האנדרטה המנותצת
האנדרטה המנותצתצילום: עידית גוטליב, דולב

ערבים ניפצו בסוף השבוע האחרון את האנדרטה לזכרו של דני גונן הי"ד סמוך למעין עין בובין בבנימין, שבו נרצח דני הי"ד בפיגוע ירי לפני כשנתיים וחצי.

דבורה גונן, אמו של דני, כבר אינה מופתעת, "ביום שישי לפני שבת התקשרה אלי תושבת דולב ושלחה לי תמונה של האנדרטה כולה מנופצת על אדמת הכורכר", סיפרה.

''האמת שזה היה קרוב לכניסת השבת והחלטתי שאני לא רוצה להרוס למשפחה את השבת אז לא שלחתי את התמונה הלאה, לא שזה היה יותר קל עבורנו אבל באמת לא רציתי להרוס לכולם את השבת".

לדבריה זו הפעם הרביעית שבה האנדרטה נהרסת אבל הפעם אין כבר אפילו מה לשפץ, "שלחתי הודעה למח"ט וכתבתי לו שהסיפור של הרס האנדרטה הוא גם סיפור על הרוח של צה"ל והחוסן הלאומי של כולנו. בפעם הראשונה שהאנדרטה חוללה רק התיזו צבע וצה"ל לא הגיב ולא ניסה לתפוס את האחראים, החברים ניקו את הצבע.

''בפעם השנייה רק שרטו את לוח המתכת ושוב לא הייתה תגובה צבאית. בפעם השלישית חתכו את לוח המתכת ושוב היתה הבלגה ובפעם הרביעית כבר ניפצו את כל האנדרטה, זה הסיפור של הצבא שלנו".

גונן קוראת להקמת יישוב במקום האנדרטה שנופצה, "אני שואלת את עצמי מה קרה לצבא שלנו, ראינו את החייל שחטף סטירה מצעירונת ערבייה או ג'יפ שחטף גשם של סלעים ולא הגיב, זה לא סיפור אישי שלי אלא של כל העם שלנו. יש כאן חוסר תגובה וחוסר רצון לתפוס את האשמים.

''הצד השני רואה שאין תגובה אז הם מחמירים את המעשים שלהם כי זו הרוח השולטת. אולי אם נקים שם ישוב אז הם יבינו שיש מחיר למה שהם עושים. הגיע הזמן להפסיק לטפל בהם בכפפות של משי. אני לא אומרת לבוא ולהרוס להם אבל הם צריכים להבין שאם הם עושים דבר כזה יש להם מה להפסיד. אפשר גם כתגובה לסגור להם ברז של מי המעיין שממנו הם משקים את השדות שלהם, שיבינו שיש להם מה להפסיד''.

גונן מדגישה בשיחה עם ערוץ 7, "צה"ל באמת עוזר לנו וגם עזר לנו לשפץ את האנדרטה בפעמים האחרונות אבל עכשיו אין מה לשפץ, צריכים אנדרטה חדשה, אבל יותר חשוב מזה אנחנו צריכים להחליט שאנחנו רוצים לנצח".

האנדרטה בימים טובים יותר
האנדרטה בימים טובים יותרצילום: דוד הוכברג