ד"ר שיין: מחליפים שלטון בקלפי

בראיון לערוץ 7 מזכיר המשפטן הרב ד"ר חיין שיין כמה עקרונות בסיס במדינה דמוקרטית ובראשם העיקרון לפיו שלטון מחליפים בקלפי ורק בקלפי.

לטעמו של ד"ר שיין ביאושו ומתוך הבנה שלא יוכל לנצח בקלפי, מנסה השמאל בישראל "לגייס חקירות ומשטרה כדי להחליף את שלטון הימין. הם מנסים לעשות את זה עשרים שנה. לא הצליחו במהלך עשרים השנים האחרונות והם מנסים את זה עוד פעם, ויש לי יסוד סביר להניח שגם הפעם ההצלחה לא תהיה גדולה".

"מי שרוצה להחליף שלטון שיעמיד חזון, שיעמיד הנהגה ויחליף את השלטון בקלפי. עד אז אין דרך אחרת להחליף שלטון", קובע ד"ר שיין.

באשר לשאלת התנהלות ראש הממשלה במידה ויוגש נגדו כתב אישום, אומר שיין כי גם אז "על פי חוק הוא לא צריך ללכת הביתה". לזאת הוא מוסיף ומשער כי במידה ויהיה מדובר בכתב אישום חמור "יהיה לו לא פשוט להמשיך בתפקיד, אבל על פי הבסיס החוקי במדינת ישראל ראש ממשלה לא צריך להתפטר או לפרוש עם הגשת כתב אישום".

עוד התבקש הד"ר שיין להתייחס לביקורת שהטיחה נשיאת העליון, השופטת חיות על התנהלות הפוליטיקאים. לדבריו "מזה שנים רבות, מאז ראשית המהפכה החוקתית באמצע שנות התשעים של המאה שעברה הכנסת נפגעה, כבודה נהיה אבוד, והיה ברור שיבוא יום הפוליטיקאים ששמם הפך לגנאי יפעלו כדי להחזיר לעצמם את כבודם האבוד. איילת שקד עושה עבודה מצוינת כדי להבטיח שמדינת ישראל תהיה דמוקרטיה שמנוהגת על ידי הנבחרים ולא על ידי הממונים בבית המשפט העליון. אני מקווה שיימצא האיזון וגם הצעת חוק יסוד החקיקה נותנת תקווה שמערכת היחסים בין רשויות השלטון במדינת ישראל יתאזנו".

את הד"ר שיין פגשנו בכנס לשכת עורכי הדין בנושא משפחה, ועל נושא המשפחה בחברה המערבית והישראלית אומר הד"ר שיין כי מונח זה הולך ומשתנה בעת האחרונה, ושינוי זה גורר אחריו גם שינויים במערכות החוקים, ובכך חשיבות קיומו של הכנס המדובר, כנס בו הועלו סוגיות עקרוניות בנושאי משפחה ומשפט, "למעשה הכנס הזה עוסק בשאלה איך מתמודדים במאה העשרים ואחת עם השינויים האדירים שקורים במושג ובמהות המשפחה. דרך אגב, אני לא בטוח שזה תמיד לטובה, אבל חשוב לדון ולהעלות רעיונות כדי להתמודד עם המהות החדשה של מושג המשפחה בחברה".

לטעמו של ד"ר שיין קיימת בעייתיות לא מבוטלת בתחומי הגירושים והמזונות ובנושאי סרבנות הגט, "ולאו דווקא של גברים כלפי נשים. גם של נשים כלפי גברים. אני בטוח שכל הרשויות יתעשתו וינסו למצוא פתרון לסיטואציה המורכבת והמסובכת הזו".