על רבים מכם נכפתה התבגרות מוקדמת
על רבים מכם נכפתה התבגרות מוקדמת צילום: מארק ניימן, לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ורעייתו נחמה ריבלין אירחו הערב (חמישי) 65 בנות ובני מצווה נפגעי פעולות איבה באירוע חגיגי בבית הנשיא.

במהלך האירוע ברך הנשיא את הילדים, ובשם הילדים החוגגים נשא דברים איתי מזרחי, בנו של ניצב משנה ברוך מזרחי הי"ד אשר נרצח מירי מחבלים בשנת 2014 לעבר רכב המשפחה, שהייתה בדרכה לחגוג את ליל הסדר.

באירוע השתתפו שר הרווחה והשירותים החברתיים חיים כץ, ויו"ר ארגון נפגעי פעולות איבה, אייבי מוזס. את חגיגות בר ובת המצווה מקיים ארגון נפגעי פעולות האיבה עבור הילדים מזה 16 שנים.

"היום אנחנו מציינים יחד את בר ובת המצווה של כל אחת ואחד מכם כחלק מיום שכולו תודה, הוקרה לכם ולמשפחות שלכם", אמר הנשיא לילדים ובני משפחותיהם, "היום הלאומי המשותף הופך את בר ובת המצווה שלכם לחגיגה לא רק של קהילה קטנה, אלא של מדינת ישראל כולה".

"לא בחרתם להיות חלק ממשפחת הנפגעים, לא חלמתם להיות כאן היום", המשיך הנשיא והוסיף "המפגש שלנו היום חשוב כל כך משום שהוא מאפשר לנו לחבק כל אחד ואחת מכם גם בשעת שמחה והתעלות רוח, ולא רק בשעת צער. אני יודע כי ככל שמחה, גם השמחה הזו אינה שלמה כי הלב זוכר מאוד והנפש מתגעגעת והחוסר מורגש עוד יותר דווקא בשעות כאלה, בהם חסרים החיבוק והמבט האוהב.

בר ובת מצווה לילדי נפגעי הטרור חזקי ברוך
ילדי בר המצווה בכותל המערבי

''לכן המעמד הזה כל כך מרגש עבורנו. לעולם לא נוכל להחליף את החיבוק, את המילים הטובות, אבל כן נוכל לחגוג איתכם לרגע שעה חשובה בחייכם, השעה בה אתם מקבלים עליכם עול מצוות והופכים להיות חלק מהסיפור היהודי לדורותיו. איני צריך ללמד איש מהיושבים כאן איך נכנסים לשורות העם היהודי אני יכול בעיקר ללמוד מכם, מעוז הרוח, מהדבקות בחיים ובשיגרה''.

ריבלין הדגיש כי ''ביום הזה אני מבקש להודות לכם בשם כל אזרחי ישראל על האור והתקווה שאתם נושאים על הכוחות האצורים בכם - כוחות של חיים. שמחת החיים שלכם היא סמל ומופת לכולנו".

בשם הילדים נשא דברים איתי מזרחי בן ה-13, בנו של ניצב משנה ברוך מזרחי הי"ד, שאמר כי "בראש השנה אחגוג בעזרת ה' בר מצווה, דבר שממלא אותי בהתרגשות ובשמחה, אך גם בעצב ובגעגוע נורא. אבא שלי, שחיכה כל כך לרגע שאחגוג בר מצווה, לא יחגוג איתי, לא ילמד אותי לקרוא את ההפטרה, גם לא יעמוד לצדי בזמן הקריאה עצמה ולא יוכל להתגאות בי.

''לפני שלוש וחצי שנים, בזמן שנסענו הוריי, אחיי ואני לסבא וסבתא בקרית ארבע לליל הסדר, ירו מחבלים על הרכב שלנו. אני זוכר יריות רבות וזגוגיות מנופצות, בלאגן ופחד, את פציעתה של אמא, אמבולנס וחיילים רבים. רק במוצאי ליל הסדר, סיפרו לנו שאבא שלנו נרצח. באותם הרגעים, הרגשתי שהעולם מתמוטט; לא הבנתי למה קרה לנו אסון כזה, לא הצלחתי לתאר את חיינו בלי אבא ודאגתי מאוד לאמא שנפצעה ולאחיי''.

איתי מזרחי תיאר כי ''משפחתנו עברה תקופה קשה מאוד. חסרונו של אבי מורגש בכל פינה, אימי שנפצעה באורח קשה עברה תקופת אשפוז ארוכה ותהליך שיקום אינסופי. ואני, שראיתי את הכל לנגד עיני, מתמודד עד היום עם אותם רגעים קשים בנוסף לרסיסי הירי שנותרו בגופי.

''כבר שלוש וחצי שנים שאבא שלי לא נוכח בחיינו. אבא לא מעיר אותי בבוקר, אבא לא לוקח אותי לטיולים, אבא לא מחבק ולא מנשק והוא כל כך חסר לי. פחדתי שלעולם לא נצליח לחזור ולחוות שמחה והנאה, לגדול ולהמשיך בשגרה. למרות זאת, למדנו לחזור ולחיות, ליהנות מהטוב שבחיינו ולהכיר עליו תודה''.

איתי סיפר על אביו, ''אבא שלי היה איש טוב, מלא באור אשר דואג לזולת, נתן מעצמו לעם ישראל ואהב מאוד אותנו ואת המדינה. אופיו של אבא וערכיו מהווים עבורנו צוואה לא כתובה, אשר הפנמנו מתוך הדוגמא האישית אותה הציב בפנינו בחיי היום יום, בהם זכינו לשהות במחיצתו".

שר העבודה והרווחה חיים כץ אמר באירוע החגיגי כי ״לפי המסורת היהודית, אתם עוברים כעת מתקופת הנערות לתקופת הבגרות, ועומדים לקבל עליכם מחויבויות נוספות שבין האדם לבוראו. למרות שהיום אתם נחשבים לבוגרים, אין ספק כי על רבים מכם נכפתה התבגרות מוקדמת נוכח אירועים שעברתם.

''בשם ממשלת ישראל, אני מבקש לומר לכם כי האובדן האישי שלכם והמחיר הכבד ששילמתם ושעודכם משלמים לא היה לשווא. דעו כי בזכות עוז רוחם של אלה שנלקחו מאיתנו בטרם עת, זכינו להקים מדינה נפלאה המהווה מקום מקלט לכל יהודי באשר הוא''.

השר כץ הדגיש, ''אנו מוקירים אתכם, הנפגעים, הפצועים, ילדי החללים ואת בני משפחותיכם ומחזקים את ידיכם. כולי תקווה, כי משפחת השכול ומשפחת נפגעי פעולות הטרור והאיבה לא יגדלו עוד. אני מתחייב להמשיך ולפעול למימוש מיטבי של זכויותיכם״.