פרסום רופאים
פרסום רופאים צילום:pixabay

פרסומות סמויות וגלויות נמצאות בכל מקום – בטלוויזיה, בעיתונים, בשלטי החוצות ובאינטרנט. אך בשל הרגישות של המידע המפורסם לא כל דבר מותר לפרסום בכלל ובאינטרנט בפרט.

מקצועות הרפואה הם דוגמה טובה לכך, למעשה עד שנת 2000 חל איסור על פעילות פרסומית של רופאים ורק בשנת 2008 תוקנו תקנות רופאים על פרסומת אסורה אשר מסדירות את הנושא ומטרתן למנוע הטעייה של הציבור, שימוש לרעה במידע חסר וחלקי ושימור אמון הציבור במקצועות הרפואה.

רופאים יכולים לפרסם מאמרים וידע רפואי הסברתי

לפי התקנות, רופאים יכולים לפרסם את עצמם בערוצי התקשורת השונים, לרבות האינטרנט והעיתונות הכתובה, אך ישנן הגבלות על התוכן הפרסומי. כך, למשל, מותר לפרסם מידע שימושי לציבור כמו מתן שירותים, דרכים לקביעת תורים, פתיחה של מרפאות חדשות, שעות קבלה וכדומה. כמו כן, רופאים רשאים לפרסם מאמרים וידיעות חדשותיות ואלה אינם בגדר פרסומת. גם פרסום מידע המושתת על עובדות אשר מטרתו להסביר ידע רפואי הוא אינו פרסומת. משכך, ניהול פורומים ופרסום כתבות בנושאים רפואיים מותרים ואינם מוגדרים כחומר פרסומי.

פרסום רופאים
צילום:pixabay

התקנות של משרד הבריאות נוגעות לפרסומות בכלל ולפרסומות באינטרנט בפרט. במישור הכללי חל איסור על פרסום עובדות שגויות, מידע מטעה ומצג שווא. אסור להבטיח הצלחה של טיפול ולשבח את המיומנות הרפואית של רופא מצד אחד או להשמיץ את שמו ואת כישוריו מצד שני. אין להשתמש בתואר מומחה למי שלא אושר ככזה בחוק או בתואר פרופסור לרפואה, אלא אם מצוין זמן כהונתו של הרופא כפרופסור והמוסד שבו כיהן ככזה. כמו כן, אין לפרסם מחירים של טיפולים, הנחות ומבצעים או מתן הטבות, פרסים או מתנות בתמורה לקבלת טיפול רפואי ואין לקבל טיפול רפואי בתמורה לקבלה של שירותים אחרים או לעודד קבלת טיפול רפואי באמצעי הפחדה.

חל איסור על פרסום באתרים בעלי תוכן אלים ופורנוגרפי

במישור הפרטני, פרסום רופאים או תכנים רפואיים באינטרנט אסור באתרים אשר מכילים אלימות, תכנים פורנוגרפיים, תכנים לא חוקיים וכן באתרים שקהל היעד שלהם הוא קטינים. נוסף על כך, חל איסור לפרסם רופאים, שירותים רפואיים או מידע רפואי בפרסומת קופצת – pop up או בפסי פרסומות – באנרים. הגבלות אלה חלות גם על קישורים – לינקים לאתרים אחרים.

אסור שמידע שרופאים או ששירותי בריאות המפרסמים באינטרנט יכלול שמות, כינויים או תמונות של אנשים מפורסמים. תקנה זו חלה גם על מטופלים ועל אנשים המתחזים למטופלים או לרופאים, אלא אם צוין במקום בולט וברור כי המציגים אינם מטופלים או רופאים. כמו כן, אין להציג תמונות וציורים של איברי גוף מוצנעים.

הגנה על הציבור ושמירה על כבוד מקצועות הרפואה

כאמור, מטרתן של תקנות אלה היא להגן על הציבור הרחב מפני הטעיה או שימוש במידע חסר כדי למשוך מטופלים חדשים. בעזרת התקנות ניתן לשמור על אמון הציבור במקצועות הרפואה, בשירותי הרפואה ובאנשים המעניקים שירותים רפואיים. כמו כן, התקנות מגנות על הכבוד של מקצועות הרופאה ומונעות זילות שלהם.

יש לציין כי התקנות חלות על רופאים ועל נותני שירותים רפואיים ולא על מטפלים במקצועות פרא-רפואיים כמו אסתטיקה וקוסמטיקה. כמו כן, מקצועות הרפואה חולשים על תחומים רבים ולווטרינרים ולרופאי שיניים יש תקנות נפרדות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו