גיליוטינה בהפגנת השמאל בת"א
גיליוטינה בהפגנת השמאל בת"א צילום: ישי פרידמן, מקור ראשון

יש מחבריי הימניים שאומרים בנדיבות על הפגנת הגיליוטינה: עכשיו אולי תפסיקו להאשים אותנו על תמונתו של רבין במדי אס. אס. ועל ארון המתים שלו.

שזה מראה כמה עמוק חדר הסילוף: את תמונתו של רבין במדי אס. אס. הניף סוכן השב"כ הפרובוקטור אבישי רביב, וארון המתים המפורסם לא היה של רבין, אלא של הציונות, שלדברי המפגינים מעשיו של רבין גורמים לה לגווע. איך אני יודע? כי זה מה שהיה כתוב על הארון.

אני מבין את חבריי שרוצים לשמור על כללי משחק סימטריים, ואומרים: אנחנו מבינים שאתם לא אשמים בשוליים הקיצוניים שלכם, ועכשיו בטח גם אתם תפסיקו להאשים אותנו במעשי השוליים שלנו. כאמור, אין שום דמיון בין המעשים, אבל נניח לזה, כי יש כאן בעיה חמורה ויסודית יותר: בישראל אין כללי משחק נייטרליים. המגרש עקום והשופט הוא בעצם שחקן.

אם איש ימין היה מניף בהפגנה גיליוטינה, תוך עשר דקות הוא היה אזוק בניידת. ראיתי מפגיני ימין נעצרים במהירות על מעשים קלים הרבה יותר. זִכרו גם את פעילת הימין טטיאנה סוסקין, שציירה חזיר בטושים על נייר, ומצאה עצמה בכלא למשך שנתיים.

כשאלדד יניב עוכב לחקירה בעקבות חשד להפגנה לא חוקית - רעשה כל הארץ; דומייה הייתה כשמאות פעילי ימין נחקרו, נעצרו, נאסרו ולפעמים גם הוכו בימי ההפגנות הגדולות נגד אוסלו וההתנתקות. הייתי שם.

זה מתסכל: אין בישראל כללי משחק נייטרליים. אייבי נתן שידר במשך שנים ארוכות מתחנת רדיו לא חוקית, בתירוץ שיש לו אונייה מחוץ למים הטריטוריאליים. כשאנשי ערוץ 7 עשו בדיוק אותו דבר, הערוץ נסגר והם חטפו עונשי מאסר.

כשסגן הרמטכ"ל גולן הביע עמדות קיצוניות ומתריסות בשאלות פוליטיות בעודו לובש מדים, הוא פונק בתקשורת מחמיאה; כשהרב אייל קרים היה מועמד לרבצ"ר, הוא נרדף ברשעות על התבטאויות תורניות שהוצאו מהקשרן, שאמר כשהיה אזרח לפני שנים רבות. בית המשפט העליון כפה עליו ללכת לקנוסה בהתנצלות משפילה.

אין בישראל תרבות של כללי משחק נייטרליים. אנשי השמאל מפגינים נגד נתניהו, בתואנה של "מלחמה בשחיתות": "לא ימין ולא שמאל". כמה מהם יצאו להפגין נגד שרון, שהואשם בשחיתות חמורה הרבה יותר בזמן ההתנתקות?

אין בישראל כללי משחק נייטרליים. רוצים להתחיל ליצור כאלו? בואו נתחיל בענישה הולמת וחמורה למסית הגיליוטינה.

פורסם בדף הפייסבוק של הרב חיים נבון