ערוץ 20: לא נסכים לאישור זמני לחדשות

ערוץ 20 לשר קרא: "לא נסכים לקבל כל החלטה מלבד האישור המלא להקמת מערך חדשות. הקמת המערך אינה יכולה להיות תלויה בגחמות הרגולטור"

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ג' בטבת תשע"ח

לא נסכים. ערוץ 20
לא נסכים. ערוץ 20
צילום: יח"צ

מנכ"ל ערוץ 20, שכי פרנץ, הודיע לשר התקשורת איוב קרא כי ערוץ 20 לא יקבל כל מתווה לאישור חדשות זמני, אלא את האישור הקבוע אשר הובטח לו ברישיון ואושר במועצת הכבלים והלוויין לפני שנה.

"נדהמנו לגלות כי למרות הצהרותיך הפומביות, על הרצון להסדיר את הרגולציה החלה על ערוץ 20, מתכוונת המועצה לשנות את תנאי הרישיון לשידור חדשות, כפי שניתנו לו לפני כשנה, תוך פגיעה בערוץ ובצופיו, והטעייתם", נאמר במכתב.

לדבריו, "מפרסומים בתקשורת עולה, כי לאחר שערוץ 20 קיבל לפני כשנה, בהחלטת המועצה מיום 22 בדצמבר 2016, אישור לשדר חדשות, עומדת המועצה לשידורי כבלים ולוויין, בהמלצת הפרקליטות, לשנות את האמור בהחלטה המקורית ולתת רישיון לשידור חדשות למשך תקופת ניסיון של שנה בלבד".

"הערוץ לא יסכים לקבל כל החלטה אחרת, מלבד האישור המלא להקמת מערך חדשות כאמור בהחלטה המקורית. כל בר דעת מבין, שהקמת מערך חדשות מחייבת השקעה כלכלית כבדה וגיוס צוות עיתונאים ועובדים, שיוותרו על מקומות עבודה ויצטרפו לשורותיו של מערך החדשות ערוץ 20, ואינה יכולה להיות תלויה בגחמות של הרגולטור", הדגיש פרנץ.

"נבקש להזכיר, שהרישיון מקנה לערוץ אפשרות לשדר חדשות. העניין מוסדר באופן מפורש בסעיף 30 לרישיון הערוץ, ולפיכך מתן האישור אין בו משום 'בונוס' או 'מתנה', אלא מדובר במימוש מחויבות הקיימת ברישיון. אילולא כלל הרישיון אפשרות לשידור חדשות, ספק אם היו בעלי הערוץ ניגשים למכרז להפעלתו", קבע פרנץ.

פרנץ הוסיף כי גם החלטה זו התקבלה לאחר חודשים רבים במהלכם העביר הערוץ למועצה עשרות נתונים, מסמכים ותשובות לשאלות הרבות שנשאלו. "מאז דצמבר 2016 ועד היום, מתמהמהת המועצה במתן האישור הסופי לשידור חדשות, על אף שהערוץ עמד בכל ההתניות שהוצבו בפניו ומסר למועצה את כל שנדרש ממנו(...). באוקטובר 2017 קיבלנו מייל הכולל שאלות רבות (רובן מתעלמות מכל מה שכבר הועבר למועצה עד לאותו מועד), ובקשה לקבלת עשרות מסמכים ונתונים נוספים - מייל שנענה בפירוט ובאריכות".

"כיום מתברר, לתדהמתנו, כי המועצה למעשה הוליכה שולל את בעלי הערוץ לאורך כל הדרך, ולא התכוונה כלל להעניק באופן סופי את מתן האישור לשידור חדשות. אנו מאוכזבים מהתנהלותה המזלזלת של רשות ציבורית, שגרמה לחברה פרטית להוציא עשרות מיליוני שקלים, תוך מצג שווא כי קיים עבורה אופק כלכלי. אנו מודיעים בזאת, כי ככל שיש אמת בפרסומים בתקשורת, לפיהם עתידה המועצה להתכנס ולהחליט לשנות את ההחלטה המקורית, בשיהוי ניכר של שנה, הרי שאין צורך בהתכנסות ובקבלת ההחלטה, היות שהערוץ לא יסכים לקבל תנאי כה בוטה ולא סביר, שפירושו המשך ההתעמרות בערוץ, בעובדיו ובצופיו", הדגיש פרנץ.

"לא ניתן לקנות אותנו בנזיד עדשים. לא נסכים לקבל החלטה מבישה, בלתי ראויה, שאינה עולה בקנה אחד עם תנאי הרישיון ועם ההחלטה המקורית, קרי אישור חדשות קבוע. כאמור, לא נסכים כי העיתונאים, העורכים, הכתבים, המפיקים, המגישים, הצלמים, עורכי הוידיאו, התחקירנים, אשר יעזבו מקומות עבודה על מנת להגשים את חזוננו להקים מערך חדשות מהימן, אמין, אובייקטיבי ומגוון, ימצאו עצמם ננטשים ויאבדו פרנסתם, בהתאם לגחמות הרגולטור", הוסיף פרנץ וחתם, "הערוץ מצפה לקבל את החלטתה הסופית של המועצה בדבר קבלת רישיון קבוע לשידור חדשות, ללא התניות נוספות, לאחר שעמד בכל התנאים שהוצבו בפניו בהחלטה המקורית. הערוץ לא יסכים לקבל כל החלטה אחרת".