים נגד האנטישמיות במדינה. "מפלגת החירות אינה יכולה להשתמש בקהילה היהודית כעלה תאנה. עליה להראות סובלנות וקבלה כלפי כל קהילות המיעוטים באוסטריה" נמסר בהודעת הארגון היהודי.

ראשי מפלגת החירות, שהוקמה על ידי פעילים פרו-נאציים בשנות ה-50 של המאה הקודמת, הודיעו כי "החליטו להותיר את העבר הנאצי והאנטישמי של המפלגה מאחור" ומיצבו את עצמם כמפלגה המתנגדת להגירה המוסלמית לאירופה בכלל ולאוסטריה בפרט. מנהיג המפלגה, היינץ כריסטיאן שטראכה, אף ביקר במוזיאון "יד ושם" בירושלים והודיע כי הוא מבקש לשפר את הקשרים עם ישראל.