הממשלה תאשר ריבונות פלסטינית ביו"ש?

שדולת ארץ ישראל דורשת מהשרים לא לחתום על הסכם עם האיחוד האירופי שמכיל סעיפים המחרימים את יהודה ושומרון, בקעת הירדן וירושלים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ד' בטבת תשע"ח

ראשי שדולת ארץ ישראל ח"כ יואב קיש וח"כ בצלאל סמוטריץ'
ראשי שדולת ארץ ישראל ח"כ יואב קיש וח"כ בצלאל סמוטריץ'
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ראשי שדולת ארץ ישראל, ח"כ יואב קיש (הליכוד) וח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), פנו לשרי הממשלה בדרישה שלא לחתום על הסכם עם האיחוד האירופי שבו סעיפים המחרימים את יהודה ושומרון, בקעת הירדן וירושלים.

ההסכם נקרא "ENI CBC MED - שיתוף פעולה חוצה גבולות באגן הים התיכון", וניתנת בו אפשרות לרשות הפלסטינית, תחת הכינוי "פלסטין", להפעיל פרויקטים ביהודה שומרון, בקעת הירדן וירושלים.

במכתב ששלחו לשרים כתבו קיש וסמוטריץ' כי בהסכם שיובא בקרוב לדיון והצבעה בממשלה, נדרשת ישראל להסכים, רשמית ומעשית (דה-יורה ודה-פקטו) לריבונות פלסטינית ביהודה ושומרון ובירושלים שמעבר לקו הירוק.

עוד מוסיפים כי על פי פרטי ההסכם, לא זו בלבד שישראל לא תוכל לקדם פרויקטים משלה באזורים אלה, אלא הגורם המדינתי שינהל ויפקח על פרויקטים באזורים המוגדרים כ"occupied palestinian territories" יהיה "Palestine", כל זאת חלילה בחתימת ממשלת ישראל.

לאחר החתימה, לא תוכל ישראל להתערב בבחירת הפרוייקטים בירשלים וביו"ש ובאופן ניהולם, כאשר כבר היום ידוע שחלק מהם חותרים תחתיה באופן מוצהר.

ראשי שדולת א״י אף דוחים את הטענה שהוצגה לשרים על ידי משרד החוץ ולפיה מדובר בהסכם תואם-הורייזון 2020 וכותבים כי זו אינה אלא אחיזת עיניים, ״לא מדובר בשיתוף פעולה מדעי עם גורמי מחקר אירופיים (לשם כך הושגה בהורייזון, באופן חריג, הסכמה-שלא-להסכים), אלא בתכנית לשיתופי פעולה מזרח-תיכוניים הנושאת אופי פוליטי-מדיני מובהק, שלישראל יש אינטרס ברור למנוע את קידומם של חלק מהפרויקטים שלה״.

ראשי השדולה אף הוסיפו כי בימים אלה, בהם נשיא ארה"ב טראמפ נאבק באופן מעורר כבוד בזירת האו"ם על מעמדה של ירושלים, "מן הראוי שגם ממשלת ישראל תבהיר לעולם שירושלים המאוחדת וחבלי יו"ש אינם למכירה תמורת חופן שטרות אירו".

חברי הכנסת קיש וסמוטריץ' בירכו את שרת התרבות מירי רגב על החלטתה להגיש הסתייגות ולדרוש דיון בממשלה, וקראו לכולם להצביע נגד אישור ההסכם.