כך נראה התרגיל המוסק של גדס"ר צנחנים

נחיתה בעומק השטח והתגנבות שקטה אל היעד. גדוד הסיור של חטיבת הצנחנים יצא למבצע שנועד להכין את הלוחמים למלחמה בעומק שטח האויב.

תגיות: צנחנים צה"ל
מיכאל אוריה, אתר צה"ל , ו' בטבת תשע"ח

כבר שנים שלוחמי סיירת צנחנים ידועים ביכולתם לבצע משימות מורכבות בעומק שטח האויב, כשפעמים רבות הגעתם אל היעד מתבצעת באופן מוסק.

אחרי שביצעו תעסוקה מבצעית ארוכה בחטיבה המרחבית שומרון, יצאו לאחרונה לוחמי גדוד הסיור של החטיבה האדומה למבצע ייחודי שנועד לתרגל את היכולות המיוחדות שהקנו ליחידה את מעמדה כסיירת מובחרת.

הם תרגלו נחיתה מוסקת בעומק השטח, התגנבות שקטה אל היעד ופשיטה על מבנים חשודים. מדובר בפעילות התקפית שגרתית בגזרה, אותה ביצעו פעמים תכופות במהלך החודשים האחרונים, ושולבה עם תרגול לקראת המערכה הבאה.

הלוחמים התניידו באמצעות ארבעה מסוקי יסעור שהנחיתו אותם בעומק השטח, בין מטעי זיתים ובחושך מוחלט. לאחר מכן, הם ירדו בצורה מבצעית ומסודרת כפי שהתכוננו מראש מכלי הטיס וחברו לכוחות מהמסוקים השונים.

"זה לא כמו לעלות על ג'יפ ולנסוע אל היעד", הבהיר סרן אמיר פורי, מפקד פלוגת העורב בגדוד. "אתה צריך לדעת איך עולים ויורדים ממסוק, כיצד מתנהגים בו ואיך לחבור ליתר הכוחות ישר עם הנחיתה, כשאתה נמצא בחושך מוחלט, בשטח זר וכשכל דקה קריטית".

אימון גדס"ר צנחנים
צילום: דובר צה"ל

תוך כדי הטיסה הוחלט לשנות את מקום נחיתת אחד המסוקים, החלטה שנועדה להדגים קשיים בהם ייתקלו בזמן אמת. "אתה יוצא מקופסה סגורה לעולם שבחיים לא ביקרת בו, ועליך להבין תוך רגעים ספורים איפה אתה, איפה הכוחות אליהם אתה צריך לחבור וכיצד לפעול בלי להתגלות ולהכשיל את המשימה", תיאר סרן פורי.

אחרי שנחתו מצפון-מזרח ליעד בו הם עתידים לפעול, ולאחר ש"קיררו" את הנקודה, כלומר השתטחו במקום וחיכו שיללות הכלבים והתנים ישתתקו, ביצעו לוחמי גדוד הסיור התגנבות שקטה אל הכפר.

במהלך הפעילות תפסו הכוחות שלושה רובים, כמות נכבדת של תחמושת ואת החשודים הרלוונטיים. עם עליית השחר הלוחמים יצאו רגלית מהכפר וסימנו "וי" על המבצע האחרון בגזרה.

"מדובר בגזרה מבצעית ביותר, אבל כל עוד נשמר השקט, עלינו מוטלת החובה להתכונן לכל קשת התרחישים האפשריים להסלמה מדרום ועד צפון", קבע סרן פורי. "אנחנו יודעים שבעת עימות נידרש לפעול בלי שום עורק לוגיסטי עם העורף. במצב של לחימה נהיה חייבים לשמור על החוסן המנטלי והכשירות המבצעית אפילו עד רמת ספירת הכדורים במחסנית, על מנת להשיג את ההישגים הדרושים בשטח שיביאו להכרעת המערכה".

צילום: דובר צה"ל

"במהלך המבצע הזה השתמשנו באזור השומרון בשביל לדמות פעילות במדינות אויב", הוסיף מפקד הפלוגה והסביר: "האזור הזה מאפשר לנו לתרגל פעילות מבצעית אמיתית בעומק השטח, במתארים המורכבים, לצד חיכוך רב עם הרחוב הפלסטיני וכל הסכנות הנגזרות ממנו".

"בצוק איתן", נזכר סרן פורי, "מספיק שהסתכלת לאחור ויכולת לראות את גדר הגבול. אם מישהו חס וחלילה נפגע, ידעת שבתוך זמן מועט יגיע רכב משוריין ויפנה אותו. בשטח מדינת אויב זה לא יהיה כך ולוחמי גדוד הסיור יצטרכו להיאבק בעומק, במטרה להכות את האויב בעוצמה הגבוהה ביותר.

"מצד שני, הם יצטרכו לשמור על ביטחונם האישי ולהימנע מהיתקלויות מיותרות או פעולות שעלולות לסכן את שלמות המשימה. בשביל זה הלוחמים התנדבו אל גדוד הסיור ולמען המטרה הזאת ביצענו את התרגיל".

האימון, מדגישים ביחידה, סייע מאוד להבנה של הלוחמים לגבי האתגרים איתם יידרשו להתמודד במשימות מהסוג שתרגלו במבצע והעלה את ביטחונם. "לוחמי פלוגת העורב בפרט וגדוד הסיור של החטיבה בכלל, הם הלוחמים הטובים ביותר שראיתי", התגאה סרן פורי וסיכם: "מדובר בלוחמים שמחפשים את האתגר ונכונים לו, ולכן אני גם בטוח שביום שבו יגיע, הם יוכיחו לכל אזרחי מדינת ישראל שיש על מי לסמוך".