בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ' צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

ראש עיריית גבעתיים רון קוניק מתכוון לכנס ביום שני הקרוב ישיבה דחופה במועצת העיר, שלא מן המניין, בה יבקש לאשר שינוי בחוק עזר עירוני כך שהמרכולים בגבעתיים יהיו פתוחים בשבתות.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שיגר מכתב לשרים אורי אריאל ואריה דרעי ולחברי הכנסת יעקב ליצמן ומשה גפני, והזהיר מפגיעה חמורה בקדושת השבת ובצביונה של העיר גבעתיים.

"כאשר יגורנו בא לנו, ראשי הרשויות מבינים כי ניתן לשנות את הנורמות שנהגו ביחס לשמירה על קדושת השבת במרחב הציבורי מאז הקמת מדינת ישראל. צעדים אלו פוגעים, להלכה ולמעשה, בסטטוס קוו וחמור מכך, בשבת קדשנו", כותב סמוטריץ'.

לדבריו, ''גבעתיים עלולה להיות חלילה אבן הדומינו הראשונה שתקרר את האמבטיה ותסמן את הכיוון לראשי רשויות נוספים ומשום כך עלינו לעצור את ההתדרדרות הזו כאן ועכשיו''.

סמוטריץ' מעריך כי ראש העיר גבעתיים יודע שדרעי כשר הפנים לא יאשר את התיקון לחוק העזר, ''והוא בונה על הגשת עתירה לבג"ץ בדרישה בשם השוויון להכיר בחילול השבת שלה כשם שהכיר בחילול השבת בתל אביב. משום כך לא ניתן להסתמך על יכולתו של שר הפנים שלא לאשר את התיקון לחוק העזר לבדה''.

ח"כ סמוטריץ' קורא לנקוט בשני צעדים מעשיים אשר ימנעו חילול שבת המוני, ''לדרוש לאלתר את התערבותו של ראש הממשלה מול ראש העיר ולהבהיר לראש הממשלה בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים כי אם יתוקן חלילה חוק העזר בגבעתיים תדרשו, בהתאם להסכם הקואליציוני, להכליל גם את תל אביב בחוק המרכולים בכדי לשלול טענת שוויון בינה לבין יתר ערי ישראל ולקדם בנוסף חקיקה ברורה שתשלול את הסמכות בענייני השבת מראשי הערים.

''ניתן להעריך כי לראש הממשלה ישנם מנופי לחץ על ראש העיר ועלינו לדרוש ממנו להפעיל אותם. להודיע לראש העיר כי ככל שהוא יממש את כוונתו ויתקן את החוק הוא יכול 'למחוק את מספרי הטלפונים שלכם מהזיכרונות שלו'. עליו להבין כי לצעדים חמורים כאלה יש מחיר''.

סמוטריץ' מפציר בדרעי, אריאל, ליצמן וגפני, ''אני קורא לכם להנחות את אנשי משרדכם לנתק כל קשר עם עיריית גבעתיים והעומד בראשה, ולהודיע לעירייה כי כך יישאר המצב כל עוד צו הפינוי יישאר בתוקפו. אני סבור כי ניתן יהיה לצרף שרים נוספים להבהרה זו.

"כשליחי ציבור של מיליוני אזרחי ישראל החפצים לשמור את השבת במובן האישי ועל השבת במובן הלאומי מחויבים אנו, בקום עשה, לעשות כל שלאל ידינו על מנת שיתקיימו בנו דברי הפיוט: 'מחבלי משיח יצלו לרווחה, פדותנו תצמיח ונס יגון ואנחה'", כותב ח"כ סמוטריץ'.