איתיאל זוארץ
איתיאל זוארץצילום: באדיבות המשפחה

מזכירויות יישובי גוש שילה – עדי עד, יישוב הדעת ואחיה פנו במכתב לאלוף פיקוד מרכז רוני נומה בו דרשו כי יבוטל צו ההרחקה המנהלי כנגד איתיאל זוארץ, תושב עדי עד, אב לשישה אשר הורחק בצו מנהלי לחצי שנה מביתו.

"המשמעות בפועל של צו ההרחקה הזה היא קטיעת שגרת חייה של משפחה שלמה בצורה פתאומית ומיידית: הגלייה מהבית, הפסקת העבודה, וקשה מכל הטלטלה האדירה העוברת על ילדי המשפחה בהוצאתם ממוסדות החינוך, ניתוקם מחבריהם ומכל המוכר להם. כשהדבר חוזר על עצמו כבר בפעם החמישית - ניתן אך לשער מה עובר על הילדים", כתבו חברי המזכירויות במכתבם.

את המכתב תלו בסמוך לביתו של נומה ברמת גן וכן הניחו עותק בתיבת הדואר שלו.

בהמשך מתייחסים במכתבם להשפעת הצו על היחסים עם צה"ל "בתקופה האחרונה הרגשנו בגוש שילה שאנו מצליחים לשקם את מערכת היחסים עם גורמי הצבא, והנחנו שההכרה בחשיבות הדבר היא הדדית. לצערנו, הרחקתו הדורסנית של תושב מרכזי שכזה, איש משפחה נורמטיבי, מדרדרת את המצב שנים לאחור. ההרחקה של איתיאל מציבה בפנינו סימן שאלה בנוגע למעמד זכויותינו בעיני מפקדי הצבא, במיוחד בימים אלו בהם אנו רואים את הצבא מבליג שוב ושוב על התפרעויות הערבים באזור, ומתאמץ לשמור על זכויותיהם בתקופת המסיק".

"תוצאה חמורה אף יותר, היא הצריבה השלילית של המעשה בלבבות הילדים והנוער: ילדים הרואים את חבריהם נעלמים מהגן וממגרש המשחקים, ותולים זאת בצבא; וגרוע מכך - בני הנוער שגם כך חווים מורכבות ביחסם לממסד, ועתה הם רואים שוב כיצד מתנכלים לאדם אליו הם מרגישים כה מחוברים. הנזק הערכי והחינוכי הוא חמור, והשלכותיו ילוו את הילדים והנוער במשך שנים. אנו דורשים את ביטולו של צו ההרחקה", דרשו במכתב.

לסיום כתבו כי הצו יקשה על המשך שיתוף הפעולה עם צה"ל "צו מנהלי הוא אמצעי דרקוני ולא דמוקרטי, האמור לשמש רק במצבי קיצון, אם בכלל. הוא עוקף את ההליך הפלילי ומעניש אדם ללא כל זכות עמידה. באם ישנה עבירה על החוק - הואילו נא לפעול בהליכים החוקיים הפתוחים בפניכם, תוך שמירת זכויותיו הבסיסיות של איתיאל ומשפחתו כאזרחי מדינת ישראל . לא נוכל לסבול יחס של אזרחים מסוג ב', וברור כי יחס כזה מקשה עלינו את המשך שיתוף הפעולה עם הצבא, שיתוף פעולה הנצרך כל-כך באזורנו", סיימו.

בנוסף לפני מספר ימים קיימו התושבים הפגנת מחאה מול ביתו של נומה ברמת גן, ולדבריהם בכוונתם להמשיך ולפעול כנגד הצו עד לביטולו.