פרסום ראשון
מד"א: נפסיק לתת שירות ביהודה ושומרון

מנכ''ל מד"א מזהיר כי השירותים יופסקו נוכח אי העברת התקציבים ממשרד הבריאות. ראש מועצת שומרון: להכניס את מד"א לבסיס התקציב.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ו' בטבת תשע"ח

מד"א
מד"א
צילום: פלאש 90

מנכ''ל מד''א אלי בין הודיע לראש הממשלה בנימין נתניהו כי מגן דוד אדום ייאלץ להפסיק להציל חיים ולתת שירות באזור יהודה ושומרון נוכח אי העברת התקציב עליו הוחלט בממשלה.

כזכור, בדצמבר 2016 החליטה הממשלה להסדיר את תקציב הפעלת שירותי מד''א ביהודה ושומרון הממומנים על ידי משרד הבריאות.

לאחרונה, לאור אי העברת התקציבים הדרושים, הוחלט במד''א על צמצום הפעילות באיו"ש אך הדבר לא יושם בפועל בעקבות בקשת שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן להמתין עם הצמצום לאור המצב הביטחוני.

במכתב ששיגר מנכ''ל מד''א לראש הממשלה נתניהו לפני כשבוע וחצי, הוא מזהיר כי ''שנת הכספים הולכת ומסתיימת ומצב אבסורדי זה של אי ודאות, ייצור בור תקציבי של קרוב ל-13 מיליון ש''ח בקופת מד''א. מתוכם 5.5 מיליון ש''ח עבור שנת 2016''.

המנכ''ל אלי בין מציין במכתבו כי ''אמנם מדובר בסכום זעום לעומת סכומים אשר הממשלה מאשרת ועוסקת בהם, אך לארגון כמו מגן דוד אדום זו מכה קשה הגורמת לסיום השנה בגירעון אשר ישפיע על כלל השירותים לתושבי מדינת ישראל''.

מנכ''ל מד''א מבהיר כי לא תהיה לו ברירה אלא להפסיק את שירותי מד''א באיו"ש. ''כאמור עד כה נמנענו מלפגוע בשירותים החיוניים אך כדי לצמצם ככל האפשר את הפגיעה הגירעונית בתקציב מד''א אינני רואה ברירה אחרת אלא להפסיק את שירותי מד''א באיו''ש עד להסדרת הנושא''.

''אני מבקש מכבודו בכל לשון של בקשה להטיל על בכל סמכות רלוונטי את הטיפול בנושא ללא כל דיחוי'', כתב מנכ''ל מד''א לנתניהו, המכהן בפועל כשר הבריאות.

יוסי דגן
יוני קמפינסקי

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, אמר לערוץ 7 כי "תושבי יו"ש הם אזרחי מדינת ישראל כמו כל אזרח אחר. אני קורא לראש הממשלה להכניס את תקציב מד"א ביו"ש לבסיס התקציב כפי שקורה בעוטף עזה. אין הבדל בין איזור ספר אחד לאחר''.

דגן סיפר כי ''בכל שנה מחדש מתחילה אותה סאגה. לשמחתי בכל שנה ח"כ הרב יעקב ליצמן וכן שר הרווחה חיים כץ ומנכ"ל מד"א אלי בין מסייעים לנו בנושא. עם זאת לא ייתכן שאזרחי מדינת ישראל המתגוררים ביו"ש יצטרכו לקושש כספים לרפואת חירום כמו קבצנים. אני קורא לראש הממשלה לכנס עוד השבוע דיון אצלו עם כלל הגורמים בנושא".