שק החבטות של הרגולטור

אנשי ערוץ 20 אומרים כי המועצה נוהגת כלפיהם באכיפה בררנית בשל העמדות האנטי ממסדיות שהוא משדר

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ג' בטבת תשע"ח

שק החבטות של הרגולטור-ערוץ 7
"אני לא מבין למה כל כך מפחדים מאיתנו". פנל 'הפטריוטים' בערוץ 20
צילום: נדב כהן יונתן

המכתב ששיגר השבוע מנכ"ל ערוץ 20, שכי פרנץ, ליו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן חי שגב, מבטא את המצוקה האמיתית שבה שרוי הערוץ.

מי שנחשב להבטחה הגדולה של התקשורת הימנית בישראל, ערוץ התקשורת בעל הפוטנציאל להפוך ל‑Fox News הישראלי, מצא את עצמו טובע במדמנת הרגולציה ומתקשה להחזיק את הראש מעל המים.

סאגת ההתנכלויות לערוץ 20 נמשכת כבר זמן רב. במשך שנים ערוצי הטלוויזיה המרכזיים בישראל לא עמדו בחובות התוכן שלהם. מדובר בסוד גלוי שידוע לכל מי שמצוי בנעשה בתעשייה. למרות זאת, הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו שאחראית על הערוצים המרכזיים נקטה בקו של אכיפה מקלה, עצימת עיניים, ואף פעולה אקטיבית להפחתת המחויבויות. וכך במקום שהזכייניות תתאמנה את עצמן לכללים, נוצר תהליך הפוך של התאמת הכללים לזכייניות. לעומת זאת, מועצת הכבלים והלוויין, שתחתיה פועל ערוץ 20, מנהלת מערכה ענפה של אכיפה דרקונית נגד הערוץ, וזאת החל מתקופה קצרה לאחר הקמתו.

בחודש יוני 2015, פחות משנה לאחר שעלה לאוויר, ספג הערוץ קנס ראשון בסכום של כ‑100 אלף שקלים, בטענה ששידר עצרת בחירות בניגוד לתנאי רישיונו. בהמשך נקנס הערוץ עוד פעמיים בסכומים גבוהים יותר, בטענה ששידר חדשות בניגוד לתנאי הרישיון. במועצת הכבלים והלוויין לא הסתפקו בקנסות הללו, ולפני כמה חודשים קנסו את הערוץ בטענה שאינו נותן ביטוי למגוון הזרמים ביהדות, ומדיר משידוריו את הרפורמים והקונסרבטיבים.

האכיפה הדרקונית נמשכה לצעד חמור בהרבה: בחודש ספטמבר האחרון החליטה היו"ר, ד"ר בן חי שגב, להמליץ על חילוט כל ערבויותיו של הערוץ בסך ארבעה מיליון שקלים. זאת בטענה שהערוץ מפר את תנאי רישיונו בכך שהוא מתמקד בשידורי אקטואליה וחדשות במקום בתכני המורשת שאמורים למלא את חלק הארי בשידוריו. צעד כזה, לו היה מתבצע, היה עשוי להביא בוודאות גבוהה לסגירתו של הערוץ, מאחר שמדובר במכת מוות כלכלית. זהו מהלך חריג בכל קנה מידה, שמעולם לא ננקט נגד כלי תקשורת במדינת ישראל.

את גב הגמל שברו שני קשים מהחודש האחרון. הראשון היה החלטה שקיבלה מועצת הכבלים והלוויין בניגוד לעמדת הגורמים המקצועיים, בהנחיית היועץ המשפטי של המועצה ונציגי היועץ המשפטי לממשלה. מדובר בהחלטת המועצה לשלול מהערוץ את זכייתו במכרז להפעלת ערוץ הכנסת, החלטה תמוהה בעיקר על רקע העובדה שהגורמים המקצועיים בוועדה סברו פעמיים שהצעת ערוץ 20 היא הטובה ביותר. ההחלטה התקבלה בעקבות עתירה שהוגשה בנושא לבג"ץ, וכעת עדיין תלויה ועומדת באוויר השאלה מי יפעיל את ערוץ הכנסת.

הקש השני הגיע גם הוא מכיוון משרד המשפטים, ומבוסס על חוות דעת של יו"ר המועצה ד"ר חי בן שגב, לפיה הערוץ מפר הפרה יסודית את תנאי הרישיון שלו. לאור זאת קובעת חוות דעתו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, כי במצב כזה אי אפשר לתת לערוץ 20 אישור בפועל להתחיל ולשדר חדשות. יצוין שהערוץ קיבל אישור עקרוני לשדר חדשות כבר לפני יותר משנה. האישור הותנה בשורה ארוכה של תנאים, שהערוץ פעל בשנה האחרונה כדי לעמוד בהם. אולם דווקא כעת, כאשר התהליך עומד לפני השלמתו, מסרב הרגולטור לתת לערוץ לצאת לדרך עם שידורי החדשות.

"האחריות על הממשלה"

איש התקשורת אראל סג"ל, אחד מאנשי הערוץ הבולטים, מבהיר בשיחה עם 'בשבע' כי החשש לגורלו של ערוץ 20 הוא ממשי. "החשש שערוץ 20 ייסגר הוא רציני מאוד. כלו כל הקיצין, אנחנו מתמודדים בשוק מאוד קשה ותחרותי וכל הזמן רק חוטפים עוד ועוד מכות. התקציב שבמסגרתו אנחנו פועלים מגוחך לעומת כלי התקשורת האחרים, ולמרות זאת ההקפדה עלינו היא עצומה ונעשית באופן סלקטיבי", אומר סג"ל ומצטט בהקשר זה את המשפט שאמר שופט בית המשפט העליון חיים כהן לפני שנים רבות, לפיו "אכיפה סלקטיבית היא רשע".

סג"ל מעריך שהתנכלות הרגולטור לערוץ נובעת מהעמדה החתרנית שהוא תופס בשיח התקשורתי. "היחס אלינו נובע מהעמדה האנטי ממסדית, במובן העמוק של המילה הזאת, שאנחנו מציבים. אם ההתנכלות הזאת תימשך - הערוץ ייסגר, לא תישאר לנו ברירה. התוצאה תהיה תקשורת ישראלית שכולה רשת וקשת וערוץ 10, תקשורת במעמד צד אחד".

את התביעה להציל את ערוץ 20 מפנה סג"ל לממשלת ישראל כולה, ומבהיר שבשלב הזה אי אפשר להסתפק בפחות מחקיקה שתשחרר את הערוץ מלפיתתו של הרגולטור. "ממשלת ישראל, החל מראש הממשלה דרך שר התקשורת, שרת המשפטים, כל חברי הממשלה והקואליציה כולה צריכים להתגייס לנושא. יש את הצעת החוק של ח"כ שרן השכל, ויש את האפשרות לחוקק את הנושא במסגרת חוק ההסדרים הקרוב. אני לא מצליח להבין איך עד היום זה לא קרה. התחושה היא שהממסד הפקידותי עושה הכול כדי לסתום לנו את הפה והדרג הפוליטי עומד מנגד. אם הדרג הפוליטי לא יפעל, ערוץ 20 ייסגר במשמרת של ממשלה ימנית שמדברת מאז שנבחרה על פלורליזם בתקשורת. זו בושה וחרפה".

מנגד, סג"ל לא חוסך ביקורת גם מחלק מעמיתיו בתקשורת, שיצאו למלחמות על עתידם של כלי תקשורת אחרים, אך כאשר מדובר בערוץ 20 הם לא מזדרזים להשמיע קול. "כאשר היה מדובר בגורלו של התאגיד, כלי תקשורת שמתוקצב ב‑750 מיליון שקלים של כולנו, כולם עמדו על הרגליים האחוריות בשבילו. אנחנו לא מבקשים שקל מאף אחד, רק מבקשים שייתנו לנו לפעול. הדמוקרטיה הישראלית צריכה לשאול את עצמה האם סגירה של כלי תקשורת כמו ערוץ 20 זה דבר לגיטימי. האמת היא שאנחנו קטנים וחלשים, אני לא מבין למה כל כך מפחדים מאיתנו".

כפי שציין סג"ל, התקשורת הממסדית לא מיהרה להתגייס להצלת ערוץ 20, אולם בכל זאת היו כמה עיתונאים שבחרו לצאת בקריאה פומבית להצלת הערוץ. אחד מהם הוא יעקב אחימאיר, מוותיקי אנשי התקשורת בישראל. בשיחה עם 'בשבע' מציין אחימאיר כי בחר להתבטא בנושא באופן פומבי משום שעמדתו הבסיסית היא בעד גיוון תקשורתי. "ערוץ 20 מייצג פן חשוב בציבוריות הישראלית וחשוב שהוא ימשיך לפעול והקול הזה ימשיך להישמע".

את האחריות לדאוג לכך מטיל אחימאיר על כתפיו של ראש הממשלה נתניהו. "שמעתי את נאומו של ראש הממשלה בכינוס בכפר המכביה, שבו הוא הבטיח שערוץ 20 ימשיך להתקיים. אני מצפה מראש הממשלה שאכן ידאג לכך וימצא את הדרך הנכונה לעשות זאת".

אולי אין כאן התנכלות, אלא בסך הכול עמידה על המחויבויות של הערוץ?

"אני לא בקי בפרטים הללו. יכול להיות שערוץ 20 באמת לא ממלא את כל המחויבויות שלו באופן מלא. אבל אני זוכר שכאשר ערוץ 10 לא מילא את כל המחויבויות שלו, וכתוצאה מכך עמד בפני סכנת סגירה, כולם נזעקו להגן עליו ולוודא שהוא ימשיך להתקיים. אני בטוח שכמו שאז נמצאה הדרך לכך, תימצא גם כאן הדרך להשאיר את ערוץ 20 באוויר".

"תהליכים מסוכנים לדמוקרטיה"

איש תקשורת נוסף שיצא בתמיכה פומבית באנשי ערוץ 20 הוא גיא לרר, מגיש הטלוויזיה שעבר לאחרונה מערוץ 10 לרשת. לרר מסביר בשיחה עם 'בשבע' כי הצעד שלו היה קודם כול צעד של סולידריות, כמי שבעצמו חש את אותה תחושה כאשר ערוץ 10 עמד על סף סגירה. פרט לכך, לרר מסביר כי לטעמו ההתערבות הרגולטורית במקרה הזה שגויה. "רגולציה נועדה כדי לדאוג שלא נזהם את הסביבה ולא נפגע בתעשייה המקומית. רגולציה לא נועדה למנן בין דעות. לערוץ 20 יש תרומה רבה לריבוי השיח במדינת ישראל, ולכן אני נגד סגירתו. אני לא בעד הפרות של הכללים ואני בהחלט בעד שערוץ 20 יעמדו בכללים שנקבעו, אבל רגולציה יכולה גם להיות גמישה. כמו שרבים מאוד עמדו לצידנו כאשר ערוץ 10 עמד בסכנת סגירה, ראוי מאוד שאנחנו נעמוד לצד ערוץ 20". לרר, בניגוד לכמה מעמיתיו בכלי התקשורת, מסרב להתייחס להודעת מנכ"ל הערוץ כספין של הבעלים שנועד לסייע להם מול הרגולטור. "כמי שעמד בסיטואציה דומה בסיפור של ערוץ 10, כאשר מישהו אומר שהוא עומד לסגור - אני מאמין לו ומתייחס לעניין ברצינות".

החשש לסגירת הערוץ מניע לפעולה גם גורמים במערכת הפוליטית. בין המתגייסים לנושא היה גם ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), אשר הצהיר השבוע כי יפעל בכל דרך אפשרית למנוע את הסגירה. "מה שקורה עם ערוץ 20 בשנים האחרונות הוא מיקרו-קוסמוס לתהליכים מסוכנים לדמוקרטיה שמתרחשים בישראל בשנים האחרונות. הימין עולה לשלטון והשמאל מנסה להיאחז בקרנות המזבח ולהמשיך להכתיב את האג'נדה שלו דרך שליטתו במגוון מנגנונים ישנים ומושחתים", טען סמוטריץ'.

לדבריו, "המאבק במוקדי הכוח האלה הוא צו השעה כדי שהימין יוכל באמת לשלוט. נמשיך בעזרת ה' לנהל אותו בנחישות למרות זעקות הקוזק הנגזל על קץ הדמוקרטיה שזועקים אותם מנגנונים עצמם בקמפיין מתוזמן היטב. בעזרת ה' ערוץ 20 לא ייסגר במשמרת שלנו. נקודה".