דנמרק
דנמרקצילום: רויטרס

משרד החוץ הדני פרסם הודעה רשמית על הפסקת כספי סיוע והקשחת התנאים להעברת כספים לארגונים פלשתינים לא ממשלתיים (NGO) וזאת בעקבות לחץ מדיני ישראלי.

בהודעה הרשמית כתב שר החוץ הדני סמואלסן כי הוא מייחס חשיבות רבה להגעת הסיוע הדני אל היעדים שאליהם הוא נועד. לכן, במשך החודשים האחרונים, ערך משרד החוץ הדני בדיקה מקיפה בנושא, ובסיומה החליט על הקשחת התנאים לקבלת סיוע דני ע"י ארגונים פלסטינים שאינם ממשלתיים.

על פי ההודעה, רוב הסיוע הדני שהוקפא בחודשים האחרונים (מאז פתיחת הבדיקה במאי 2017) - לא ישולם. סמואלסן הבהיר כי מספר ארגונים הזוכים לכספי סיוע דני כיום, לא ימשיכו ליהנות מתמיכה דנית בעתיד.

הבדיקה שבעקבותיה הוקפאו הכספים נעשתה לאחר פנייה של השר גלעד ארדן למשרד החוץ הדני לאחר שחשף המשרד לנושאים אסטרטגיים כי הכספים הללו, שהועברו באמצעות ה"מנהלת לזכויות אדם" הממוקמת ברמאללה, הגיעו לארגונים המקיימים קשרים עם ארגוני טרור ולטובת קידום חרמות נגד ישראל.

בשנים האחרונות דנמרק חברה ב"מנהלת זכויות האדם והדין ההומניטארי הבינלאומי", מנגנון מימון ממשלתי אירופי, בו חברות גם שוויץ, הולנד ושבדיה. מטה הארגון, המעביר מענקים לארגונים פלסטינים שונים, נמצא ברמאללה.

בין הארגונים שנתמכו ע"י ה"מנהלת" בשנים האחרונות נמצאים ארגונים פלסטינים רבים המקדמים דה-לגיטימציה וחרמות נגד מדינת ישראל ובעלי קשרים לארגון הטרור "החזית העממית לשחרור פלסטין", שהוא ארגון טרור מוכרז בארה"ב ובאיחוד האירופי.

השר גלעד ארדן אמר בתגובה להחלטה הדנית, "הודעת משרד החוץ הדני היא הישג משמעותי לישראל במאבקה התקיף נגד ארגוני החרם שסופגים היום מכה קשה".

"לא יתכן שמדינות אירופה ימשיכו לממן ארגונים פלסטינים הפועלים כדי לקדם חרם ולהציג תמונה מעוותת ומסולפת של ישראל, וחמור מכך- מקיימים קשרים עם גורמי טרור. על כן, אני מברך את שר החוץ סמואלסן על החלטתו הצודקת והמתבקשת. אני שמח שדנמרק השכילה להבין שמשלם המיסים הדני אינו חפץ במימון, ישיר או עקיף, לארגונים פלסטינים בעלי קשרים לטרור. אני קורא למדינות נוספות ביבשת אירופה לנהוג באותה מידה של אחריות מוסרית, ולנקוט בצעדים דומים", סיכם ארדן.

דן דייקר, ראש תחום המלחמה ב BDS במכון הירושלמי לענייני ציבור ומדינה אמר כי "ההחלטה חסרת התקדים של ממשלת דנמרק להפסיק את מימון ארגוני הטרור הלא ממשלתיים הפלסטיניים, היא מהלך דיפלומטי חכם שהובילה ממשלת ישראל".

"הפעולות אותם נקטו ראש הממשלה והשרים השונים אל מול שרים בכירים במדינות האיחוד האירופי, במטרה לייבש את הביצה של ארגונים לא ממשלתיים פלסטיניים הפועלים כארגוני זכויות אדם מזויפים", אמר דייקר.